Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektromobil z bazáru - aká je ponuka na Slovensku, čo s batériou a oplatí sa?

Elektromobil z bazáru - aká je ponuka na Slovensku, čo s batériou a oplatí sa?
Zdroj | BMW Group
Tomáš Kuník
Elektromobil z bazáru - aká je ponuka na Slovensku, čo s batériou a oplatí sa?
Zdroj | BMW Group
Zdroj | BMW Group

Pozreli sme sa do slovenských bazárov a na ich ponuku ojazdených elektromobilov, ktorá je už poriadne široká. Oplatí sa kúpa takéhoto auta a koľko vám ušetrí?

V dobe dlhých čakacích dôb na novo vyrobené autá priamo z fabriky sa mení aj trh bazárových áut. Tento stav trvá už niekoľko mesiacov, takže predpokladáme, že ste si túto transformáciu už všimli. S menšou ponukou a aj prípadným vyšším dopytom prirodzene stúpa cena, a to aj ojazdených vozidiel. Navyše, v súčasnej situácii, kedy sa ceny na čerpacích staniciach dostávajú do nových rekordov sa mnohí začínajú obzerať aj po možnej alternatíve.

Touto alternatívou už nie je auto na plyn, ale elektromobil. Benefity takéhoto auta si začínajú uvedomovať najmä tí, ktorí jazdia krátke trasy a navyše vlastnia dom. Vďaka elektromobilu sa dokážu odstrihnúť od nákupu predraženého benzínu a elektriku potrebnú na jazdu by si dokonca mohli vyrábať aj doma. Záujem o elektromobily je aj preto stále väčší, pričom témou sa stávajú aj ojazdené elektromobily.

V bazároch je takýchto áut už naozaj dosť, hovoriť môžeme o desiatkach, niekedy až stovkách ponúkaných áut. Len zopár modelov sa ale aktuálne pohybuje pod hranicou 20 tisíc eur a drvivá väčšinou sa drží práve nad týmto číslom. Do stručného výberu samozrejme nebudeme dávať Porsche Taycan alebo Mercedes-Benz EQS za 170 tisíc eur a skôr sme sa obzerali po lacnejších modeloch.

Vyberali sme v rôznych cenových kategóriách a predovšetkým sme sa pozerali po náhrade za auto na dochádzanie do práce alebo mesta. Keďže sme hľadali kompromis medzi cenou a výkonom, nešli sme po novších modeloch, ale skôr tých starších, ktoré majú čo-to za sebou, ich cena nie je príliš vysoká a dokážu bez problémov zastúpiť pozíciu druhého auta do rodiny.

Pozrite si

Audi e-tron S Sportback: Športové SUV, aj rodinné auto

Mitsubishi i-MiEV – 9 900 €

Malé mestské auto má 5 rokov a najazdených 27 300 kilometrov. Na elektromobily je to výkonovo slabší kúsok, ale práve na mestské cesty to postačuje. Pôvodná kapacita batéria bola 16 kWh, pričom aktuálny dojazd by sa mal pohybovať okolo 100 kilometrov. Síce auto disponuje aj rýchlym nabíjaním, ďalej ako za kúsok mesto by ste s ním pravdepodobne nejazdili. Alternatívou môže byť Volkswagen e-Up! prvej generácie, ktorý vie ponúknuť podobné parametre, ale o niečo lepší priestor.

Renault Zoe R90 – 17 900 €

Za zváženie určite stojí aj Renault Zoe s až 41 kWh batériou a výkonnou palubnou nabíjačkou, no treba počítať s absenciou rýchleho nabíjania. Ide o menšie auto, ale do mesta ako stvorené. Dojazdom dokáže uspokojiť aj náročnejších, keďže v ideálnom prípade sa dokážete dostať aj na viac ako 300 kilometrov. Najazdených má len 25 000 kilometrov, a to aj napriek tomu, že bolo vyrobené v roku 2018.

Volkswagen e-Golf – 17 990 €

Štandardný Golf s plne elektrickým pohonom. Najazdených má iba 12 161 kilometrov a to má až 5 rokov. Ide o verziu s menšou batériou, ktorá ale umožňuje nabíjanie s o niečo vyšším výkonom. Vzhľadom na to, že je to Golf, k dispozícii je tu aj veľmi solídna výbava, na ktorú ste mohli byť zvyknutí aj vo verziách so spaľovacím motorom.

