Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektrické lietadlo s vertikálnym štartom dosiahlo nový rýchlostný rekord

Elektrické lietadlo s vertikálnym štartom dosiahlo nový rýchlostný rekord
Zdroj | Lilium
Igor Neštrák
Elektrické lietadlo s vertikálnym štartom dosiahlo nový rýchlostný rekord
Zdroj | Lilium
Zdroj | Lilium

Lilium, spoločnosť, ktorá patrí medzi popredných lídrov v oblasti elektrických lietadiel e-VTOL počas skúšobného letu dosiahla novú maximálnu rýchlosť letu 249 km/h. Podobne ako elektrické batériové vozidlá môžu rovnako pomôcť ľuďom na celom svete znížiť emisie uhlíka a vo všeobecnosti viesť k zlepšeniu kvality ovzdušia, tak aj lietajúce stroje typu eVTOL môžu podľa spoločnosti Lilium zmeniť svet.

Prototyp lietajúceho stroja Lilium eVTOL ukazuje ako ďaleko sa dostal vývoj tohto zariadenia v relatívne krátkom čase, čoho dôkazom je aj nový rýchlostný rekord, ktorý aktuálne zaznamenal. Lilium jet sa výrazne líši od akéhokoľvek iného dnes vyrábaného lietadla, či už elektrického alebo iného. 

Tento stroj je navrhnutý na základe schopností VTOL, turbíny sa môžu otáčať smerom nadol, takže pristávanie a vzlet je možný aj bez pristávacej dráhy. Lilium eVTOL miesto tradičných vrtúľ, ktoré využívajú konkurenčné stroje používa elektrické turbíny.

Obsah pokračuje pod reklamou

Lilium svoj troj navrhlo pre využívanie počas krátkych regionálnych letov s maximálnym počtom siedmich pasažierov. Testovacie prototypy v súčasnosti lietajú bez cestujúcich a dokonca aj bez pilota. 

Pri letových testoch je menší variant lietadla pilotovaný zo zeme, ale v blízkej budúcnosti sa pripravuje let pilotovaný človekom. Tento ambiciózny projekt nie je len snom, už v súčasnej dobe sa ukazuje, že ide o životaschopný projekt. 

Nielenže je táto platforma schopná letu a dokáže dosiahnuť vysoké rýchlosti, ktoré propaguje, ale už získala objednávky od spoločností v USA, v Európe a na Strednom východe. Lilium momentálne spolupracuje s európskymi, ale aj americkými regulačnými orgánmi, aby zabezpečila, že lietadlo bude bezpečné pre let.