Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektromobil od Volva bude skenovať oči vodiča, aby zistil jeho únavu

Elektromobil od Volva bude skenovať oči vodiča, aby zistil jeho únavu
Michal Sobek
Elektromobil od Volva bude skenovať oči vodiča, aby zistil jeho únavu

Automobilka Volvo odhalila viaceré svoje inovácie ohľadom pripravovaného elektrického SUV EX90. Zvonku to bude skutočne veľa senzorov. Zaujímavosťou je ale interiér, kde vodiča bude sledovať kamera.

Viete, že automobilka Volvo prišla ako prvá s myšlienkou trojbodových pásov? V záujme bezpečnosti premávky a vodičov si tento pás nenechala patentovať, aby ho mohli použiť aj ostatné spoločnosti, čo určite zachránilo stovky, ak nie tisícky životov.

Inovácie neobídu ani model Volvo EX90, ktorý bude plnohodnotný elektromobil a dočkať by sme sa ho mali už 9. novembra tohto roka. Automobilka sa už teraz pochválila niekoľkými vymoženosťami, ktorými bude tento model disponovať.

Obsah pokračuje pod reklamou

Volvo malo v súvislosti s bezpečnosťou svojich áut diskutovať o dvoch hlavných oblastiach. Zovňajšok sa pripravuje na odhalenie záplavy senzorov, ktoré dokážu rozpoznať nebezpečenstvá na ceste. Prekvapí však vnútro.

Do interiéru môže Volvo implementovať kamery, ktoré budú sledovať vodiča, či sa dostatočne venuje premávke. Emma Tivestenová, vedúca výskumu bezpečnosti v spoločnosti Volvo, vysvetľuje, že cieľom je dozvedieť sa viac o vodičovi a jeho stave. Vo Volve chcú skutočne vedieť, kedy je vodič pozorný a bdelý a kedy sa vodič odchyľuje od normálnych vzorcov správania, možno kvôli rozptýleniu alebo ospalosti.

Práve na toto bude slúžiť systém dvoch kamier smerujúcich na vodiča. Tie budú sledovať jeho oči, aby sa uistili, že sledujú cestu. Konkrétne snímajú, kde sa vodič pozerá, či sú oči otvorené alebo zatvorené a sníma aj orientáciu hlavy. Senzory na volante dokáže vycítiť, či ho vodič skutočne drží.

Pozrite si

Nástupca Volvo XC90 sa zrejme bude volať Embla, podľa severskej mytológie

Volvo tvrdí, že ich nové auto bude schopné pochopiť, kedy sa vodič nachádza v stave, ktorý nie je optimálny na riadenie a bude schopné podniknúť kroky, ktoré pomôžu vyhnúť sa nehodám. Nebude problém rozoznať ani roztržitého vodiča.

Vtedy vodič venuje málo času dianiu na ceste a namiesto toho sa pozerá na displej smartfónu alebo keď sa príliš sústredí dopredu, čo môže byť znakom kognitívneho rozptýlenia. Ak má auto podozrenie, že mu vodič nevenuje plnú pozornosť, môže zaznieť varovanie v kabíne alebo rozblikať symbol na prístrojovej doske. Auto bude dokonca schopné bezpečne zastaviť na kraji cesty a zapnúť výstražné svetlá.

Zdroj