Reálny dojazd bude v prípade tohto e-Golfu o niečo vyšší ako pri Mitsubishi i-MiEV, ale nie zásadne. Počítať môžete s dojazdom 120-140 kilometrov, avšak aj so spomínaným rýchlym nabíjaním, vďaka ktorému môžete absolvovať aj dlhšie trasy s viacerými zastávkami. Kúpou tiež získate priestrannejšie auto s piatimi miestami na sedenie a solídnym kufrom.

Hyundai Ioniq Electric – 18 990 €

Nenápadná, ale veľmi dobrá voľba sa skrýva aj v Ioniq Electric s 28 kWh batériou. Aj napriek nižšej kapacite je reálny dojazd tohto modelu do 180 kilometrov v kombinovanom cykle, ale pri úspornej jazde je možné ísť aj cez 200 kilometrov. Efektívny elektromobil jazdí veľmi svižne a navyše sa dokáže nabíjať výkonom až do 70 kW, vďaka čomu sa dokážete nabiť pred ďalšou jazdou doslova za pár minút. Prekvapivo, batéria takéto zaobchádzanie zvláda pomerne dobre, s minimálnou degradáciou.

BMW i3 – 21 900 €

Overený elektromobil od BMW s nájazdom 72 220 km za 4 roky. Priestranné auto do mesta a aj na stredne dlhé trasy, čo dokazuje aj nájazd. Pre niektorých môže byť prekážkou stále nadčasový dizajn. Stredná – 94 Ah batéria, už môže zabezpečiť dojazd do 200 kilometrov. Rýchle nabíjanie je samozrejmosťou.

Kia E-Soul – 31 800 €

Veľmi dobrá voľba môže byť aj elektromobil Kia E-Soul, ktorý disponuje batériou s kapacitou až 64 kWh a rýchlym nabíjaním s výkonom do 75 kW. Ide o priestranné auto s dobrými parametrami a dojazdom, ktorý sa v priemere môže pohybovať okolo 400 kilometrov. V zime treba počítať s o niečo nižším dojazdom, avšak v lete je možné prejsť aj o pár kilometrov viac. Samozrejme ale nejde o dojazd pri rýchlej jazde na diaľnici. Auto nemá ani 2 roky, ale najazdilo už 32 500 kilometrov.

Tesla Model 3 – 38 000 €

Výber uzatvára Tesla Model 3. V bazároch je možné nájsť niekoľko modelov značky Tesla v rôznych konfiguráciách a aj za rôzne ceny. Narazili sme však na kus vo verzii Standard Range s rokom výroby 2019 a nájazdom 10 750 km. Ide už o plnohodnotný elektromobil, pravdepodobne so 49 kWh batériou, dojazdom okolo 300 kilometrov a rýchlym nabíjaním s výkonom až do 170 kW. V kombinácii so sieťou Supercharger tak nemusia robiť problém ani dlhé trasy.

Pozrite si

VIDEO: 5 funkcií elektromobilu BMW iX 50, o ktorých určite chcete vedieť

Ak sa vám nechce čakať a potrebujete elektromobil hneď, ponuka bazárov je naozaj veľká. Množstvo dobrých elektromobilov, ktoré sú v ponuke v bazároch, už nie je možné kúpiť ako nové a mnohé, ktoré áno, môžu byť aktuálne nedostupné. Nie vždy ale musí byť práve takáto voľba dobrá, najmä ak ide o kus s menším nájazdom. Preverte si dostupnosť áut u rôznych dílerov, možno predsa len narazíte na niektoré skladové a nové kusy za ešte nižšiu cenu ako tie ojazdené.

Zdroj | Tesla

Pred kúpou bazarového auta je rešpekt a rozvážnosť na mieste. Najlepšie spravíte, ak si so sebou zoberiete aj kamaráta / známeho, ktorý sa do elektromobilov vyzná, prípadne má skúsenosti s vami vybraným modelom. Tak ako vozidlá so spaľovacím motorom majú v niektorých sériách špecifické problémy, to isté sa stáva aj pri elektromobiloch.

Čo sa týka batérie a jej zostávajúcej kapacity, toto je vec, ktorej sa vyslovene nie je potrebné báť, ale určite je nutné byť rozvážny a preveriť si stav akumulátora, či už osobne cez diagnostiku alebo si od predávajúceho vypýtať výpis z diagnostiky od autorizovaného servisu. Taktiež, ak je to možné, nie je zlé overiť si napätie článkov pri takmer vybitej batérii a nabitej, pričom namerané hodnoty si následne overiť z relevantného zdroja. Nie je to jednoduché, ale dopátrať sa k týmto číslam je možné – či už z neoficiálnych zdrojov alebo to môže skúsiť u autorizovaného predajcu / v servise.