Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Facebook „nabonzoval“ prvú tehotnú tínedžerku. Tú teraz stíhajú za potrat

Facebook „nabonzoval“ prvú tehotnú tínedžerku. Tú teraz stíhajú za potrat
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Facebook „nabonzoval“ prvú tehotnú tínedžerku. Tú teraz stíhajú za potrat
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Najvyšší súd v júni zrušil ústavné právo na interrupciu do 23. týždňa. Ide o jedno z najkontroverznejších rozhodnutí, ktoré podľa mnohých vracia USA do stredoveku. Okamžite ako padol tento verdikt, sa objavili obavy, či nebudú sociálne siete využívané na získavanie informácií o tehotných ženách, ktoré chcú ísť na interrupciu.

Vyzerá to tak, že sa tieto pesimistické predpovede začínajú potvrdzovať. Prvou čiernou ovcou nie je nikto iný, ako neslávne známy Facebook. Ten si, ako je dobre známe, nerobí žiadne starosti s osobnými údajmi. Sociálnej sieti zrejme jej zlá povesť vôbec neprekáža, inak by sa nestalo, že poskytla údaje o komunikácii tínedžerky z Nebrasky.

Sedemnásťročná Celeste Burgessová je spolu s matkou Jessicou Burgessovou obvinená a čaká na pojednávanie na okresnom súde v Madisone. Obvinené sú za porušenie zákona štátu Nebraska zakazujúceho potraty po 20 týždňoch.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dcéru s matkou obvinili z odstránenia, ukrytia alebo opustenia mŕtveho ľudského tela a zatajenia smrti inej osoby po tom, čo policajné oddelenie v Norfolku dostalo tip, že Celeste v apríli v 23. týždni tehotenstva potratila a plod tajne pochovala s matkinou pomocou.

Celeste vypovedala, že prežila potrat. Polícia na základe súdneho príkazu požiadala Facebooku o poskytnutie komunikácie medzi matkou a dcérou. Sociálna sieť im vyhovela a tak vyšli na povrch správy medzi Celestou a Jessicou, ktoré vraj podrobne popisovali, ako Celeste podstúpila samoriadený potrat s Jessicinou pomocou.

Aktuálne existujú 4 štáty, ktoré zakazujú interrupciu po 24. týždni a viac ako 12 štátov, ktoré ich vo všeobecnosti zakazujú na začiatku životaschopnosti plodu.

Dobrý mesiac pred podaním žaloby sa Marka Zuckerberga, šéfa Meta Platforms, pýtali zamestnanci ako bude Facebook chrániť tých, ktorí žiadajú o potrat. Zuckerberg sa vyjadril, že šifrovanie ochráni používateľov hľadajúcich interrupciu a tak bude postarané o ich bezpečnosť.

Facebook ponúka používateľom možnosť zapnúť si end-to-end šifrovanie v skupinových četoch a hovoroch v Messengeri. Hovorca Facebooku Thomas Richards potvrdil, že spoločnosť očakáva, že end-to-end šifrovanie bude predvolené nastavené v priebehu roku 2023.

Dnes to vyzerá mierne inak. Ako píše Forbes, používatelia si už medzitým začali všímať, že na Instagrame a Facebooku administrátori systematicky vymazávajú príspevky, ktoré sa venujú tomu, ako získať tzv. potratové pilulky, napr. mifepriston.

Pozrite si

Naozaj nás odpočúva Facebook? Ako dokáže tak presne cieliť reklamy?

Aby toho nebolo málo, Meta okrem toho naďalej zarába na reklamách proti potratom, ktoré častokrát obsahujú nebezpečné dezinformácie. Vyšetrovanie spoločnosti Markup ukázalo, že Facebook zbieral údaje od používateľov interagujúcich s webstránkami interrupčných služieb a následne tieto informácie sprístupnil skupinám bojujúcim proti potratom.

Google po tlaku zamestnancov oznámil, že vymaže údaje o polohe používateľov, ktorí na vyhľadávanie potratových služieb použili vyhľadávač Google. Pod tlakom sú aj ostatní technologickí giganti. Na jednej strane je tu verdikt ústavného súdu USA, ktorý síce priamo nezakazuje interrupcie, ale necháva to na jednotlivé štáty (odhaduje sa, že polovica z nich ich zakáže). Potom sú tú práva žien, o ktorých zdraví a tele majú rozhodovať súdy (a zvyčajne muži). Napokon tu máme sociálne siete, kde sa v súčasnosti odohráva takmer všetka komunikácia. Je isté, že Celeste a Jessica nebudú jediné, ktoré sa budú snažiť vyriešiť zlomovú životnú situáciu zlým rozhodnutím. Tento ich krok je však dôsledkom zákazu, bez ktorého by mali na výber oveľa lepšie možnosti.