Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ericsson Mobility Report: súmrak 2G a 1,5 miliardy 5G účastníkov v roku 2024

Ericsson Mobility Report: súmrak 2G a 1,5 miliardy 5G účastníkov v roku 2024
Zdroj | Ericsson
Juraj Procházka
Ericsson Mobility Report: súmrak 2G a 1,5 miliardy 5G účastníkov v roku 2024
Zdroj | Ericsson
Zdroj | Ericsson

Rozšírenie jednotlivých technológií v rôznych regiónoch sveta, počty užívateľov, vývoj dátovej prevádzky, internetu vecí, VoLTE a najmä nástup sietí 5G analyzuje najnovšia z pravidelných správ telekomunikačného giganta, novembrový Ericsson Mobility Report.

Dnes je ňou LTE, alebo 4G, ale od budúceho roku, keď sa spustia prvé komerčné siete, bude najrýchlejšie sa rozširujúcou mobilnou technológiou opäť tá najnovšia. Podľa Ericssonu bude 5G do konca roku 2024 pokrývať viac ako 40% svetovej populácie.

5G – najrýchlejšie rastúca mobilná technológia v histórii

V roku 2022 má byť vo svete aktívnych 500 miliónov 5G pripojení, ale o dva roky neskôr, v roku 2024, to má byť už 1,5 miliardy.

Zdroj | Ericsson

Tak ako pri LTE, aj v 5G bude predvojom severná Amerika, ale pridá sa k nej aj severovýchodná Ázia. Rýchle dáta a nízka latencia sietí 5G očaria Američanov tak, že 5G účastníci budú už v roku 2024 v severnej Amerike predstavovať väčšinu s podielom 55 percent účastníckej bázy.

Zdroj | Ericsson

V severovýchodnej Ázii stanovuje zodpovedajúca predpoveď podiel 5G na viac ako 43 percent a v západnej Európe sa predpokladá v roku 2024 podiel 5G na úrovni približne 30 percent všetkých mobilných pripojení.

Pozrite si

Ericsson Mobility Report: komunikácia v réžii 5G a internetu vecí

Zo správy zároveň vyplýva jasný trend v generačnom posune mobilných sietí. Pokračuje dramatický útlm sietí 2G (GSM a CDMA) s medziročnou mierou „rastu“ -21%, ale za zenitom sú už aj 3G technológie. Počet 3G účastníkov sa počas najbližších 6 rokov má znižovať priemerne o 7% ročne a oproti dnešku klesne zhruba o tretinu .

Zdroj | Ericsson

Siete 4G (LTE a LTE-A), ktoré už v súčasnosti dominujú, budú mainstreamom aj v roku 2024, kedy dosiahnu podiel takmer 61% zo všetkých mobilných pripojení. Na 3G pripadne 16,6%, na 2G len 5,3%, ale 5G majú mať v roku 2024 globálny podiel už zhruba 16,9% všetkých účastníkov.

Zdroj | Ericsson

Mobilné dáta trvalo na vzostupe

Mobilné siete sú čoraz viac o dátovej komunikácii (vďaka technológii VoLTE má dokonca aj hlas podobu dátového prenosu), čo odráža aj prevaha smartfónov nad jednoduchými mobilmi. Tá je skutočnosťou už niekoľko rokov a Ericsson predpovedá pre rok 2024 podiel smartfónov vyše 80%.

Pozrite si

Nemusíme čakať na 5G. Gigabitovými rýchlosťami nás poteší už LTE

Ak k tomu prirátame nárast zariadení internetu vecí (IoT) – v roku 2024 ich má byť 4,1 miliardy – neprekvapí prudko sa zvyšujúca dátová spotreba. Mobilný dátový prenos vzrástol v 3. štvrťroku 2018 medziročne o 79 percent, pričom kľúčovým faktorom tohto rastu bol čínsky trh.

Zdroj | Ericsson

V severovýchodnej Ázii narástla dátová spotreba v smartfónoch za rok o 140% na 7,3 gigabajtov za mesiac. To je porovnateľné so streamingom HD videa približne 10 hodín mesačne. Rekordným regiónom z hľadiska priemernej dátovej spotreby je však severná Amerika, kde priemerný smartfón do konca roka dosiahne spotrebu dát 8,6 GB mesačne. Zodpovedá to zhruba 12 hodinám videa v HD rozlíšení.

Pozrite si

5G len čaká na korunováciu, no experti už špekulujú o následníkovi trónu

A tento rastový trend sa nezastaví, naopak bude sa zrýchľovať. Ericsson očakáva, že v rokoch 2018-2024 sa mobilné dátové prenosy zvýšia na päťnásobok. Siete 5G budú na konci tohto obdobia pokrývať 25% mobilnej dátovej prevádzky, hoci podiel 5G terminálov má byť necelých 17%. Platí tak to, čo aj doposiaľ – s rýchlosťou mobilných dátových technológii kráča ruka v ruke aj dátová spotreba.

Zdroj