Fisker Ocean – elektrické SUV s dojazdom takmer 500 km má vegánsky interiér

ZDROJ | Fisker

Henrik Fisker, zakladateľ automobilky Fisker, počas CES 2020 predstavil plne elektrické SUV s názvom Ocean. Malé SUV má zaujať nielen dojazdom takmer 500 km, ale aj cenou, ktorá má byť na domácom trhu pod 30 000 dolárov.

ZDROJ | Fisker

Fisker Inc. predstavil nový elektromobil bez pompézností. Pred hŕstkou novinárov Henrik Fisker odhalil novinku, model, ktorý by mal Fisker dostať na mapu elektromobilového sveta. Cenovo dostupné vozidlo má zaujať aj dizajnom, funkčnosťou i dojazdom.

Názov Ocean nemá evokovať len oceán, ale aj ideu automobilu – mnohé časti na vozidle sú vraj vyrobené z plastov, ktoré boli vytiahnuté z oceánu. V interiéri sú napríklad časti z recyklovaných tričiek. Celý interiér má byť vegánsky, takže koža nie je reálna koža.

 

Dizajn vozidla nie je na prvý pohľad ničím unikátny, no až do chvíle, kým sa nezapozeráte na prednú kapotu. Tá totiž nemá žiadne hrany, ktoré by naznačovali, kde sa bude otvárať. Fisker Ocean má pevne ukotvenú prednú kapotu a tak sa pod ňu majitelia nikdy nedostanú. Ide vraj o šetrenie nákladov. Len pre zaujímavosť, Tesla dokáže predný priestor využiť na prednú kufor, tzv. frunk.

Pod prednou maskou je elektromotor. Druhý je na zadnej náprave, v prípade, že si objednáte verziu 4×4. V prednej maske sú navyše dva radary, čo má byť predpríprava pre autonómne funkcie vozidla v budúcnosti. Predné svetlomety sú typu LED.

ZDROJ | Fisker

Henrik Fisker, ale aj firma samotná v tlačovej správe akosi „zabudli“ povedať čosi viac o hardvéri novinky. Nepoznáme tak výkon motora, resp. motorov, nie je známa ani kapacita batérie. Mnohí odhadujú, že na 400-500 km jazdy (250 – 300 míľ) dodáva energiu zhruba 80 kWh batéria.

V interiéri je, samozrejme, obrovský LCD displej na stredovej konzole, je plne dotykový. Pod ním je ale pätica tlačidiel, ktoré majú vodiči používať najčastejšie, minimálne podľa Fiskeru. Pod displejom a tlačidlami sú dve Qi nabíjačky pre mobilné zariadenia.

Čerešničkou má byť head-up displej, ktorý dokáže zobrazovať texty prehrávaných piesní, takže vodič si môže spievať reálne pesničky, nie iba hmkať alebo občas vykrikovať nejaké slová. Či je to bezpečné je však otázne.

Inou zaujímavosťou je tzv. California Mode, v prípade ktorého sa stiahnu všetky okná na vozidle, vrátane zadných pri kufri, ale dokonca aj na veku kufra.

ZDROJ | Fisker

Na streche má byť solárny panel, ktorý bude dobíjať batériu. Ročne má dodať dostatok energie na prejdenie okolo 1 600 km ročne, v prípade slnečného počasia, zjavne celoročne.

Fisker Ocean sa má na trh dostať o 2 roky, v roku 2022. Či sa tak i stane je zatiaľ ťažké povedať. Fisker chce novinku predávať s cenou od 37 499 dolárov, no vďaka cenovým zvýhodneniam pre elektromobily v USA by mal Fisker Ocean stáť menej ako 30 000 dolárov. Inou možnosťou je prenájom vozidla za necelých 400 dolárov mesačne, v čom je zahrnuté všetko, vrátane pravidelných servisov a prípadných opráv.

Aktuálne je možné si Fisker Ocean rezervovať za 275 dolárov (250 dolárov vratná záloha) cez web automobilky.

ZDROJ | Fisker

ZdrojFisker

Komentáre k článku