Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

EXKLUZÍVNE: Prvá recenzia Samsungu Galaxy Tab!

EXKLUZÍVNE: Prvá recenzia Samsungu Galaxy Tab!
Marek Šimunek
EXKLUZÍVNE: Prvá recenzia Samsungu Galaxy Tab!

Samsung Galaxy Tab je očakávaným Android tabletom a my vám ako prvý technologický portál na Slovensku prinášame nielen jeho prvú galériu s množstvom fotografií samotného zariadenia a obrazoviek, ale aj prvé postrehy z niekoľkodňového používania!

Samsung Galaxy Tab

Vývoj a predstavenie dotykového tabletu z dielne Samsungu sledoval celý svet. Po tom, čo sa na internete objavili prvé informácie,  sme netrpezlivo čakali na prvé oficiálne informácie, ktoré sme vám priniesli po tlačovej konferencii na IFA 2010, kde bol Samsung Galaxy Tab oficiálne predstavený. Galaxy Tab je priamym konkurentom Apple iPadu, nič lepšie zatiaľ na trhu nenájdete! Oproti iPadu má niekoľko podstatných výhod, no niekde i stráca. V prvom rade je Samsung Galaxy Tab výrazne menší a ľahší, vďaka čomu sa vám zmestí  aj do zadného vrecka nohavíc. Len dajte pozor, aby ste si naň nesadli. To o Apple iPade nemôžeme povedať, naň už potrebujete brašňu či priestor vo vašej taške. Výhodou Galaxy Tab je i pohodlné držanie v rukách pri cestovaní napr. v aute či autobuse, alebo pri ležaní – Apple iPad je predsalen takmer dvojnásobne väčší i ťažší! Galaxy Tab sa podobne ako iPad primárne ovláda pomocou displeja. Pod ním má Tab štyri kapacitné, dotykové tlačidlá. Určite by mu však viac svedčili hardvérové, nakoľko tie použité zhasínajú oveľa skôr ako displej a v tme je problémom nahmatať to správne nepodsvietené tlačidlo. Neštastne je tiež umiestnené tlačidlo pre zapnutie/vypnutie a blokovanie displeja, ktoré výrobca umiestnil len pár milimetrov vedľa dvojtlačidla hlasitosti. Často sa tak stane, že ak chcete zablokovať displej stlačíte práve tlačidlo ovládania hlasitosti, čo je sprevádzané nie práve príjemnou zvukovou notifikáciou.

Samsung Galaxy Tab

Plná podpora Flash

Displej Galaxy Tab má uhlopriečku 7“ a rozlíšenie 600 x 1024 bodov. V režime naležato tak nie je pre neho žiadnym problémom zobrazenie celej internetovej stránky. Písmo je aj bez priblíženia, ktoré je samozrejme vďaka technológii multitouch prítomné, vyhladené a bezproblémovo čitateľné. Galaxy Tab je rovnako, ako ostatné dotykové tablety predurčený k pohodlnému prezeraniu internetových stránok. V zobrazovaní stránok má oproti iPadu navrch najmä v tom, že Tab zvládne prehrávanie Flashu priamo na stránke. Vďaka tomu neexistujú na internetových stránkach takmer žiadne obmedzenia. Bezproblémovo zobrazí aj akékoľvek video na stránke a to dokonca v celoobrazovkovom režime. Rovnako poteší aj prediktívne zadávanie internetových stránok, ktoré ušetrí váš čas. Toto je mimoriadne návyková vec, ak chcete zadať napríklad techbox.sk, stačí napísať „techb“ a už môžete kliknúť na odporúčané „techbox.sk“ bez toho, že by ste nás predtým čítali.

