Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Eagle-1: Prvý európsky satelit pre kvantové kryptovanie

Eagle-1: Prvý európsky satelit pre kvantové kryptovanie
Zdroj | ESA / SES
Juraj Procházka
Eagle-1: Prvý európsky satelit pre kvantové kryptovanie
Zdroj | ESA / SES
Zdroj | ESA / SES

Európska komisia, ESA a konzorcium 20 európskych spoločností pod vedením SES sa spojili, aby dodali satelitný kvantový kryptografický systém pre európsku kybernetickú bezpečnosť. Zmluva medzi ESA a SES bola podpísaná 22. septembra 2022 pri príležitosti 73. medzinárodného astronautického kongresu v Paríži.

S podporou Európskej komisie prostredníctvom Horizon Europe konzorcium spoločností pod vedením SES navrhne, vyvinie, vypustí a bude prevádzkovať satelit EAGLE-1, ktorý umožní overenie distribúcie kvantových kľúčov (QKD) z vesmíru na obežnej dráhe.

Pozrite si

Zastaví tajné služby kvantové kryptovanie?

Obsah pokračuje pod reklamou

Quantum Key Distribution (QKD) je bezpečná komunikačná technika, ktorá využíva kvantové vlastnosti fotónov na šifrovanie tajných kľúčov, zdieľaných dvoma stranami na ochranu ich komunikácie. Táto technika sa považuje za nenapadnuteľnú, pretože akýkoľvek pokus o odpočúvanie komunikácie zmení stav fotónov a zničí kľúče. Toto kryptovanie už funguje v optických kábloch, ale iba na relatívne krátke vzdialenosti, zhruba do 100 kilometrov, keď sa signál postupne stráca. Riešením je prenos cez satelity.

SES spolu so svojimi európskymi partnermi vybuduje prvý suverénny európsky end-to-end vesmírny systém QKD, pričom vyvinie a sprevádzkuje vyhradenú družicu na nízkej obežnej dráhe (LEO).

„Eagle-1 je malý satelit na nízkej obežnej dráhe Zeme s hmotnosťou okolo 300 kilogramov, ale dosť významný a veľmi efektívny,“ uviedla Elodie Viau, riaditeľka telekomunikácií a integrovaných aplikácií v ESA.

Zdroj | EK

Satelitná platforma Eagle-1, ktorú poskytne talianska spoločnosť SITAEL, bude niesť kvantový kľúč vytvorený nemeckou spoločnosťou Tesat Spacecom a bude prevádzkovaný spoločnosťou SES. Do projektu sú zapojené aj firmy z Rakúska, Belgicka, Českej republiky a Švajčiarska.

Eagle-1 budú využívať aj členské štáty EÚ na testovanie technológie a poskytovanie užitočných údajov o misiách pre ďalšiu generáciu kvantových komunikačných infraštruktúr (QCI), čo EÚ umožní pripraviť sa na suverénne, autonómne bezpečné cezhraničné kvantové komunikačné siete.

Pozrite si

Slovensko v ESA – dvere do vesmíru sa otvárajú

Satelit Eagle-1 má byť vypustený v roku 2024 a potom dokončí trojročnú validáciu na demonštráciu a overenie na obežnej dráhe. Za projektom stojí Horizon Europe, kľúčový program financovania výskumu a inovácií Európskej únie, a ESA.

Hoci Eagle-1 bude prvým suverénnym satelitom QKD v Európe, svetové prvenstvo patrí Číne. Tá vypustila už v roku 2016 prvý špecializovaný satelit pre kvantovú komunikáciu s názvom Micius.