Facebook umožnil Ukrajincom propagovať násilie voči ruským vojakom

ZDROJ | Pixabay

Facebook zakazoval propagovať a vyzývať na násilie. Výnimočne pristúpil k dočasnej zmene, ktorá umožní ľuďom na Ukrajine a v niektorých ďalších krajinách „vyzývať na násilie voči Rusom a ruským vojakom v kontexte ukrajinskej invázie“.

Dočasné zmeny sa podľa agentúry Reuters vzťahujú na Ukrajinu, Rusko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litvu, Arménsko, Azerbajdžan, Estónsko a Gruzínsko. Ľudia v týchto krajinách (vraj) odteraz môžu bez toho, aby ich Facebook zablokoval zdieľať príspevky vyzývajúce na násilie voči Rusom a ruským vojakom.

Ide o pomerne kontroverzné rozhodnutie, ktoré však reaguje na bezprecedentné násilie a zločiny voči civilistom. Andy Stone, hovorca Facebooku napísal, že spoločnosť dočasne povoľuje niektoré príspevky, ktoré by boli v normálnych časoch odstránené podľa pravidiel zakazujúcich podnecovanie k násiliu.

„V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu sme dočasne povolili formy politického prejavu, ktoré by za normálnych okolností porušovali naše pravidlá, ako napríklad násilné prejavy vo vyjadrení ‚smrť ruským útočníkom‘,“ povedal Andy Stone. Stále neumožníme vyzývať na násilie voči ruským civilistom.“

Pozrite siAká je úroveň radiácie na Ukrajine? Sledovať sa to zatiaľ dá aj online

Reakcia Ruska nedala dlho čakať. Žiada, aby vláda okamžite zastavila extrémistické aktivity spoločnosti Meta, ktorá vlastní Facebook. Samozrejme, o zastavení svoje extrémneho násilia na Ukrajine sa Rusko nezmienilo. Hovorca Kremľa povedal, že ak sa to potvrdí, urobia sa definitívne opatrenia na ukončenie činnosti spoločnosti.

ZDROJ | ESET

Situácia v Rusku sa vracia do čias kamennej, čo sa týka technológií a sociálnych médií. Rusko zakázalo Facebook a ďalšie média, ktoré by mohli ukázať čo sa deje na Ukrajine. Tento týždeň sa po prvýkrát objavili informácie o tom, že Putin uvažuje o odpojení Ruska od internetu. Hovorí sa práve o dnešnom dni.

Pozrite siNoví zákazníci v Rusku a Bielorusku si už ESET neaktivujú

Vojna na Ukrajine ukazuje, že sociálne siete si začínajú uvedomovať svoju úlohu a ako je životne dôležité ich prispôsobenie obsahových zásad. Sklamali počas volieb v USA, prepadli počas pandémie. Až vojnový konflikt na Ukrajine ich prebral.

ZdrojReuters