Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Energym chce využiť stacionárne bicykle vo fitkách na napájanie celých budov

Energym chce využiť stacionárne bicykle vo fitkách na napájanie celých budov
Zdroj | Energym
Stanislav Vinc
Energym chce využiť stacionárne bicykle vo fitkách na napájanie celých budov
Zdroj | Energym
Zdroj | Energym

Britský startup s trefným názvom Energym vyvinul smart stacionárny bicykel RE:GEN, ktorý je schopný konvertovať vašu energiu z cvičenia do prenosnej batérie. Jedným priemerným cvičením si môžete 2,6-krát nabiť 13“ MacBook Pro alebo až 14x iPhone 12. Energym s ním ale má väčšie plány.

Ukážku toho, ako si možno cvičením na stacionárnom bicykli nabiť smartfón, sme už videli na mnohých výstavách, aj v rámci atrakcií v nákupných centrách. Birminghamský RE:GEN je ale od nich v mnohých smeroch odlišný. Jeho silnou stránkou je totiž efektívna úschova energie a geniálna škálovateľnosť.

RE:GEN dokáže konvertovať kinetickú energiu z kolesa na elektrickú energiu, ktorú následne dokáže uschovať do vstavanej batérie s kapacitou 100-220 Wh. Plné nabitie batérie si vyžiada zhruba hodinu a pol bicyklovania, čo podľa spoločnosti Energym odpovedá dvom priemerným cvičeniam.

Zdroj | Energym

Batériu je možné po cvičení odpojiť a použiť na nabitie akéhokoľvek zariadenia. Kapacitne batéria vystačí napríklad na 14 plných nabití smartfónu iPhone 12, ale aj na nabitie elektrického bicykla s dojazdom okolo 50 kilometrov. Súčasťou batérie by časom mal byť USB port, ale aj klasická zásuvka s napätím 220V.

Potenciál RE:GENu ale nekončí pri drobnej elektronike či ebicykloch. Fitness centrum vybavené tridsiatimi takýmito bicykalmi by za hodinu cvičenia dokázali vyprodukovať 200 wattov na osobu, resp. 6 kWh energie. Ak sa v priebehu dňa v centre zopakuje 6-10 takýchto cvičebných hodín, „fotila“ RE:GEN bicyklov by sa už mohla bez problémov postarať o kompletné napájanie celého centra.

Zdroj | Energym

Takýmto spôsobom chce napokon Energym napájať celé budovy, ktorých súčasťou samozrejme musí byť aj väčšie fitness centrum. Tie si navyše nemusia kupovať stacionárne bicykle nanovo, Energym dokáže svoju technológiu imlementovať aj do starších stacionárnych bicyklov rôznych značiek.

Zdroj