Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Facebook končí s protekciou politikov, budú si rovní s ostatnými používateľmi

Facebook končí s protekciou politikov, budú si rovní s ostatnými používateľmi
Zdroj | Tim Bennett
Stanislav Vinc
Facebook končí s protekciou politikov, budú si rovní s ostatnými používateľmi
Zdroj | Tim Bennett
Zdroj | Tim Bennett

Podmienky služby Facebook platia pre všetkých používateľov rovnako, teda ak práve nie ste aktívny politik. Špeciálna výnimka z pravidiel, ktorú hojne využíval aj exprezident Spojených štátov Donald Trump, však definitívne končí.

Facebook má podľa portálu The Verge už tento piatok oznámiť významnú zmenu svojich používateľských pravidiel, ktorá sa dotkne politikov z celého sveta. Mení totiž svoje interné pravidlo, ktoré umožňovalo politikom publikovať na svojich verejných profiloch a stránkach takmer čokoľvek bez akýchkoľvek dôsledkov.

Sťažnosti na toto pravidlo sa však v priebehu minulého (v USA volebného) roka stupňovali, až do situácie napokon musela zakročiť aj nezávislá dozorná rada Oversight Board financovaná samotným Facebookom.

Pozrite si

Ako si vypnúť zobrazovanie reakcií a lajkov na Facebooku a Instagrame?

Rada vo svojom nedávnom vyhlásení vyjadrila súhlas s rozhodnutím Facebooku, ktorý začiatkom roka obmedzil prístup bývalému prezidentovi Spojených štátov Donaldovi Trumpovi ku svojej sociálnej sieti. Na druhej strane ale Facebooku vyčítala jeho špeciálny prístup k tomuto prípadu, ako aj nejednoznačnosť pravidiel a ich nespravodlivé uplatňovanie na bežných používateľov.

V ďalšom vyjadrení už dozorná rada vyzvala Facebook k ujasneniu pravidiel, ktoré sa týkajú „vplyvných používateľov“. Spoločnosti dala 30 dní na odpoveď na jej odporúčania a šesť mesiacov na prešetrenie účtu Donalda Trumpa.

Pozrite si

Facebook bude zarábať aj na veriacich, spúšťa Prayer Posts

Nech už sú dôvody Facebooku pre zmenu interných pravidiel akékoľvek, v každom prípade ide o nečakane razantnú otočku jeho filozofie. Ešte donedávna totiž vedenie spoločnosti vrátane Marka Zuckerberga zastávalo názor, že sloboda prejavu je u politikov už tak dosť obmedzená a súkromné spoločnosti by sa do ich komunikácie s občanmi skrátka nemali miešať.

Po novom budú administrátori Facebooku prešetrovať prípadné porušenie podmienok služby pri príspevkoch politikov rovnako, ako to robia aj pri príspevkoch bežných používateľov. Ak by aj nejaký problémový obsah moderátori nezmazali, o dôvodoch pre toto rozhodnutie musia informovať verejnosť.