Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

EÚ opäť zasahuje proti Apple. Obmedzenie rýchlostí bude nelegálne

EÚ opäť zasahuje proti Apple. Obmedzenie rýchlostí bude nelegálne
Zdroj | unsplash/Marcus Urbenz
Michal Sobek
EÚ opäť zasahuje proti Apple. Obmedzenie rýchlostí bude nelegálne
Zdroj | unsplash/Marcus Urbenz
Zdroj | unsplash/Marcus Urbenz

Európska Únia už pred nejakým časom schválila vyhlášku, že všetky zariadenia na tomto trhu musia mať konektor USB-C. Apple tak pristúpil na túto hru a iPhony 15 ho zrejme nasadia. EÚ ale opäť obmedzuje Apple v rýchlosti nabíjania.

Odstránenie portu Lightning kvôli USB-C bude jednou z najvýznamnejších zmien od roku 2012, teda od času, kedy Apple prvýkrát zaviedol vtedy revolučný Lightning. Apple je tak donútený prejsť na nový konektor, ale aj tak to chcel urobiť po svojom.

Americký gigant totiž chce, aby USB-C káble a nabíjačky mali jeho certifikáciu MFI (Made for iPhone). Bez certifikácie MFI bude rýchlosť prenosu dát aj nabíjania obmedzená. V tomto však pravdepodobne dôjde k zlomu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak bude Apple presadzovať certifikáciu MFI, bude to určite v rozpore s pôvodným cieľom EÚ. To bude na európskom trhu nelegálne, čo je pre Apple určite zlá správa. Spoločnosť sa už teda chystala umelo obmedzovať používateľov, aby museli voliť ich originálne príslušenstvo a tým využívať plné rýchlosti nabíjania a prenosu dát. Aktuálne iPhony 14 využívajú maximálnu rýchlosť nabíjania 20 W.

V Európe by mal iPhone 16 už využívať rozhranie USB-C. Spoločnosť sa však môže rozhodnúť použiť USB-C aj skôr v iPhonoch 15, čo je už viac-menej potvrdené aj samotnou spoločnosťou.

Pozrite si

Konečne je to tu! EÚ schválila jednotný štandard na nabíjanie

Podľa Európskej komisie by zmena prospela životnému prostrediu a používateľom by ušetrila približne 250 miliónov eur ročne. Dve z troch významných zmien, ktoré Európska únia prijme v roku 2024, budú mať na Apple veľký vplyv.

Apple už skôr naznačil, že povolenie iba jedného typu nabíjačky skôr potláča, ako stimuluje inovácie. To následne poškodí spotrebiteľov v Európe a na celom svete. V skutočnosti je najlepším krokom spoločnosti Apple vytvorenie inovatívnej technológie bezdrôtového nabíjania. Je však veľmi nepravdepodobné, že Apple predstaví iPhone len s podporou bezdrôtového nabíjania.

Zdroj