Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ENTER učí deti využívať poznatky z informatiky aj na hodinách fyziky a biológie

ENTER učí deti využívať poznatky z informatiky aj na hodinách fyziky a biológie
Zdroj | Telekom
Stanislav Vinc
ENTER učí deti využívať poznatky z informatiky aj na hodinách fyziky a biológie
Zdroj | Telekom
Zdroj | Telekom

Počas 18 mesiacov svojej existencie sa do programu ENTER spoločnosti Telekom zapojilo už takmer 570 škôl po celom Slovensku. Študenti sa vďaka nemu môžu učiť programovať s micro:bitom, ktorý si medzičasom našiel svoje miesto aj v bratislavskom Zážitkovom centre vedy Aurélium.

V septembri 2020 spustil Telekom nový program ENTER za účelom zlepšenia digitálneho vzdelávania na slovenských školách. Školy mohli prostredníctvom neho v rámci dvoch grantových výziev získať prostredníctvom dokopy už viac ako 390-tisíc eur určených na nákup sád micro:bitov určených na praktické vzdelávanie detí v oblasti informatiky.

Spolu s partnermi Aj ty v IT a Učíme s hardvérom sa prostredníctvom workshopov za posledný rok a pol spoločnosti podarilo vyškoliť zhruba 600 učiteľov, z ktorých každý v priemere odučil ďalších 90 žiakov. Programovať s micro:bitom tak už malo možnosť rekordných 54-tisíc žiakov základných a stredných škôl.

V prieskume organizácie Učíme s hardvérom, do ktorého sa zapojilo 149 učiteľov, uviedlo až 97 % z nich, že micro:bity dokážu žiakov motivovať k programovaniu a technológiám. Až 95 % učiteľov konštatuje, že im program ENTER pomohol žiakov učiť programovanie na kreatívne riešenie problémov.

Pozrite si

T Biznis je budúcnosť Telekomu pre firmy

ENTER mal podľa prieskumu umožniť až 85 % učiteľom posunúť sa vpred po odbornej stránke a až 77 % učiteľov skonštatovalo, že im ENTER pomohol posunúť sa pedagogicky. Až 82 % učiteľov informatiky dokonca uviedlo, že si micro:bity všimli aj učitelia iných predmetov.

Pri štarte programu ENTER sme mali veľké ambície, no realita prekonala akékoľvek naše očakávania. Samých nás prekvapilo, ako veľmi sa učitelia informatiky aj žiaci vedeli nadchnúť a ukázalo sa, že micro:bit dnes už nie je len o informatike, ale v rámci medzipredmetového vzdelávania pomáha napríklad na biológii učiť deti o potrebách rastlín,“ skonštatovala Tatiana Švrčková, manažérka projektov spoločenskej zodpovednosti Telekomu.

Pozrite si

Najpredávanejšie telefóny u operátorov (február 2022)

Telekom sa po týchto úspechoch rozhodol pokračovať v aktivitách programu ENTER a to napr. aj prostredníctvom plánovaných 65 workshopov pre žiakov vrátane špeciálneho bezplatného workshopu zameraného na prácu s e-textíliami, ktorý sa v spolupráci organizácií Aj ty v IT a Slovak Fashion Council uskutoční už v marci na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

Žiaci a učitelia sa okrem toho podľa operátora môžu tešiť aj na nové videokurzy so zameraním na IoT a SmartHome.

Na svoje si ale prídu aj ďalšie cieľové skupiny. Telekom okrem toho oznámil spustenie grantového programu „Zrelí na dobu digitálnu“, v ktorom Telekom prerozdelí 50-tisíc eur neziskovým organizáciám na 17 projektov, ktoré sú zamerané na rozvoj digitálnych zručností u seniorov.

S micro:bitmi sa navyše budú môcť po prvý krát stretnúť rodičia aj deti vďaka novým exponátom v bratislavskom Zážitkovom centre vedy Aurélium, ktoré im pomôžu napríklad pochopiť, ako funguje miešanie RGB farieb, ako funguje merač rýchlosti na bicykli, a umožní im vyskúšať bezdrôtovú komunikáciu cez morzeovku.

Aurélium bude tiež miestom desiatok workshopov a školení, ako aj vyhodnotenia ENTER Olympiády v programovaní s micro:bitmi. Školy môžu projekty do olympiády registrovať ešte do konca marca, vyhlasovanie víťazov prebehne v júni.