Počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku bude prebiehať 23. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET. Tento rok sa zo zrejmých dôvodov uskutoční on-line formou prostredníctvom živého vysielania 9. a 10. novembra.
Na celoštátnom finále súťaže budú môcť diváci naživo sledovať prezentáciu 31 projektov žiakov základných a stredných škôl, ktorí zvíťazili na krajských kolách súťaže. Na finále FVAT budú obhajovať projekty z krajských kôl pred vedcami či vysokoškolskými pedagógmi prestížnych slovenských univerzít.
Na Festivale AMAVET budú súťažiaci prezentovať výskum a technické vynálezy v kategóriách biológia, environmentálne vedy, medicína a zdravotníctvo, chémia, elektrina a mechanika, energia a transport, fyzika a astronómia, informatika a počítačové inžinierstvo, spoločenské vedy.
https://youtu.be/AXXQIaqdV14
Viete, že…
Festival vedy a techniky AMAVET 2020 je jedným z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku? Tento rok ho on-line otvorí minister školstva vedy, výskumu a športu v pondelok 9. novembra o 10:00 h.
Súčasťou festivalu AMAVET bude aj online Konferencia o popularizácii vedy a techniky na Slovensku pri príležitosti 30. výročia Asociácie pre mládež, vedu a techniku v stredu 11. novembra 2020 od 10:00 hod.
V živých príbehoch mladých ľudí budete môcť vidieť ako neformálne vzdelávanie prináša inšpirácie a rozvíja mladé talenty, podporuje dobré nápady a pomáha získavať hodnotné skúsenosti. Aktivity AMAVET-u za 30 rokov sú odrazovým mostíkom do sveta vedy a techniky.
Vo vystúpeniach dnes uvidíte niekoľko konkrétnych príkladov, napríklad Ema Klučovská, ktorá zvíťazila na súťaži Junior Internet AMAVET v kategórii JuniorDESIGN. Dnes úspešne pôsobí v Los Angeles ako animátorka príšeriek a filmových postáv. Pozvanie na Konferenciu prijala s veľkou radosťou.
„Samozrejme, že si pamätám AMAVET. Veľmi mi pomohol presadiť sa! V Amerike sa mi veľmi darí, dostala som zaujímavé pracovné ponuky, ako napríklad robiť animácie pre budúce filmy Avatar alebo Netflix seriály. Veľmi rada sa k vám pridám na konferencii! Jasom vždy dlho do noci hore, takže prihlásiť sa k vám na meeting nebude žiaden problém.“
Čo môžete ešte vidieť na súťaži FVAT? Napríklad víťazi krajského kola a žiaci 1. ročníka strednej školy Jakub Nagy a Adam Bednář budú prezentovať projekt Pikobalón, ktorý sa sústredí na vývoj ultraľahkých stratosferických sond. Pikobalón (sonda) má iba 5 gramov, vďaka čomu je schopná na malom balóne preletieť desiatky tisíc kilometrov. Počas celého letu poskytuje vedecké dáta v reálnom čase. Je niekoľko násobne lacnejší než bežné meterologické balóny, pričom ale dokáže letieť a fungovať niekoľko stonásobne dlhšie.
Žiačky 8. ročníka základnej školy Aneta a Iveta Štefančínové budú prezentovať projekt Rádioaktivita vybraných prameňov v okolí Prešova. Venovali odoberaniu a analýze vzoriek vody z voľne dostupných prameňov v oblasti Prešova. Odberom získali 34 vzoriek vody. Prieskum potvrdil hypotézu, že vybrané vzorky prameňov možno považovať za nízkoradónové vody.
Všetky on-line vysielania si môžete pozrieť on-line. Diváci FVAT-u budú mať možnosť klásť otázky na tejto adrese.