Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektromobilita v roku 2022. Čaká Európu zelená budúcnosť?

Elektromobilita v roku 2022. Čaká Európu zelená budúcnosť?
Zdroj | Pexels.com
PR článok
Elektromobilita v roku 2022. Čaká Európu zelená budúcnosť?
Zdroj | Pexels.com
Zdroj | Pexels.com

Výskum a inovácie v oblasti elektromobilov už desaťročia poháňa snaha prejsť na plne elektrickú cestnú dopravu. V poslednej dekáde tak môžeme byť svedkami pomaly sa zhmotňujúcej reality, pretože táto ambícia ešte nikdy nebola bližšie k jej naplneniu. Elektrické vozidlá poháňané lítiovými batériami urobili na prelome tisícročí obrovský skok vpred a spotrebitelia ich s vidinou zelenšej budúcnosti ochotne prijali.

Stav elektromobility v Európe

Začiatkom roka 2022 bolo na európskych cestách viac ako 3 milióny elektrických vozidiel a za ich nárast môže aj neustále rozširovanie infraštruktúry nabíjacích bodov (doteraz viac ako 370 000 po celej Európe). Nehovoriac o tom, že každý deň sa inštalujú nové súkromné nabíjacie stanice v domácnostiach alebo pri pracoviskách.

Čoraz väčšej obľube sa okrem klasických sedanov tešia aj elektrické SUV autá a odhaduje sa, že čísla budú v budúcnosti len rásť, čomu nasvedčujú aj správy z minulých rokov. Medzi rokmi 2019 a 2021 sa totižto podiel predaja elektrických vozidiel zvýšil takmer štvornásobne.

Zdroj | Pexels.com

Elektromobilita a slovenskí spotrebitelia

Téma elektromobility a zelenej budúcnosti je čoraz bližšie aj slovenskému spotrebiteľovi, a tak môžeme na našich cestách stretávať oveľa viac elektrických vozidiel. Povedomie pomáhajú budovať napríklad aj rôzne projekty, ktoré okrem prednášok, diskusií a výstav ponúkajú aj možnosť testovacích jázd.

Horúce elektro novinky ste si mohli obzrieť a vyskúšať 20. až 22. mája 2022 v nákupnom centre Bory Mall v Bratislave na 3. ročníku najväčšej výstavy elektromobilov na Slovensku – Salóne Elektromobilov. Ak ste tento termín nestihli a alternatívnym pohonom ste vo svojom živote otvorení, svoju šancu máte 17. až 19. júna na Salóne Elektromobilov v Trenčíne alebo 2. až 4. septembra v Košiciach.

Zdroj | Pexels.com

Elektrická revolúcia nie je len súhra šťastných náhod

Klimatické zmeny sú krutou realitou a zakrátko môžu spôsobiť nepredstaviteľné zmeny nielen v ekonomike, ale aj v celej spoločnosti. Elektrická revolúcia preto vzišla z kombinácie technologických inovácií a zúfalej potreby dekarbonizácie dopravy, ktorá čoraz viac zaťažuje našu planétu. Na cestu k dosiahnutiu 100 % nových vozidiel s nulovými emisiami by sme sa preto mali vydať už dnes a urobiť tak z Európy lídra v oblasti elektromobility.

Ako by mohla vyzerať naša budúcnosť?

Od roku 1913, kedy sa začala točiť prvá výrobná linka Henryho Forda, sa toho do dnešného dňa veľa zmenilo a klimatické zmeny donútili aj automobilový priemysel prehodnotiť zameranie svojho výskumu a vývoja.

Zdroj | Pexels.com

Elektromobilita sa tak stala bežnou súčasťou našich životov a azda nikto nepochybuje o tom, že nám má ešte čo ponúknuť. Technológia batérií napreduje každým dňom, a tak sa zdá, že neexistuje žiaden limit, ktorý by v budúcnosti nemohli prekonať. Zvýšená energetická účinnosť a zníženie znečistenia miest sú tak len zlomkom toho, čo pre nás chystajú výrobcovia v nasledujúcich rokoch, pretože svoj potenciál naplní elektromobilita možno rýchlejšie, ako sme si spočiatku mysleli.