Elon Musk chcel predať Teslu spoločnosti Apple, Tim Cook ho odmietol

ZDROJ | James Duncan Davidson/Austin Community College

Automobilka Tesla mohla skončiť v rukách spoločnosti Apple. Elon Musk priznal, že Teslu chcel predať technologickému gigantu v ťažkom období, kedy sa práve rozbiehala výroba elektromobilu Model 3. Tim Cook však túto akvizíciu ukončil hneď v zárodku.

O elektromobiloch značky Tesla sa často hovorí, že ide vlastne o iPhone na štyroch kolesách. Minimalistickým dizajnom aj neustálymi softvérovými aktualizáciami sa tieto elektromobily skutočne na zariadenia Apple podobajú a podobať sa mohli ešte viac, ak by mal o to záujem jej výkonný riaditeľ.

Práve v týchto dňoch sa totiž dostali na povrch informácie, že Apple ešte stále pracuje na svojom vlastnom elektromobile a na trh ho plánuje priniesť v priebehu roka 2024. Zamestnanci Apple pracujúci na tomto projekte mali dokonca sledovať aj živé vysielanie z Tesla Battery Day, ich interné poznámky z jeho sledovania sa podarilo získať agentúre Reuters.

ZDROJ | Motor1/John Neff

Elon Musk na tieto informácie zareagoval počudovaním a to nielen pre údajné technické detaily pripravovaného elektromobilu, ale aj preto, že Apple zdanlivo ešte začiatkom minulého roka nemalo záujem o vývoj vlastného elektromobilu.

Pozrite siApple údajne pracuje na 32-jadrovom ARM procesore so 128-jadrovou grafikou

V tom čase, kedy sa práve Tesla pokúšala o zrýchlenie výroby elektromobilu Model 3, sa totiž Elon Musk snažil rokovať s výkonným riaditeľom spoločnosti Apple. Musk bol ochotný pre vyviaznutie z komplikovaného obdobia automobilky predať Teslu spoločnosti Apple za 1/10 jej aktuálnej hodnoty.

Tim Cook však toto stretnutie odmietol a tak nikdy nedošlo ani len k neoficiálnej debate o možnosti akvizície či spolupráce týchto dvoch spoločností. Elon Musk za to dnes môže byť rád, Tesla z „výrobného pekla“ po pár mesiacoch vyviazla a jej hodnota na akciovom trhu raketovo vzrástla.

ZDROJ | Google Finance

Aj keď akvizícia automobilky Tesla práve spoločnosťou Apple môže pôsobiť zvláštne, má to svoju logiku. Ak je tu spoločnosť, ktorá by dokázala zvládnuť masovú, no stále vysokokvalitnú výrobu elektromobilu v krátkom čase, je to práve Apple, ktorý každoročne vypustí do sveta milióny produktov s minimálnymi výrobnými chybami. Aj keď v automobilovom segmente zatiaľ nepôsobí, adaptácia na nový segment by pre jej súčasného riaditeľa, bývalého senior viceprezidenta pre celosvetové operácie nebola žiadnym problémom.

Komentáre k článku