Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Fitbit Inspire HR - univerzálny fitness náramok

Fitbit Inspire HR - univerzálny fitness náramok
Richard Pliešovský
Fitbit Inspire HR - univerzálny fitness náramok
94 %
Moja nová skúsenosť hovorí, že ak chceš presne vedieť, koľko krokov denne prejdeš, používaj len jedno zariadenie. Ja som to ignoroval a tri týždne som nosil popri Apple Wach aj Fitbit náramok.

Výhody

  • dlhá výdrž na jedno nabitie
  • hmotnosť
  • vodotesnosť do 50 m

Nevýhody

  • dizajn
  • nabíjačka
  • priveľký rám okolo displeja

Fitness náramok nie je smartwatch. Líši sa nielen vzhľadom a výdržou, ale v prvom rade funkciami, ktoré ponúka. Značka Fitbit je medzi používateľmi dobre známa, zaraďuje sa po Apple na druhé miesto. V predajoch predbehla aj Samsung.

Prvý pohľad

Fitness náramok je zabalený v podlhovastej krabičke, okrem samotného zariadenia má pribalený druhý remienok s inou veľkosťou, nabíjačku a návod na použitie.

Do redakcie prišiel model s bielym remienkom a čiernym telom. Výrobca ponúka ešte kombináciu s čiernym a ružovým remienkom. Remienky sú silikónové, zapínajú sa na klasickú pracku a vďaka vodeodolnosti do 50 metrov sa môžu nechať bez problémov pripnuté na zápästí aj počas plávania, nielen keď sa ich majiteľ sprchuje.

Zaskočila ma proprietárna nabíjačka. Je taká krátka (cca 18 cm), že keď som jej USB-A konektor zasunul do iMacu, Fitbit mi sčasti visel nad stolom. Čo tým sleduje výrobca som doteraz nepochopil, 50 cm by už bolo priveľa?

K nabíjačke nie je pribalený adaptér. Používateľ musí využiť iný, napríklad zo smartfóu, alebo ho pripojiť k notebooku. Ak používa zriadenie typu all-in-one, má s napájaním problém. Aby to bolo ešte komplikovanejšie, Fitbit k tomuto modelu pripravil novú nabíjačku, ktorá nie je kompatibilná zo staršími zariadeniami.

Fitbit Inspire HR je miniatúrny náramok, ktorý mi na prvý pohľad pripomínal skôr detské digitálky, ako značkový stoeurový fintess tracker. Pocitu lacného imidžu som sa nezbavil po celú dobu jeho nosenia.

Parametre

Náramok má čiernobiely OLED displej s dotykovou obrazovkou, 3-osový akcelometer, optický monitor srdcovej frekvencie, nechýba ani vibračný motorček. Bezdrôtové spojenie sa realizuje cez Bluetooth 4.0, Wi-Fi ani NFC tu nenájdete.

Používateľa tu čaká množstvo funkcií: meranie denných aktivít, meranie srdcového tepu, akcelometer, stopky, režim 12/24, kalendár (dátum a deň v týždni), výpočet spotreby kalórí, dychové cvičenie, monitoring spánku, budík, výzva k pohybu.

Rozmery Fitbit Inspire HR sú 16 x 37 x 12 mm (šírka, výška, hĺbka). Je teda pomerne hrubý, niekde sa však batéria a senzory museli zmestiť.

Náramok má len jedno fyzické tlačidlo na ľavej strane, ktorým sa zapína/vypína a vracia naspäť na domovskú obrazovku. Ostatné údaje, prehľady a štatistiky si používateľ nalistuje pomocou dotykovej obrazovky. Spočiatku som mal v tom zmätok, ale je to vec zvyku, po pár dňoch už človek všetko nájde rýchlo a intuitívne. Napríklad klepnutím na displej sa mení zobrazenie počtu krokov, údaje o srdcovom tepe alebo info o spálených kalóriách.

