Fibaro Motion Sensor – nenápadný pohybový senzor bez elektriny

Fibaro Motion Sensor

recenziaFibaro si konečne rozumie aj s HomeKit domácnosťou

Smart domácnosti sú v poslednej dobe in a pokles ich popularity určite nehrozí. Výrobcovia preto chŕlia rôzne produkty, ktoré by mali naše domy nielen chrániť ale aj zjednodušovať život v nich. Čo ale v prípade, že dom či byt ste postavili/kúpili už dávno a ťahať nové káble čo i len tie elektrické je neriešiteľný problém? V takom prípade padne vhod bezdrôtové riešenie, ktoré však tiež potrebuje elektrinu. Posledným a azda tým najlepším riešením v takejto situácii je Fibaro, ktoré nepotrebuje žiadne káble a dokonca ani elektrinu.

Fibaro Motion Sensor

Fibaro nie je len jeden produkt, ale hneď niekoľko produktov, ktoré sa spájajú pomocou Z-Wave bezdrôtovej siete. Najzaujímavejším z produktov Fibaro je Fibaro Motion Sensor. Táto malá gulička s priemerom 4,4 cm nie je len pohybovým senzorom, ale dokáže merať a vizuálne zobrazovať teplotu, intenzitu svetla a taktiež aj vibrácie/otrasy.

Fibaro Motion Sensor ale nefunguje sám. Na to potrebuje nejakú centrálnu jednotku, s ktorou komunikuje a hlási nastavené zmeny stavu. A čo Fibaro Motion Sensor zapojený vo Fibaro systéme dokáže? Napríklad číhať na zlodejov, ale aj strážiť deti od toho najmenšieho veku, dokáže im automaticky zhasnúť svetlá v izbe po tom, čo zaspia či vám oznámi, kedy sa školáci vrátili zo školy a či sedia pred telkou alebo si píšu domáce úlohy. Čerešničkou je možnosť nastaviť Fibaro, aby v prípade zobudenia dieťaťa počas noci zapol lampu na nízku úroveň a zároveň pustil obľúbenú pesničku, aby dieťa v pokoji opäť zaspalo. Pohybový senzor je možné nastaviť v rôznych intenzitách senzitivity. V prípade zaznamenania viac ľudí v jednej miestnosti (párty, oslava…) vie dať automaticky príkaz vetraniu, aby bol v miestnosti stále čerstvý vzduch. Ak ste náhodou zabudli zapnúť poplašné zariadenie, Motion Sensor by vás mal na to upozorniť tým, že dlhšiu dobu nedetekuje žiadny pohyb v celom dome.

Fibaro Motion Sensor

Zabudovaný teplomer nielen vizuálne zobrazí teplotu (rôzne farby vo fiktívnom oku), ale vie dať príkaz kúreniu, či poplašnému systému, že v danej miestnosti zjavne horí. Akcelerometer zas zaistí, že akonáhale sa Fibaro Motion Sensor pohne, okamžite odošle správu mobilnej appke, takže ho nikto nemôže bez vášho vedomia ani vypnúť. Tým ale možnosti Fibaro Motion Sensor nekončia. Prakticky čokoľvek si vymyslíte, môžete Fibaru naprogramovať. Samozrejme zadarmo to ale nebude. Centrum totiž začína na sume 279 €, rôzne prídavné moduly na ovládanie zariadení v domácnosti stoja 60 €/ks a samotné Fibaro Motion Sensor vás vyjde na 58 €. Snáď sa nám podarí Fibaro aj otestovať, sme zvedaví ako funguje v praxi. Aby som nezabudol, batéria v Motion Sensor vraj vydrží 2 roky bez nutnosti nabíjania!

Fibaro Motion Sensor

Foto: Fibaro

Komentáre k článku