Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Facebook možno svoje platformy nezjednotí, čelí protimonopolnému vyšetrovaniu

Facebook možno svoje platformy nezjednotí, čelí protimonopolnému vyšetrovaniu
Zdroj | Facebook
Stanislav Vinc
Facebook možno svoje platformy nezjednotí, čelí protimonopolnému vyšetrovaniu
Zdroj | Facebook
Zdroj | Facebook

Federálna obchodná komisia Spojených štátov sa zaoberá ambíciou spoločnosti Facebook technicky prepojiť platformy Facebook, WhatsApp a Instagram. Protimonopolné vyšetrovanie môže spojenie platforiem zastaviť.

Zhruba pred pol rokom avizovala spoločnosť Facebook, že v snahe o zvýšenie ochrany súkromia používateľov začne všetky správy odoslané a prijaté v rámci četov v aplikáciách Messenger, WhatsApp a Instagram šifrovať. Išlo len o časť dopadu, ktorý bude mať na tieto aplikácie ich technické zjednotenie.

Ihneď po tomto oznámení sa začala spájaním platforiem zaoberať Federálna obchodná komisia (FTC). Podľa nej už Facebook odkúpením spoločnosti Instagram odstránil z trhu sociálnych sietí dôležitého konkurenta. Ak by navyše spoločnosť všetky svoje platformy zjednotila, ich prípadné nútené rozdelenie by už bolo náročnejšie, resp. takmer nemožné.

Zdroj | Facebook

V záujme obchodnej komisie je udržať vo všetkých podnikateľských odvetviach konkurenčné prostredie, ktoré sa stará o cenovú i kvalitatívnu rovnováhu. Už minulý rok však Facebook vlastnil viac ako 66 % globálneho trhu sociálnych médií, zatiaľ čo nie menej známe siete Pinterest a Twitter z trhu ukrojili iba 11 %.

Pozrite si

Fotky a videá z Facebooku už čoskoro uložíte do Google Fotiek

Či napokon obchodná komisia spojenie platforiem skutočne zatrhne, je v tomto momente samozrejme otázne a odpoveď dostaneme až po riadnom skončení protimonopólneho vyšetrovania. Facebook však môže odradiť už i samotné vyšetrovanie. V minulosti tak urobila už pri záujme o odkúpenie sociálnej siete Houseparty, z čoho nakoniec práve kvôli vyšetrovaniu vzišlo.

Facebook čelí kritike kvôli svojim posledným aktivitám z viacerých strán. Medzi najväčšie kontroverzie z posledného obdobia patrí negatívny postoj Marka Zuckerberga voči myšlienke, že by Facebook mal na všetkých svojich platformách zakázať politickú reklamu. Išlo by podľa neho o obmedzovanie slobody prejavu.