Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elon Musk na Twitteri navrhuje, aby Ukrajina nechala Krym Rusku

Elon Musk na Twitteri navrhuje, aby Ukrajina nechala Krym Rusku
Zdroj | Ministério Das Comunicações/Max Kukurudziak
Stanislav Vinc
Elon Musk na Twitteri navrhuje, aby Ukrajina nechala Krym Rusku
Zdroj | Ministério Das Comunicações/Max Kukurudziak
Zdroj | Ministério Das Comunicações/Max Kukurudziak

Americký podnikateľ, investor a generálny riaditeľ spoločností SpaceX a Tesla v pondelok večer na sociálnej sieti Twitter v sérii príspevkov rozvinul svoje názory na aktuálne prebiehajúcu vojnu na Ukrajine.

Elon Musk sa podobne ako v prípade iných celosvetových tém nebál na sociálnej sieti predostrieť viaceré kontroverzné názory a riešenia, ktoré vzbudzujú vášne na oboch stranách konfliktu. V príspevkoch si už trúfol odhadnúť aj výsledok konfliktu.

„Zopakujú sa voľby v anektovaných regiónoch pod dozorom OSN. Ak to bude vôľa ľudí, Rusko sa stiahne. Krym sa stane oficiálnou súčasťou Ruska, ako to bolo do roku 1783 (až do chyby Nikitu Chruščova). Je potrebné zabezpečiť dostupnosť vody na Kryme. Ukrajina zostane neutrálna.“, uviedol Musk v príspevku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Musk na pôvodný príspevok, ku ktorému svoj (ne)súhlas v ankete v čase písania tohto článku vyjadrilo svoj názor už viac ako 1 milión používateľov, nadviazal ďalšími názormi. „Toto je vysoko pravdepodobný konečný výsledok – otázkou je iba to, koľko ľudí do tej doby zomrie. Stojí tiež za zmienku, že možným, aj keď nepravdepodobným, výsledkom tohto konfliktu je jadrová vojna.“

V ďalšom príspevku dal Musk fanúšikom možnosť hlasovať o tom, či by o príslušnosti Donbasu a Krymu k Rusku alebo Ukrajine mala rozhodnúť vôľa ich obyvateľov. V najnovšom príspevku Musk dodáva, že Rusko podľa neho prejde z čiastočnej do úplnej mobilizácie v prípade, že bude ohrozený Krym.

V jednej z odpovedí fanúšikom Elon uviedol, že cieľom týchto príspevkov nemá byť upútanie pozornosti, resp. navýšenie jeho popularity. Zdieľaním svojich názorov chce údajne zabrániť miliónom zbytočných úmrtí pre dosiahnutie identického výsledku.

Počet úmrtí bude podľa neho v takomto prípade na oboch stranách zničujúci, pričom je pri 3-násobne väčšom počte obyvateľov Ruska v porovnaní s Ukrajinou nepravdepodobné, že Ukrajina takúto vojnu vyhrá. Sériu príspevkov Musk v pondelok večer uzatvoril tým, že pokiaľ niekomu záleží na ukrajinskom ľude, majú hľadať mierové riešenia.

Pozrite si

Slovenskom sa šíri nový bankový podvod. Na čo si treba dať pozor?

Na tieto príspevky zareagoval aj poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. „@elonmusk, mám lepší mierový plán: 1. Ukrajina oslobodí svoje územia, vrátane anektovaného Krymu. 2. Rusko podstúpi demilitarizáciu a bude zbavené jadrových zbraní, aby už nikoho nemohlo ohrozovať. 3. Vojnoví zločinci predstúpia pred medzinárodný tribunál.“ Svoj príspevok ukončil identickou anketou ako Musk.

Odpoveď Ukrajiny

Na príspevky Elona Muska ešte v ten večer odpovedal aj ukrajinský diplomat Andrij Melnyk a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Melnyk vo svojom príspevku ponúkol Muskovi veľmi stručnú odpoveď: „Po*eb sa je moja veľmi diplomatická odpoveď pre vás @elonmusk“. Ukrajinský prezident vo svojom príspevku otvoril anketu o tom, či majú jeho sledovatelia radšej Muska, ktorý podporuje Ukrajinu alebo Rusko.