Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

EQS od Mercedes-EQ sa nabije na 300 kilometrov dojazdu za 15 minút

EQS od Mercedes-EQ sa nabije na 300 kilometrov dojazdu za 15 minút
TECHBOX
EQS od Mercedes-EQ sa nabije na 300 kilometrov dojazdu za 15 minút

V tretej časti nášho seriálu, ktorý venujeme plne elektrickej novinke EQS od Mercedes-EQ, sa bližšie pozrieme na technológiu nabíjania. Viete aký je maximálny výkon či rýchlosť nabíjania? Ukážeme vám aj softvérové novinky, ktoré vás odbremenia od plánovania dlhších ciest.

Ak ste sa k seriálu dostali prvýkrát, môžete si prečítať aj prvé dve a rovnako zaujímavé časti. V prvej časti seriálu sme sa pozreli na bezkonkurenčný dojazd, ktorý je podľa normy WLTP až 770 kilometrov. Druhá časť nášho seriálu s EQS od Mercedes-EQ bola venovaná prémiovému spracovaniu, maximálnemu komfortu a špičkovým technológiám.

Za výbornými parametrami dojazdu a nabíjania stojí pokročilá technológia akumulátorov. Elektromobil EQS od Mercedes-EQ je dostupný s dvomi rôznymi kapacitami akumulátora, pričom oba sú postavené na novej generácii článkov s výrazne vyššou energetickou hustotou. Základná verzia je vybavená akumulátorom s kapacitou 90 kWh, pri väčšej sa budete môcť spoľahnúť až na 107,8 kWh, čo je aj v súčasnosti veľmi vysoká hodnota.

Vysokonapäťový akumulátor je uložený v podvozku, čo samozrejme prináša viaceré benefity, vrátane lepších jazdných vlastností či rovnej podlahy v interiéri. EQS je elektromobil plný špičkových technológií, ktoré sa starajú aj o tepelný komfort akumulátora. Vďaka tomu sa akumulátor zohrieva, prípadne chladí, podľa potreby a situácie, vrátane okolitých teplôt či aktuálneho jazdného tempa.

Navyše, manažment akumulátora podporuje aktualizácie over-the-air, vďaka čomu bude vždy aktuálny počas celého životného cyklu. Parametre preto bude možné dodatočne optimalizovať pre čo najlepšie výsledky. Inžinieri sa zamerali aj na ekologický aspekt, vďaka čomu obsahujú katódy akumulátora EQS o desať percent menej kobaltu.

Pozrite si

EQS od Mercedes-EQ prekonáva limity, pripravte sa na dojazd až 770 kilometrov!

Vysokonapäťový systém EQS je postavený na 400 V architektúre. Elektromobil EQS od Mercedes-EQ je možné nabíjať jednosmerným prúdom s maximálnym výkonom až 200 kW! Ide o nadštandardne vysoký výkon, ktorý sa prirodzene pozitívne prejavuje aj na čase nabíjania. Už za 15 minút sa dobije dostatok energie na dojazd 300 kilometrov podľa normy WLTP. Vďaka takto rýchlemu nabíjaniu preto nie je problém ani cestovanie na dlhé trasy.

Pomalšie nabíjanie je samozrejme taktiež témou. Tento spôsob je vhodný využívať vtedy, ak sa na mieste plánujete zdržať dlhšie. Napríklad pri návšteve nákupného centra, reštaurácie, akvaparkov alebo kina. EQS podporuje AC nabíjanie výkonom 11 kW cez trojfázovú palubnú nabíjačku. Za príplatok si ale môžete zvoliť až 22 kW palubnú nabíjačku, pomocou ktorej sa väčší akumulátor dokáže nabiť z 10 na 100 percent za 5 hodín.

O jednoduché nabíjanie na cestách sa postará služba Mercedes me Charge, vďaka ktorej získate prístup k viac ako 200 000 nabíjacím staniciam po celej Európe s jednou kartou či mobilnou aplikáciou. Službu je možné spárovať aj priamo so systémom vozidla, vďaka čomu môžete nabíjanie spúšťať aj priamo cez infotainment alebo so spomínanou aplikáciou Mercedes Me.

S podporovanými nabíjacími stanicami sa vďaka funkcii Plug&Charge navyše ani nie je potrebné overovať. Službu Mercedes me Charge zákazník získava počas 3 rokov bez základných poplatkov.

Ak rozmýšľate nad kúpou EQS od značky Mercedes-EQ, poteší vás správa, že po aktivácii služby Mercedes me Charge v aplikáciii Mercedes me môžete vďaka balíku IONITY: Bez obmedzenia (IONITY: Unlimited) celý rok nabíjať vašu EQS na nabíjacích staniciach IONITY úplne bezplatne, a to v celej Európe.

Celú komunikáciu za vás vyrieši auto cez protokol Plug & Charge. Jediné, čo pre nabíjanie musíte spraviť, je otvoriť klapku nabíjania a zasunúť konektor z nabíjacej stanice. Následne prebehne komunikácia medzi autom a nabíjačkou, a nabíjanie sa spustí cez váš účet.

Dlhé cesty vám výraznejšie uľahčí aj inteligentná navigácia. S pomocou nej vám celkom odpadajú starosti s prípadným plánovaním nabíjania. V navigácii stačí zadať váš cieľ a celú cestu, spolu s potrebnými zastávkami, za vás naplánuje. Získate tak dokonalý prehľad o vašej ceste, s jednotlivými časmi potrebnými pre nabíjanie a presným časom príchodu.

Pozrite si

Elektromobil EQS od Mercedes-EQ prepája luxus so špičkovými technológiami

Cena EQS od Mercedes-EQ vo verzii 350 s výkonom 215 kW začína na cene 104 970 €. Novinku si však môžete dopriať aj vo verzii 450+ s výkonom 245 kW a pohonom zadných kolies už za 113 970 €. V prípade, že siahnete po najvyššej verzii EQS 580 4MATIC s výkonom 385 kW a pohonom všetkých štyroch kolies, cena je stanovená na 140 856 €.

My sme EQS už aj vyskúšali v rámci prvých jázd, kedy sme jazdili s najvýkonnejšou dostupnou verziou a bol to naozaj parádny zážitok. Ak vás tento moderný a výkonný elektromobil zaujal, navštívte náš portál TECHBOX.sk aj o týždeň, kedy vám bližšie predstavíme ďalšie kľúčové vlastnosti špičkového elektromobilu EQS od Mercedes-EQ.

Článok vznikol v spolupráci s Mercedes-Benz Slovensko.

Advertisement