Facebook čelí vyšetrovaniam vo viacerých štátoch USA

ZDROJ | pixabay.com

Spoločnosť Facebook čelí protimonopolným vyšetrovaniam. V USA sa rieši najmä porušenie regulácií a ohrozenie používateľov.

Ochrana osobných údajov je pre Facebook kľúčovou témou posledné dva roky, kedy sa začali kopiť obvinenia zo zneužitia dát a tiež kedy sa objavilo množstvo únikov. Tie však nemajú klesajúcu tendenciu. Aj pred dvomi dňami sa objavila správa, že Facebooku unikli milióny telefónnych čísel spojených s konkrétnymi používateľmi a boli bežne dostupné na internete.

ZDROJ | mirror.co.uk

Pozrite siEurópska centrálna banka varuje pred kryptomenou Libra od Facebooku

Americké štáty chcú viac dohliadať nad technologickými spoločnosťami, ktoré sklamali dôveru verejnosti a využívajú svoje dominantné pôsobenie na trhu. Celkový obraz sa týka nielen Facebooku, ale aj spoločností Google, Amazon či Apple.

Štátne vyšetrovanie Facebooku bude zamerané na rôzne aktivity tejto sociálnej siete vrátane citlivej ochrany používateľských dát či využívaní dát na reklamné účely.

„Aj najväčšie sociálne siete na svete musia dodržiavať zákon a rešpektovať zákazníkov. Som hrdá, že vediem koalíciu prokurátorov vo veci vyšetrovania Facebooku v oblasti potláčania konkurencie a ohrozovania používateľov,“ vyjadrila sa generálna prokurátorka New Yorku, Letitia James.

Dodáva, že využijú každý možný nástroj na zistenie, či Facebook ohrozil používateľské dáta alebo účelovo zvýšil cenu za cielenú reklamu.

Na vyšetrovaní sa podieľajú prokurátori z amerických štátov Colorado, Florida, Iowa, Nebraska, Severná Karolína, Ohio, Tennessee a z DC.

ZDROJ | unsplash.com

Pozrite siĎalší masívny únik dát zo strany sociálnej siete Facebook

Facebook v USA čelí obvineniam aj zo strany Federálnej obchodnej komisie, aj zo strany Ministerstva spravodlivosti. Komisia už stihla Facebook pokutovať sumou 5 miliárd dolárov za narušenie súkromia používateľov pri kauze Cambridge Analytica.

Vyšetrovanie budeme pozorne sledovať, no je možné, že sa objavia obvinenia a súdne prípady v ďalších štátoch, keďže téma zneužitia dát zo strany Facebooku je dostatočne známa po celom svete.

ZdrojGizmodo

Komentáre k článku