Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Finále Festivalu vedy a techniky AMAVET bude on-line

Finále Festivalu vedy a techniky AMAVET bude on-line
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Finále Festivalu vedy a techniky AMAVET bude on-line
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku bude prebiehať 23. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET. Tento rok sa zo zrejmých dôvodov uskutoční on-line formou prostredníctvom živého vysielania 9. a 10. novembra.

Na celoštátnom finále súťaže budú môcť diváci naživo sledovať prezentáciu 31 projektov žiakov základných a stredných škôl, ktorí zvíťazili na krajských kolách súťaže. Na finále FVAT budú obhajovať projekty z krajských kôl pred vedcami či vysokoškolskými pedagógmi prestížnych slovenských univerzít.

Na Festivale AMAVET budú súťažiaci prezentovať výskum a technické vynálezy v kategóriách biológia, environmentálne vedy, medicína a zdravotníctvo, chémia, elektrina a mechanika, energia a transport, fyzika a astronómia, informatika a počítačové inžinierstvo, spoločenské vedy.

https://youtu.be/AXXQIaqdV14

Viete, že…

Festival vedy a techniky AMAVET 2020 je jedným z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku? Tento rok ho on-line otvorí minister školstva vedy, výskumu a športu v pondelok 9. novembra o 10:00 h.

Súčasťou festivalu AMAVET bude aj online Konferencia o popularizácii vedy a techniky na Slovensku pri príležitosti 30. výročia Asociácie pre mládež, vedu a techniku v stredu 11. novembra 2020 od 10:00 hod.

Pozrite si

Festival vedy a techniky AMAVET 2019 organizuje už 22. ročník

V živých príbehoch mladých ľudí budete môcť vidieť ako neformálne vzdelávanie prináša inšpirácie a rozvíja mladé talenty, podporuje dobré nápady a pomáha získavať hodnotné skúsenosti. Aktivity AMAVET-u za 30 rokov sú odrazovým mostíkom do sveta vedy a techniky.

Zdroj | AMAVET

Vo vystúpeniach dnes uvidíte niekoľko konkrétnych príkladov, napríklad Ema Klučovská, ktorá zvíťazila na súťaži Junior Internet AMAVET v kategórii JuniorDESIGN. Dnes úspešne pôsobí v Los Angeles ako animátorka príšeriek a filmových postáv. Pozvanie na Konferenciu prijala s veľkou radosťou.

„Samozrejme, že si pamätám AMAVET. Veľmi mi pomohol presadiť sa! V Amerike sa mi veľmi darí, dostala som zaujímavé pracovné ponuky, ako napríklad robiť  animácie pre budúce filmy Avatar alebo Netflix seriály. Veľmi rada sa k vám pridám na konferencii! Jasom vždy dlho do noci hore, takže prihlásiť sa k vám na  meeting nebude žiaden problém.

Pozrite si

Spoznali sme víťazov súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET AMAVET 2019

Čo môžete ešte vidieť na súťaži FVAT? Napríklad víťazi krajského kola a žiaci 1. ročníka strednej školy Jakub Nagy a Adam Bednář budú prezentovať projekt Pikobalón, ktorý sa sústredí na vývoj ultraľahkých stratosferických sond. Pikobalón (sonda) má iba 5 gramov, vďaka čomu je schopná na malom balóne preletieť desiatky tisíc kilometrov. Počas celého letu poskytuje vedecké dáta v reálnom čase. Je niekoľko násobne lacnejší než bežné meterologické balóny, pričom ale dokáže letieť a fungovať niekoľko stonásobne dlhšie.

Žiačky 8. ročníka základnej školy Aneta a Iveta Štefančínové budú prezentovať projekt Rádioaktivita vybraných prameňov v okolí Prešova. Venovali  odoberaniu a analýze vzoriek vody z voľne dostupných prameňov v oblasti Prešova. Odberom získali 34 vzoriek vody. Prieskum potvrdil hypotézu, že vybrané vzorky prameňov možno považovať za nízkoradónové vody.

Všetky on-line vysielania si môžete pozrieť on-line. Diváci FVAT-u budú mať možnosť klásť otázky na tejto adrese.