Sledovač základných fitness funkcií sa spúšťa automaticky, takže si ho nemusíte vždy pred aktivitou zapínať (a po skončení vypínať). Náramok sám rozpozná viac ako 15 aktivít a športov.

V režime Beh ukáže tento fitness tracker prebehnutú vzdialenosť, tempo, priemerné tempo, frekvenciu tepu, spálené kalórie, kroky a čas. V Apple Watch sa mi pravidelne stáva, že buď si zabudnem zapnúť tréningový režim, alebo si ho potom nevypnem.

Monitoring spánku je pomerne presný, v aplikácii zobrazí priebeh spánkových fáz, pomocou ktorých má používateľ vynikajúci prehľad o spánku, prípadne môže zistiť, či netrpí nejakým ochorením.

Nikoho zrejme neprekvapí, že fitness náramok nemá toľko ciferníkov, ako inteligentné hodinky ale aj z toho, čo Fitbit ponúka, si používateľ určite vyberie.

Aktivácia

Aktivácia náramku prebehla bezproblémovo na iOS aj na Android zariadení. Celková doba inštalácie trvala 27 minút.

Aplikácie Fitbit sú povestné svojou prepracovanosťou a je to naozaj tak. Tá moja bola dizajnovo vydarená, podrobná a napriek tomu prehľadná. Palec hore!

Veľa oznámení chodí používateľovi na e-mail, dokonca aj to, že treba náramok pripojiť na nabíjačku. Každý týždeň príde e-mail so správou a štatistickým prehľadom.

Čo ukázala prax

Fitbit Inspire HR je priamou náhradou Fitbit Alta HR. Oproti Fitbit Inspire má presnejšie meranie srdcového tepu PurePulse 24/7, meranie kalórií a vylepšenú funkciu monitoringu spánku.

Fitness náramok ma počas celej doby testovania nesklamal a slúžil k úplnej spokojnosti. Batéria mi vydržala v priemere 108 až 125 hodín, čo je zaujímavá hodnota, ale nie rekordná. Ak ho však máte nabíjať len šesťkrát mesačne, nie je to vôbec zlé.

Model HR nemá v sebe GPS modul, čo znamená, že používateľ musí so sebou pri tréningu nosiť smartfón v prípade, že potrebuje presné informácie o reálnom čase a rýchlosti.

Ak máte ďalšie príslušenstvo od Fitbit (napríklad váha Fitbit Aria 2), získané dáta sa objavia v aplikácii. Ženy poteší funkcia sledovania zdravotného stavu, kde si môžu zaznamenávať menštruačný cyklus.

Pomocou výziev sa môže športovec pochváliť, resp. navzájom motivovať s priateľmi a zdieľať svoje výkonnostné štatistiky.

Príjemne ma prekvapili notifikácie, chodili spoľahlivo, i keď sa nedajú posielať zo všetkých aplikácií v smartfóne. Čo sa týka spojenia so smartfónom, ani raz sa nestalo, že by sa náramok odpojil, prípadne opätovne nespároval.

Ako som spomínal v úvode, Fitbit na mňa pôsobil skôr ako hračka, než ako seriózny náramok, ktorého som sa nezbavil počas celej doby používania. Rovnaký pocit som mal, keď som niečo podobné videl na ruke policajta, či manažéra v obleku v reálnom živote. Je to však individuálna záležitosť a keďže sa bavíme o náramku, nemôžem jeho dizajn porovnávať so vzhľadom smartwatch.

Pozrite si

Ako som prešiel na Apple Watch 4 zo Samsung Galaxy Gear S2

Tento fitness tracker nepatrí medzi najlacnejšie na trhu, od iných výrobcov sa dajú nájsť výrobky za lepšiu cenu, otázne je ako to bude s kvalitou a ich aplikáciami pre smartfóny. Tá od Fitbitu právom patrí medzí špičku.

Fitbit Inspire HR si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.