Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 17.9.2019

Elektrický Volocopter sa predviedol v Stuttgarte

Elektrický Volocopter sa predviedol v Stuttgarte
Zdroj | Volocopter
Juraj Procházka
Elektrický Volocopter sa predviedol v Stuttgarte
Zdroj | Volocopter
Zdroj | Volocopter

Spoločnosť Volocopter v roku 2018 ohlásila zámer, že do piatich rokov chce spustiť komerčné služby s aerotaxíkmi s vertikálnym štartom a pristávaním (VTOL). V rámci programu získavania investícií pritiahla kapitál aj od takých významných firiem ako Daimler a Geely (materská spoločnosť Volva), ktoré spolu prispeli sumou 50 miliónov €.

Pozrite si

Bell odhalil Nexus – aerotaxík so sklopnými vrtuľami

Volocopter zároveň uviedol, že autonómne helikoptéry ako vzdušné taxi chce testovať v druhej polovici roku 2019, pričom testy mali začať v Singapúre. Elektrická helikoptéra s 18-timi rotormi však mala svoju premiéru pri lete nad zastavaným územím v nemeckom Stuttgarte počas prezentácie v múzeu Mercedes-Benz.

Zdroj | Volocopter
Vďaka veľkému počtu rotorov dokáže stroj manévrovať aj počas mikroturbulencií, ktoré sa vyskytujú v blízkosti mrakodrapov a generuje nízku hladinu hluku. Už vo výške 100 metrov nie je chod motorov prakticky počuteľný cez zvukovú clonu bežnej mestskej premávky.

Súčasný model dokáže odviezť 2 ľudí na vzdialenosť 27 km a jeho rýchlosť je obmedzená na 100 km/hod. Na prvý pohľad to nie je veľa, ale vo veľkomestskej premávke môže tento typ dopravy výrazne pomôcť obmedziť, aj prekonávať dopravné zápchy.

Vďaka 18 rotorom (aj motorom) a deviatim batériám má lietadlo dostatočne veľkú redundanciu (zálohovateľnosť agregátov), aby boli krátke cesty v mestách bezpečné.

Volocopter na podujatí Daimleru s názvom „Vision Smart City – Zažite budúcu mobilitu dnes“ ukázal prototyp a predviedol svoj prvý „mestský let“ v Európe.

Pozrite si

Skai: prvý lietajúci taxík poháňaný vodíkom

Ola Källenius, predseda predstavenstva spoločnosti Daimler AG a šéf spoločnosti Mercedes-Benz Cars, uviedol, že Volocopter ukazuje, ako letecké taxi mení sen o jazde na sen o lietaní. Pripomenul, že Daimler pracuje na mobilite budúcnosti a do roku 2022 chce elektrifikovať celé portfólio Mercedes-Benz. Cieľom je dosiahnuť, aby do roku 2030 tvorili autá s elektrickým pohonom viac ako polovicu predaja značky.

Zdroj | Volocopter

Florian Reuter, generálny riaditeľ spoločnosti Volocopter, pridáva, že letecké taxíky Volocopter otvárajú úplne novú dimenziu mestskej mobility. Aj ukážka v Stuttgarte potvrdila, že dokážu lietať bezpečne, ticho a dokážu zmierniť dopravné zápchy vo veľkých mestách

Firma Volocopter už od spoločností Daimler, Geely a Intel získala viac ako 85 miliónov EUR a tieto peniaze plánuje využiť na uvedenie lietadla do výroby a vytvorenie mestskej elektrickej leteckej taxislužby.

Zdroj