Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Európski filmári chcú regulovať Netflix a Amazon Prime Video

Európski filmári chcú regulovať Netflix a Amazon Prime Video
Michal Spiegel
Európski filmári chcú regulovať Netflix a Amazon Prime Video

Európski režiséri žiadajú prísnejšiu reguláciu streamovacích služieb Netflix a Amazon Prime Video. Dôvodom má byť vplyv amerických gigantov na európsky trh s filmami.

Portál Euractiv informoval, že známi európski režiséri ako Pedro Almodovar, Luc Dardenn, Cristian Mungia žiadajú v liste Európsku komisiu o prísnejšie regulácie streamovacích platforiem.

Zdroj | Netflix
Pozrite si

7 rodinných filmov na HBO GO a Netflixe, pri ktorých prídete na iné myšlienky

V liste varujú, že pokiaľ nebude európska kultúra chránená pred neeurópskymi digitálnymi gigantmi, starý kontinent sa stane iba „kolóniou“ Spojených štátov a Číny.

„Amerika pochopila tieto kultúrne a ekonomické záujmy, keď ako súčasť Marshallovho plánu požadovala od ostatných krajín, aby vysielali jej filmy,“ uviedli režiséri vo svojom liste Európskej komisii.

Platformy ako Google, Amazon, Facebook, Apple a Netflix za posledné roky zosilneli a hlavne počas karantény ľudia vo veľkom začali sledovať ich obsah. Výsledkom je, že tieto platformy zbohatli, kým sa miestne európske filmové trhy zrútili.

Od prvého apríla 2020 zároveň v rámci Európskej únie platí, že pokiaľ si kúpite digitálny obsah v jednej členskej krajine, bude možné si ho prehrať, pozrieť, prečítať v akejkoľvek inej členskej krajine EÚ.

V Európskej únii v súčasnosti skúmajú, ako by mohli digitálne platformy regulovať a výsledkom by mal byť zákon Digital Service Act, ktorý by mal byť predstavený tento rok.

Zdroj | SBS
Pozrite si

Netflix vylepšuje nastavenia, pridáva PIN a deťom vyberiete čo smú pozerať

Požiadavka filmárov regulovať streamovacie služby pôsobí trochu zvláštne, najmä keď zoberieme do úvahy, že na platformách sa objavuje aj európska tvorba. Príkladom je HBO Europe, segment v rámci HBO GO, ktorý sa venuje čisto európskym seriálom, z ktorých väčšina je veľmi kvalitných. Príkladom je Horiaci Ker či Pustina, seriály, ktoré sa natáčali v Českej republike.

Rovnako aj na Netflixe sa objavuje veľké množstvo španielskych, talianskych či poľských seriálov a filmov. Postupne na Netflixe pribúda veľké množstvo českého aj slovenského obsahu vrátane moderných, ale aj starších filmov.

Zároveň treba dodať, že existujú aj európske alternatívy k streamovacím gigantom, takže je na divákovi či dá prednosť európskemu filmu na európskej streamovacej platforme alebo americkému na Netflixe či Amazon Prime Video. Toto tvrdenie však tiež nie úplne platí, keďže na veľkých platformách nájdete aj európsku tvorbu.

Zdroj | Netflix
Pozrite si

Top 6 filmov, ktoré sa oplatí pozerať v júni 2020

Asi nie je prekvapením, že dominantnými filmami vo svete sú tie z americkej produkcie a to najmä kvôli plošnému marketingu a dostupnosti pre masy. Pokiaľ si chcel európsky divák pozrieť kvalitný európsky film, musel väčšinou zájsť do festivalového kina, prípadne na filmový festival.

Rovnako to platí aj teraz, preto je na zváženie, či je dobrým krokom regulovať streamovacie služby len preto, že valcujú európskych filmárov v sledovanosti a v dostupnosti.

Zdroj