Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Facebook to myslí s „lietajúcim“ internetom vážne

Facebook to myslí s „lietajúcim“ internetom vážne
Juraj Procházka
Facebook to myslí s „lietajúcim“ internetom vážne

Podľa Facebooku minimálne desatina svetovej populácie žijúca v odľahlých oblastiach nemá prístup k internetu. Nechceme o tomto čísle polemizovať, ale minimálne ak by sme mali hovoriť o širokopásmovom pripojení, bolo by toto číslo výrazne vyššie.

dron1

Kde nie je internet, nedajú sa ani ponúkať služby založené na on-line pripojení a toto chce zmeniť nielen Facebook, ale aj Google a ďalší IT giganti.

Pozrite si: SpaceX má pre satelitný internet silného partnera – Google

Zakladateľ a šéf Facebooku Mark Zuckerberg už pred rokom prezentoval myšlienku, že uvažuje o pokrytí odľahlých území internetom pomocou bezpilotných lietadiel – dronov. Vtedy sa špekulovalo, že Facebook odkúpi spoločnosť Titan Aerospace, ktorá vyvíja špeciálne drony, schopné udržať sa vo vzduchu nepretržite až 5 rokov. Obchod nakoniec uskutočnil Google, ktorý má podobné ambície.

dron2

Nápad vo Facebooku však stále žije. Zuckerberg na svojom profile informoval, že vo V. Británii úspešne otestovali dron so solárnym pohonom, schopný udržať sa vo výške vyške 18 km po dobu niekoľkých mesiacov, uviedol portál Gizmag. Mnoho podrobností zatiaľ o bezpilotnom lietadle neodhalil, uviedol len toľko, že pri rozpätí krídiel väčšom ako má Boeing 737, váži lietadlo menej ako osobné auto.

Pozrite si: Niet dymu bez ohňa – Facebook si bude na internet aj svietiť

Ďalším hráčom, ktorý chce budovať (aj keď možno nie globálne) pokrytie pomocou dronov, je portugalská firma Quarkson so svojím programom SkyOrbiter. Silný ťah však vyvíja Google, keď okrem dronov testuje aj využitie stratosférických balónov a uvažuje aj o vybudovaní obrovskej flotily nízkoletiacich satelitov v spolupráci so SpaceX.

Obr.: Gizmag