Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

EQS od Mercedes-EQ má rovných 516 koní, na stovku zrýchli za 4,3 sekundy

EQS od Mercedes-EQ má rovných 516 koní, na stovku zrýchli za 4,3 sekundy
TECHBOX
EQS od Mercedes-EQ má rovných 516 koní, na stovku zrýchli za 4,3 sekundy

V poslednej časti seriálu, ktorý venujeme elektrickej novinke EQS od Mercedes-EQ, vám bližšie predstavíme dostupné výkonnostné verzie, jazdné parametre, technológie a napokon aj pokročilých jazdných asistentov. Pripravení? Sadnite si, štartujeme.

Luxusný elektromobil EQS od Mercedes-EQ patrí k súčasnej špičke na trhu. Ponúka bezkonkurenčný dojazd na jedno nabitie, veľmi rýchle nabíjanie, maximálny komfort, prémiové spracovanie a pokročilé technológie. Všetky vlastnosti vám postupne predstavujeme v samostatných článkoch. Prvý diel seriálu sme venovali dojazdu, v druhej časti sme sa zase podrobnejšie rozobrali prémiové spracovanie, komfortné funkcie a špičkové technológie.

V tretej časti nášho seriálu sme sa pozreli na výkon a rýchlosť nabíjania či novú generáciu akumulátorov s väčšou energetickou hustotou jednotlivých článkov. Teraz dostáva priestor technológia pohonu a ďalšie súvisiace funkcie, ktoré sa starajú o bezpečnosť na ceste. A verte nám, je bolo by toho na niekoľko ďalších častí seriálu, EQS od Mercedes-EQ je totiž prešpikovaná najmodernejšími technológiami.

Pozrite si

EQS od Mercedes-EQ sa nabije na 300 kilometrov dojazdu za 15 minút

Flexibilné a modulárne platformy umožňujú prinášať rôzne verzie tých istých vozidiel presne tak, aby pokryli rozdielne potreby a očakávania budúcich majiteľov. Presne to isté platí aj pre elektromobil EQS, ktorý si už teraz môžete objednať v troch rôznych verziách. Či už preferujete menej športovú jazdu alebo si naopak potrpíte na agilnosti a dynamike, vždy si nájdete to svoje.

Základná verzia s pohonom zadných kolies má výkon 215 kW a nájdete ju pod označením 350. Vyššia verzia EQS 450+ je zlatou strednou cestou s výkonom 245 kW, krútiacim momentom 568 Nm a rovnako zadným pohonom. V súčasnosti najvýkonnejšia verzia je EQS 580, ktorá ponúka pohon všetkých štyroch kolies a výkon až 385 kW s krútiacim momentom 855 Nm.

Maximálna rýchlosť je vždy obmedzená na 210 km/h, no vyšší výkon pocítite na zrýchlení. Zatiaľ čo EQS 450+ zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,2 sekundy, EQS 580 to zvládne už za 4,3 sekundy. Sila elektromotorov sa dá využiť na radosť z jazdy, ale aj na následnú výrobu elektrickej energie. EQS od Mercedes-EQ má prepracovaný systém brzdenia rekuperáciou, vďaka čomu je vozidlo možné úplne zastaviť bez použitia brzdového pedála.

Maximálny výkon rekuperácie je až 290 kW s brzdnou silou 3 m/s² dosiahnutou iba pomocou elektromotorov. Už teraz je v príprave ešte výkonnejšia verzia EQS z radu Mercedes-AMG, ktorá bude určená pre tých najnáročnejších jazdcov. V najvyššej verzii s označením 53 4MATIC+ ponúkne výkon 560 kW s krútiacim momentom až 1 020 Nm.

Už tak skvelé čísla posúva ešte ďalej, čo je opäť vidieť na zrýchlení a maximálnej rýchlosti. EQS 53 4MATIC+ sa rozbehne z 0 na 100 km/h už za 3,4 sekundy a maximálna rýchlosť je obmedzená na 220 km/h.

Pozrite si

Elektromobil EQS od Mercedes-EQ prepája luxus so špičkovými technológiami

Určite ste si všimli, že EQS je vždy vybavené pohonom zadných kolies, no voliteľne môžete mať k dispozícii pohon všetkých kolies. Na dobré jazdné vlastnosti sa vývojári elektromobilu zamerali v každom detaile. EQS je poriadna limuzína a na dĺžku má 5,2 metra. Aj napriek veľkosti však nebudete mať problém s manévrovaním na úzkych miestach. Už v základe je totiž k dispozícii riadenie zadnej nápravy s uhlom natočenia kolies 4,5 stupňa.

