Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Facebook, Google a francúzske médiá zbroja proti falošným správam

Facebook, Google a francúzske médiá zbroja proti falošným správam
Zdroj | www.facebook.com
Marek Hudák
Facebook, Google a francúzske médiá zbroja proti falošným správam
Zdroj | www.facebook.com
Zdroj | www.facebook.com

Dvojica technologických gigantov sa spojila s francúzskymi novinármi v boji proti falošným správam v dôsledku prezidentských volieb v krajine.

Práve v dôsledku prezidentských volieb vo Francúzsku Facebook spoločne s Googlom spúšťa kampaň zameranú na obmedzenie výskytu falošných správ. Prvé kolo volieb je naplánované na 23. apríla a následne druhé kolo sa bude konať v priebehu mája.

Spoločnosti získali cenné skúsenosti vďaka impulzívnym voľbám v Spojených štátoch, počas ktorých boli uverejnené milióny zavádzajúcich a nepravdivých správ.

Do projektu sa zapojilo aj osem francúzskych médií: denník Le Monde, 20 Minutes, denníky L’Express a Libération, tlačová agentúra AFP, televízia BFM-TV, webový portál Franceinfo a spoločnosť France Médias Monde.

Pozrite si

Facebook má už 1,86 miliardy používateľov a ďalej rastie

Zdroj | Engadget

Overovanie bude fungovať na princípe, že ak používateľ Facebooku objaví informáciu, ktorá podľa jeho názoru nemusí byť pravdivá, bude mať možnosť zaslať ju na portál, cez ktorý sa dostane k partnerským médiám za účelom dôkladného preverenia.

Ak aspoň dve médiá potvrdia, že obsah je nepravdivý, ako dôkaz poskytnú odkaz na článok, ktorý ich zistenie potvrdzuje. Následne sa pri danej správe na Facebooku objaví značka, že dvaja (a viacerí) takzvaní „fact-checkeri“ spochybnili vierohodnosť obsahu správy.

Pozrite si

Facebook začína bojovať s falošným obsahom

Redakcia denníka Le Monde v reakcii uviedla, že toto partnerstvo s internetovými spoločnosťami vyvolalo u médií viacero pochybností, nakoniec však zvíťazil pragmatizmus. Prvá bilancia výsledkov by mala byť zverejnená po dvoch mesiacoch testovania.

Takýto systém by mal byť zavedený aj v susednom Nemecku, ktorého v septembri tohto roka čakajú parlamentné voľby.