Samsung Galaxy Tab

Samsung Galaxy Tab

Rýchlosť musí byť

O to, aby bolo prezeranie internetových stránok plynulé a rýchle, sa stará výkonný procesor Cortex-A8 s taktom 1 GHz v spojení s grafickým čipom PowerVR SGX540. Je nutné uznať, že obaja si svoju prácu plnia na jednotku a bolo pre nás problémom vyťažiť Galaxy Tab natoľko, aby došlo k spomaleniu jeho reakcií. Počas jeho používania sa nemusíte obávať žiadneho spomalenia a jeho rýchle reakcie budú pre vás potešením. Dostatok priestoru pre beh aplikácii zabezpečí pamäť RAM o veľkosti 512 MB. Pre lepšiu správu bežiacich aplikácií a udržanie systému v dobrej kondícii odporúčame použiť niektorý Task Manager z Android Marketu. Galaxy Tab je dostupný v dvoch verziách a to s integrovanou pamäťou 16 GB, prípadne 32 GB. Internú pamäť môžete samozrejme rozšíriť pomocou microSDHC kariet, ktoré sa vkladajú zboku zariadenia. Hneď vedľa slotu pre microSD kartu sa nachádza aj slot pre SIM kartu štandardnej veľkosti. S Galaxy Tab si teda užijete internetovanie aj tam, kde nemáte Wi-Fi pripojenie. Okrem dátových služieb však zvládne aj bežné hlasové, či video hovory, komunikáciu cez SMS, prípadne MMS. Ak práve nemáte k tabletu pripojené handsfree, môžete hovor uskutočniť pomocou integrovaného reproduktoru a mikrofónu. Je to zaujímavý pocit rozprávať sa s tabletom ležiacim na stole. E-mailová komunikácia je na Galaxy Tab potešením. Vaše e-maily sú na veľkom displeji prehľadne zobrazené a ak otočíte Galaxy Tab naležato e-maily sa zobrazia v dvoch stĺpcoch. Samozrejmosťou je možnosť nakonfigurovania ľubovoľného počtu e-mailových schránok alebo zobrazenie HTML e-mailov.

TIP: Pozrite si priloženú fotogalériu s množstvom displejov zo Samsung Galaxy Tab.

Samsung Galaxy Tab

Samsung Galaxy Tab

Najnovší Android 2.2

Kombinácia najnovšieho operačného systému Android 2.2 s grafickou nadstavbou TouchWiz UI zabezpečí jednoduché a intuitívne ovládanie, ktoré sa veľmi podobá na ovládanie smartfónu Samsung Galaxy S. Nechýbajú tak ani widgety, kde môžete okrem tých od Samsungu samozrejme siahnuť aj po widgetoch v Android Markete. Počas niekoľkých dní testovania sme sa nestretli ani s jednou aplikáciou, ktorá by mala problém s vyšším rozlíšením displeja ako pri bežných smartfónoch. Škoda len, že na jednu obrazovku sa zmestí obmedzené množstvo widgetov, ktoré sú často zbytočne veľké. Celé prostredie tabletu je lokalizované do slovenčiny, avšak ak budete chcieť písať text s diakritikou, budete musieť siahnuť po aplikácii tretej strany a nainštalovať si softvérovú klávesnicu, ktorá podporuje písanie diakritických znakov. My sme siahli po klávesnici Smart Keyboard, ktorá je na tento účel priamo stvorená. Písanie na softvérovej klávesnici si budete musieť natrénovať. Spočiatku sa nevyhnete preklepom ani pri používaní dvoch ukazovákov, neskôr sa však naučíte písať použitím štyroch prstov, čo písanie textov značne urýchli. Na písanie všetkými desiatimi však musíte zabudnúť. Samsung svoj tablet obohatil aj o množstvo doplnkových aplikácií. Nájdeme v ňom napríklad aplikáciu Daily Briefing, ktorá kombinuje informácie o počasí, finančné informácie a RSS čítačku. Music Hub je zase aplikácia pre kupovanie a vyhľadávanie hudobného obsahu a Readers Hub združuje v sebe čítačku elektronických kníh, obchod s knihami a tiež čítačku on-line časopisov, ktoré zatiaľ nie sú na našom trhu podporované. Okrem štandardného Android Marketu môžete do Galaxy Tab dostať aplikácie aj cez katalóg Samsung Apps, ktorý by mal v budúcnosti poskytovať aplikácie pre maximálne využitie tabletu. V súčasnosti je však k dispozícii iba jedna jediná aplikácia a tak zamrzí, že si Samsung neprichystal viac aplikácií už k štartu predaja. Jediná dostupná aplikácia QWERTY Remote Control určená na diaľkové ovládanie TV systému Samsung je síce praktická, avšak využijete ju len s televízormi Samsung.

