Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektrický ťahač Tesla Semi absolvoval 800-kilometrový zaťažkávací test

Elektrický ťahač Tesla Semi absolvoval 800-kilometrový zaťažkávací test
Zdroj | Tesla
Igor Neštrák
Elektrický ťahač Tesla Semi absolvoval 800-kilometrový zaťažkávací test
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Máme za sebou už dlhých 5 rokov od momentu, kedy Tesla predstavila revolučné nákladné vozidlo Tesla Semi. Spustenie predaja bolo neustále sprevádzané častými odkladmi predaja, aktuálne nás už konečne v priebehu nasledujúcich týždňov čaká spustenia predaja.

Podľa pôvodných optimistických scenárov mala byť výroba spustená už v roku 2019. Odvtedy amerického výrobcu elektromobilov predbehlo niekoľko výrobcov nákladných automobilov ako švédske Volvo, alebo americký Freightliner a Nikola.

Spomínaní výrobcovia síce začali svoje elektrické modely predávať podstatne skôr ako Tesla, avšak reálny dojazd nedosahoval také parametre ako pri predstavení sľubovala Tesla s modelom Semi. Elon Musk v predvečer spustenia predaja elektrického nákladného vozidla Semi sa pochválil, že Tesla s týmto vozidlom zvládla absolvovať prvý 500 míľový výlet.

Obsah pokračuje pod reklamou

Trasa, ktorá bola dlhá viac ako 800 km bola absolvovaná s plne naloženým vozidlom Tesla Semi v bežnej premávke. Zrealizovať takýto test tesne pred spustením výroby je netradičné, ale Tesla v minulosti pravdepodobne už absolvovala kratšie jazdy, na základe ktorých bolo isté, že Tesla Semi zvládne na jedno nabitie prejsť vzdialenosť 800 km v plnom zaťažení.

Zdroj | Tesla

Absolvovanie takéhoto testu v bežnej premávke je veľmi dobrým signálom pre úspešný štart predaja elektrického nákladného vozidla pre diaľkové jazdy. Dosiahnutá vzdialenosť 800 km s dostatočnou rezervou predstavuje jazdu, ktorej trvanie je 8 hodín, kedy je potrebné absolvovať bezpečnostnú prestávku. Tesla plánuje prvé vozidlá Semi odovzdať na podujatí, ktoré sa má uskutočniť vo štvrtok 1. decembra 2022.

Spustením predaja vozidla akým je Tesla Semi sa potvrdzuje, že elektrifikácia preniká aj do sektoru ťažkých nákladných vozidiel. Veľmi dôležitý je fakt, že aj napriek tomu, že celková hmotnosť jazdnej súpravy je viac ako 36 t dokáže toto elektrické nákladné vozidlo absolvovať na jedno nabitie vzdialenosť dlhšiu ako 800 km. Medzi prvými majiteľmi, ktorí budú využívať toto elektrické nákladné vozidlo je potravinársky koncern PepsiCo. Medzi čakateľmi na to nákladné vozidlo je aj známy internetový obchod Alza.

Zdroj