Electrolux PURE F9 – nerobotický vysávač, ale zato na batérie s LED svetlom

Electrolux dnes na Slovensku oficiálne predstavuje nový vysávač z rodiny PURE, ktorý síce nebude vysávať sám, ako model PUREi9, ale zato ponúkne iné zaujímavé funkcie. Navyše s PUREi9 vytvoria perfektnú dvojicu na upratovanie, s ktorou nebudete potrebovať hľadať v každej miestnosti elektrickú zásuvku.

recenziaElectrolux Pure F9 – bezdrôtový, ale výkonný nielen pre čistotných

RECENZIAElectrolux PUREi9 – malá veľká novinka po 16 rokoch

Electrolux Pure F9 si berie to najlepšie z robotického i klasického káblového vysávača série PURE. Ešte pred samotným oficiálnym predstavením sme mali možnosť vysávač na krátku chvíľu si vyskúšať, takže namiesto vymenovania iba technických špecifikácií vám rovno prinášame aj naše prvé dojmy.

V predaji budú dve verzie – REACH (od 499 €) a ALLERGY (599 €). V oboch prípadoch je technická špecifikácia identická, rozdiel je len v príslušenstve v balení. ALLERGY bude mať navyše jemnú hubicu s plyšovými plochami a turbo hubiciu na vysávanie postele. My sme si vyskúšali práve model ALLERGY.

Nový ručný akumulátorový vysávač z dielne švédskeho Electroluxu je vydarený aj po dizajnovej stránke. Biela v kombinácii s čiernou a kovovou sivou je elegantná a nebude prekážať v akomkoľvek priestore. Vysávač je totiž pomerne ťažké odložiť niekam do skrine (hoci nie nemožné), vyžaduje si miesto pre nabíjaciu stanicu.

Vysávač sa do nej postaví a nabíja sa jeho 2 500 mAh 36V batéria. Hodnota znie pomerne smiešne, no podľa výrobcu vysávač zvládne vysávať do 60 minút v najnižšom výkonovom stupni, počas ktorého by mal zvládnuť vysať 180 m² plochy. V tom najvýkonnejšom je to vraj 17 minút. Na malé priestory, alebo na dovysávanie drobností, ktoré nezvládol robotický vysávač to ale postačuje, čo sme si overili aj my v domácnosti.

Veľkým plusom sú LED diódy na podlahovej hubici, ktoré si Pure F9 prepožičal z modelu Pure D9. Vďaka tomu pohodlne a s prehľadom povysávate aj pod nábytkom. Navyše LEDky svietia pod takým uhlom, že ukážu nepekne zaprášenú podlahu. To sme zistili najmä v miestnostiach, do ktorých robotický vysávač nechodí.

Pure F9 nie je ale iba tyčovým ručným vysávačom. Vďaka premyslenej ergonómii ho je možné využívať v podstatne ako klasický vysávač. Pokiaľ vysávate podlahu, časť s motorom a zbernou nádobkou (0,7 l) je v spodnej časti. V prípade, že vysávate pavučiny v rohoch miestností, túto časť je možné premiestniť smerom k rúčke, čím sa upraví jeho ťažisko. Hmotnosť vysávača je totiž niečo vyše 3 kg.

Pure F9 nemá problém ani s vysávaním sedačiek či iných menších predmetov. Stačí, keď zložíte predlžovaciu tyč do základnej polohy, odpojíte podlahový nadstavec a vytiahnete flexibilnú hadicu z tele vysávača. K nej je možné pripevniť nielen nadstavec s kefkou, ale v prípade ALLERGY verzie aj nadstavec na vysávanie nábytku.

Mimochodom, nadstavec s okrúhlou kefkou je v oboch modeloch a nesie označenie 3v1. Dôvod? Stačí ho k hadici nasadiť naopak a zrazu máte úzky nadstavec na rohy a ťažko prístupné miesta. Ak túto úzku časť rozložíte do strán, vznikne vám nadstavec na vysávanie čalúneného nábytku. Šikovné.

V prípade takéhoto ručného vysávania nie je nutné vysávač držať v ruke, ale pokojne ho môžete položiť na nábytok. Flexibilná hadica má zhruba 40 cm. Po dokončení práce ju stačí zasunúť späť do tela vysávača. Mimochodom, k Pure F9 je možné dokúpiť aj Home and Car kit so štvoricou ďalších nadstavcov.

Na ovládanie slúžia tri tlačidlá na rúčke. Prvým logicky zapínate, resp. vypínate vysávač. Druhým si regulujete otáčky, teda výkon vysávania. To sa hodí na vysávanie jemným predmetov ako závesov či rámov obrazov a fotografií. Vyšší výkon oceníte na podlahe, resp. kobercoch. Prekvapivo, Pure F9 nemá problém ani s nimi a dokáže ich slušne povysávať. Ako mu to ale pôjde uvidíme až počas ostrého testu.

Všetok odpad sa zbiera do nádoby s cyklónovým efektom. Zberná nádoba nie je veľká, ale na menšie plochy či dovysávanie po robotovi stačí. Vysýpanie je jednoduché, stačí stlačiť tlačidlo a odpad sa vysype zo spodnej strany. Plusom je, že celá nádobka je umývateľná, vrátane penového filtra. Druhý, v štýle HEPA je na pod zbernou nádobkou a filtruje tie najmenšie prachové častice. Hlučnosť počas vysávanie nie je veľmi vysoká, dokonca je nižšia ako v prípade robotických vysávačov. Presné hodnoty v dB ale nameriame počas testovania.

Hoci sa nám vysávač ešte nepodarilo otestovať naplno, na prvý dojem ide o vydarený produkt pre menšie priestory (1-3-izbové byty), ale aj pre tých, ktorí majú radi poriadok a chcú mať vysávač poruke bez toho, aby ho museli vyťahovať z nejakej skrinky, hľadať elektrickú zásuvku a motať sa s káblami. Treťou možnosťou je využívať Pure F9 ako doplnok k robotickému vysávaču, ktorý (ako sme zistili aj v megasúboji robotických vysávačov) nikdy nedokáže povysávať úplne všetko.

Komentáre k článku