Samsung Galaxy Tab

DivX a foťák s HD videom

Samsung Galaxy Tab nie je len pracovným zariadením, ale užijete si s ním aj množstvo multimediálnej zábavy. Momentky odfotíte vďaka 3 Mpx fotoaparátu s prisvetľovacou diódou, ktorý umožní aj natáčanie HD videa. Kvalitou videa Galaxy Tab nesklame. Zato na pekné fotografie sa môžete spoľahnúť len pri dobrých svetelných podmienkach. V prehrávaní videa však poteší plná podpora DivX formátu, a tak už nebudete musieť videá pred prehrávaním konvertovať. Pre audio súbory je určený prepracovaný prehrávač, ktorý plne využíva veľkosť displeja najmä pri zobrazení hudobnej knižnice podľa albumov, na druhú stranu pri zobrazení práve prehrávanej piesne zaberie takmer celý displej obrázok albumu. Tablet od Samsungu nesklame ani v oblasti konektivity. Bezproblémové využívanie Wi-Fi pripojenia, podpora rýchlych dát a možnosť použitia tabletu ako hotspotu vám zabezpečia pripojenie vždy a všade. Zamrzí však použitie akejsi napodobneniny Apple konektora namiesto štandardného microUSB konektora, ktorý by bol určite praktickejší, takto budete musieť mať so sebou vždy o jeden kábel navyše.

Samsung Galaxy Tab

Samsung Galaxy Tab je skutočne vydareným zariadením, ktoré dokáže dokonale vyplniť medzeru medzi smartfónom a počítačom a dokonca v niektorých prípadoch počítač aj nahradiť. Najmä v spojení s pripravovaným príslušenstvom, ako je dock s hardvérovou klávesnicou, môže Galaxy Tab rýchlo nahradiť notebook na cestách pre rýchle písanie dlhých textov a upravovanie Office dokumentov. Práve k tomu je na tablete predinštalovaná aplikácia ThinkFree Office, ktorá dokáže prezerať a editovať Office dokumenty. Otázkou však ostáva cenová politika, ktorú Samsung zvolí v prípade Galaxy Tab, pretože prvé informácie hovoria o pomerne vysokej cene na úrovni 700 – 800 €, ktorá by mohla uškodiť jeho konkurencieschopnosti. Podrobnú recenziu tohto vydareného Android tabletu si budete môcť prečítať v novom čísle vášho obľúbeného dvojmesačníka BCMOBIL & TECHBOX 11-12/2010, ktoré uzrie svetlo sveta už 18. novembra 2010. Nás Samsung Galaxy Tab dostal a vrátiť sa ho tak skoro nechystáme 🙂

PLUSY:

– malé rozmery, hmotnosť a špičková kvalita spracovania,
– rýchlosť reakcií, Android 2.2 a plná podpora Flash 10.1
– možnosť rozšírenia pamäte pomocou microSDHC kariet
– prehrávanie DivX filmov
– GSM funkcie vrátane videohovorov a dáta HSPA
– rozlíšenie displeja, multitouch ovládanie
– 4 GB FLASH pamäť pre inštalovanie aplikácií

MÍNUSY:

– vyššia cena
– chýbajúci microUSB prípadne USB konektor
– len 3 Mpx fotoaparát
– dotykové tlačidlá pod displejom by mohli nahradiť hardvérové

Samsung Galaxy Tab

Samsung Galaxy Tab v skratke

Siete: GSM (850/950/1 800/1 900 MHz) + 3G (900/1900/2100 MHz)
Konektivita: GPRS–HSPA (7,2/5,76 Mbps), Wi-Fi, Bluetooth 3.0, konektor s 30 pin
Rozmery: 190 x 120 x 11,98 mm
Hmotnosť: 380 g
Displej: 7 palcov (17,78 cm) TFT-LCD, WSVGA (600 x 1024 b.), dotykový kapacitný + multitouch
CPU: Cortex A8 1.0GHz Application Processor s PowerVR SGX540
Pamäť: 16/32 GB interná pamäť, 4 GB NAND Flash pamäť, 512 MB pamäť RAM, slot na microSDHC karty (do 32 GB)
OS: Android 2.2
Foto: 3 Mpx + predná kamera na videohovory, LED blesk, HD video, autofókus
Ďalšie: GPS, 3,5 mm konektor, AllShare, Android Market a Samsung Apps, Readers Hub, Media Hub, Music Hub, Social Hub, prehrávanie Adobe Flash 10.1, prehrávanie HD videí a videí DivX, Thinkfree Office – prehliadač a editor dokumentov, Swype klávesnica, Hybrid Widgety, prehrávač YouTube, Internetový prehliadač, e-mail, SMS, MMS, videohovory, Kalendár, kalkulačka, Google Mapy, Google navigácia (nie pre Slovensko), správca súborov, Digitálny fotorámček, práca s Gmail a Facebook kontom, multitasking, akcelerometer, hlasové vytáčanie, hlasové ovládanie a iné.
Batéria: Li-Pol, 4 000 mAh, zabudovaná