Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektromobil s najlepšou aerodynamikou prichádza z Číny

Elektromobil s najlepšou aerodynamikou prichádza z Číny
Zdroj | GAC
Igor Neštrák
Elektromobil s najlepšou aerodynamikou prichádza z Číny
Zdroj | GAC
Zdroj | GAC

Mladá čínska automobilová značka Aion, ktorá patrí do koncernu GAC počas miestneho čínskeho autosalónu prezentovala elektrický model Hyper GT. Tento elektromobil sa pýši najnižším súčiniteľom odporu vzduchu medzi elektromobilmi.

Hyper GT je vybavené mnohými aerodynamickými trikmi, ako je otváraná spodná časť predného nárazníka, ktorá sa počas jazdy podľa potreby otvára a takýmto spôsobom zabezpečuje koeficient aerodynamického odporu iba 0,19 cd. Medzi sériovo vyrábanými elektromobilmi najlepšie hodnoty z hľadiska aerodynamiky dosahuje Mercedes EQS s hodnotou 0,2 cd alebo Lucid Air s hodnotou 0,21 cd.

Predstavený Aion Hyper GT je stále vo forme konceptu, uvedenie na čínsky trh je naplánované na druhú polovicu roku 2023. Karoséria, ktorej silueta je veľmi podobná elektromobilu Tesla Model 3 je v zadnej časti doplnená o delené krídlo, ktoré sa automaticky zdvíha pri rýchlostiach nad 80 km/h.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | GAC

Predné dvere sú doplnené o funkciu nožnicového ovládania a ponúkajú otváranie smerom nahor, čím zabezpečia nastupovanie do vozidla v štýle superšportov. Aion Hyper GT je založený na novej platforme a ponúkaný bude so zadným pohonom, alebo s pohonom všetkých kolies. Verzia vybavená len jedným elektromotorom dosahuje výkon 250 kW (335 k) a zrýchlenie z 0 – 100 km/h trvá približne 4 sekundy.

Výkonnejšia verzia označovaná bude disponovať ultra rýchlym nabíjaním s výkonom 480 kW. Výrobca neuvádza údaje o kapacite akumulátora, avšak okrem nabíjania bude možné akumulátor na počkanie vymeniť. Interiéru bude dominovať centrálna dotyková obrazovka. Vozidlo je vybavené mnohými bezpečnostnými asistentmi vrátane pokrokovej detekcie LiDAR.

Bližšie informácie a detailné technické parametre zverejní výrobca až v priebehu roku 2023 pred zahájením samotnej produkcie. Odhadovaná cena základnej verzie má štartovať na hodnote 43 000 € a ako hlavného konkurenta má v hľadáčiku americký elektromobil Tesla Model 3.

Zdroj