Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

EQS od Mercedes-EQ prekonáva limity, pripravte sa na dojazd až 770 kilometrov!

EQS od Mercedes-EQ prekonáva limity, pripravte sa na dojazd až 770 kilometrov!
TECHBOX
EQS od Mercedes-EQ prekonáva limity, pripravte sa na dojazd až 770 kilometrov!

Daimler prináša na trh prémiový elektromobil s nadštandardnými parametrami. Nová EQS od značky Mercedes-EQ prekonáva všetky doteraz známe predstavy o plne elektrických autách. Kombinuje vysoký výkon s dojazdom, ktorý s prehľadom prekonáva konkurenciu.

Dôvody, prečo sa elektromobilom vyhnúť si každý vie nájsť hneď niekoľko, no s príchodom prémiovej EQS od značky Mercedes-EQ sa pohľad na elektrické autá výrazným spôsobom mení. Aj na slovenské cesty sa totiž dostáva súčasný technologický vrchol medzi vozidlami na elektrický pohon. Výsledkom dlhoročného vývoja inžinierov v Mercedes-EQ je nová modulárna elektrická platforma, na ktorej je ako prvá postavená práve EQS. Veľké veci sa začínajú od detailov a práve tie stoja za skvelými parametrami.

Mercedes-EQ sa do elektrifikácie púšťa naozaj vo veľkom a s adekvátne veľkým sebavedomím. Svoje postavenie v segmente elektrických vozidiel upevňuje už niekoľko mesiacov vďaka aktuálnej ponuke elektromobilov. Na skvelé parametre dojazdu, spotreby či nabíjania sme zvyknutí. Avšak, súčasné technologické možnosti posúva na novú úroveň práve prémiová EQS. Zásadných vlastností a kľúčových zmien je naozaj veľa. Inžinieri sa vyhrali prakticky so všetkým, čo môžete vidieť a ešte viac zmien k lepšiemu nastalo pod kapotou.

Pozrite si

Štýlový a ekologický Mercedes-AMG EQS 53 má 2 motory a 760 koní!

EQS má veľmi prepracovaný dizajn, ktorý nielenže vyzerá parádne, ale hrá kľúčovú rolu v celom ekosystéme dôležitých vlastností každého elektromobilu. Nová EQS od značky Mercedes-EQ je sériovo vyrábané vozidlo s najlepšou aerodynamikou na svete. Papierovo sa čísla dostali na rekordnú hodnotu 0,20 Cd. Už tu sa tak začína dôležitá cesta pre dosiahnutie čo najlepších parametrov – bezkonkurenčnej spotreby a celkového dojazdu na jedno nabitie.

Nízky aerodynamický odpor je zároveň aj benefitom, ktorý zvyšuje komfort. Nakoľko vzduch vozidlo lepšie obteká, hlučnosť v interiéri je skutočne minimálna. No najmä, vďaka tomuto detailu sa čisto elektrický dojazd EQS dostáva na rekordnú hodnotu 770 kilometrov podľa normy WLTP. Normovaný dojazd sa väčšinou neberie ako reálne dosiahnuteľný, no aj vďaka našim skúsenostiam s elektromobilmi od Mercedes-EQ vieme, že sa dá dokonca aj prekonať. Už prvé testy nasvedčujú, že rovnaká matematika bude platiť aj pri EQS.

Redakcia z Českej republiky dokázala prejsť na jedno nabitie viac ako 850 kilometrov! Pri teste jazdili predovšetkým po okresných cestách a v meste, no v závere sa dostali aj na diaľnicu. Prešli takmer všetkými krajmi Česka, čo len potvrdzuje, že museli prejsť naozaj rôznymi terénmi a stretnúť sa s viacerými odlišnými situáciami. Navyše, z testu jasne vyplýva, že EQS by dokázala prejsť ešte viac, no nakoľko sa zamerali na dosiahnutie dvoch rekordov súčasne, pri časti testu im nešlo o spotrebu, ale o čas.

Veľkú zásluhu na vysokom dojazde má preto nepochybne aj veľmi dobrá efektivita pohonu. Počas vyššie spomínaného testu dosiahli spotrebu 13,4 kWh / 100 km, a to spolu so stratami pri nabíjaní. Opäť môžeme vidieť veľmi dobrý výsledok oproti oficiálnym papierovým hodnotám. EQS od značky Mercedes-EQ má normovanú kombinovanú spotrebu od 15,7 do 20,4 kWh / 100 km. Vysoká efektivita pohonu je preto očividná, najmä v kontraste s hmotnosťou vozidla. Prevádzková hmotnosť je presne 2 480 kg.

Pozrite si

Elektromobil Mercedes-Benz EQS je už na Slovensku, prvé dojmy sú fantastické!

Nová architektúra sa odráža aj na akumulátore. EQS dostáva úplne nový akumulátor s vyššou energetickou hustotou. Nemyslelo sa pritom iba na celkovú kapacitu, ale aj jej vlastnosti a životné prostredie. Inžinieri preto postavili akumulátor s o desať percent nižším obsahom kobaltu v katódach v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Akumulátor je uložený v podvozku a má využiteľnú kapacitu až 107,8 kWh.

Práve toto číslo je ďalší veľmi dôležitý údaj, ktorý pomáha dosiahnuť parádny dojazd. Akumulátor je pochopiteľne kompletne pod kontrolou inovatívneho manažmentu. Ten sa o srdce vozidla poctivo stará a v prípade potreby zapája chladenie alebo vyhrievanie. Presne tak, aby bol akumulátor vždy v ideálnych podmienkach. Navyše, softvér riadenia akumulátora podporuje aktualizácie vzduchom, vďaka čomu je v správnej kondícii počas celého cyklu životnosti.

Cena EQS vo verzii 350 s výkonom 215 kW začína na cene 104 970 €. Novinku si však môžete dopriať aj vo verzii 450+ s výkonom 245 kW a pohonom zadných kolies už za 113 970 €.

V prípade, že siahnete po najvyššej verzii EQS 580 4MATIC s výkonom 385 kW a pohonom všetkých štyroch kolies, cena je stanovená na 140 856 €. Ak vás nová EQS od značky Mercedes-EQ zaujala, určite navštívte náš portál TECHBOX.sk aj o týždeň, kedy vám bližšie predstavíme ďalšie kľúčové vlastnosti tohto prémiového elektromobilu.

Ak rozmýšľate nad kúpou EQS od značky Mercedes-EQ, poteší vás správa, že po aktivácii služby Mercedes me Charge v aplikáciii Mercedes Me môžete vďaka balíku IONITY Bez obmedzenia (IONITY Unlimited) celý rok nabíjať vašu EQS na nabíjacích staniciach IONITY úplne bezplatne, a to v celej Európe.

Článok vznikol v spolupráci s Mercedes-Benz Slovensko.

Advertisement