Ak by ste si chceli parametre ešte vylepšiť, môžete si doobjednať riadenie zadnej nápravy s natočením do 10 stupňov. Toto je pritom možné „obyčajným“ updatom softvéru vzduchom (za príplatok). Áno, žijeme v 21. storočí a Mercedes-EQ vám takéto vymoženosti ponúka. S takýmito parametrami je priemer otáčania iba 10,9 metra, čo konkuruje rôznym kompaktným modelom. Pre toto vylepšenie sa teda nemusíte rozhodnúť hneď pri konfigurácii vozidla, ale kedykoľvek, keď pocítite, že vám chýba.

Jazda už nie je iba o technických a konštrukčných vlastnostiach vozidla, ale aj o softvérových riešeniach a ponúkaných technológiách. Elektromobil EQS je nabitý technológiami a pocítite to už pri prvom sadnutí za volant. K dispozícii je celá paleta asistenčných systémov najnovšej generácie, ktorá sa stará hlavne o vašu bezpečnosť, no zároveň tiež o komfortnú jazdu. V mimoriadnej výbave je zahrnutý pokročilý asistent Drive Pilot, ktorý zabezpečí vysoko automatizovanú jazdu v hustej premávke.

Vhodný je najmä do mesta počas zápchy alebo pri rovnakej situácii na diaľnici v rýchlosti do 60 km/h. Venovať sa tak budete môcť iným činnostiam, napríklad čítaniu e-mailov alebo surfovaniu na internete. Samozrejme, táto technológia je podmienená regulácii v konkrétnej krajine a zatiaľ bude dostupná na území Nemecka. V rámci parkovacieho balíka je predvýbava pre Inteligentného parkovacieho pilota s možnosťou ovládania na diaľku.

EQS je vďaka tomu pripravená na Automatizovanú parkovaciu službu. Ak si zvolíte mimoriadnu výbavu, vozidlo bude vybavené nutnou technikou pre automatizované zaparkovanie a následné vyparkovanie z miesta bez prítomnosti vodiča vo vozidle. Ovládanie bude možné cez mobilnú aplikáciu, v prípade kladných regulácii v danej krajine.

Bezpečnosť plne elektrickej architektúry je výnimočná. Každé z vozidiel automobilky Mercedes má vysokú úroveň bezpečnosti, no v prípade EQS mali inžinieri výrazne viac možností ako pri štandardných modeloch so spaľovacím motorom. V prednej časti sa nenachádza blok motora a v podvozku je umiestnený mohutný akumulátor, ktorá je rovnako veľmi dobre chránená.

Tieto konštrukčné vlastnosti prirodzene dopĺňa aj softvérová stránka. Aktívne sledovanie situácie pred vozidlom a prípadný zásah do riadenia je samozrejmosťou.

Pozrite si

EQS od Mercedes-EQ prekonáva limity, pripravte sa na dojazd až 770 kilometrov!

Výrobca sa navyše nestará iba o bezpečnosť posádky a všetkých okolo, ale aj životného prostredia a ďalších generácií. EQS od Mercedes-EQ je vyrábaná vo výnimočnom závode Factory 56. Štyridsať percent strešnej plochy je pokrytých zeleňou a nachádza sa tu tiež 12 000 fotovoltaických panelov s maximálnym výkonom 5 MWp. Ide o naozaj vysoký výkon, ktorý dokáže pokryť približne 30 percent ročnej spotreby. Z pohľadu emisií CO2 je závod Factory 56 uhlíkovo neutrálny.

Cena EQS od Mercedes-EQ v základnej verzii 350 s výkonom 215 kW začína na cene 104 970 €. Rozhodnúť sa môžete aj pre verziu 450+ s výkonom 245 kW a pohonom zadných kolies už za 113 970 €. V prípade, že siahnete po najvyššej verzii EQS 580 4MATIC s výkonom 385 kW a pohonom všetkých štyroch kolies, cena je stanovená na 140 856 €.

V prípade, že rozmýšľate nad kúpou EQS od značky Mercedes-EQ, poteší vás správa, že po aktivácii služby Mercedes me Charge v aplikácii Mercedes Me môžete vďaka balíku IONITY Bez obmedzenia (IONITY Unlimited) celý rok nabíjať vašu EQS na nabíjacích staniciach IONITY úplne bezplatne, a to v celej Európe.

Článok vznikol v spolupráci s Mercedes-Benz Slovensko.

Advertisement