E-skin koža otvorí nové možnosti vo VR i mimo nej

ZDROJ | MIT

Nová technológia by mohla priniesť veľké zmeny nielen do virtuálnej reality, ale aj reálneho sveta. E-skin totiž využíva magnety na ovládanie predmetov bez potreby dotyku.

Virtuálna realita je ešte stále v plienkach, no za posledné roky priniesla mnoho zaujímavých technológií. Za pozoruhodné by sa dalo označiť aj riešenie, vďaka ktorému môže používateľ vo VR pracovať s objektami okolo seba. To síce funguje dobre pri väčších predmetoch, no kamery, ktoré snímajú jeho pohyby nemusia úplne presne registrovať menšie časti tela, akými sú napríklad prsty. Na to už existuje odpoveď tiež, a to v podobe špeciálnych rukavíc. Vedcom z Nemecka to však nestačilo a prichádzajú s novou alternatívou.

ZDROJ | IEE Spectrum

Je ňou E-skin, elektronická koža, ktorá vďaka zabudovaným senzorom reaguje na zmagnetizované objekty. Medzi hlavné výhody patrí hrúbka len 3,5 mikrometra, ale aj fakt, že vďaka magnetom nemusí byť koža v zornom poli. V závislosti od naklonenia E-skin, ktorá je nalepená na ruku sa vytvára rôzne napätie. Výskumníci vytvorili softvér, ktorý sleduje tieto zmeny v napätí a tieto odchýlky priradili v pokuse úrovniam svetelnosti lampy.

Pozrite siVýskumníci z MIT vynašli „živé“ tetovanie, ktoré reaguje na podnety

https://youtu.be/BUwMVtc05WQ

Autor projektu, Gilbert Cañón Bermúdez, ale upozorňuje že technológia nemá byť náhradou za aktuálne riešenie VR, ale len akýmsi doplnkom. Momentálne sa on a jeho tím snažia pracovať s magnetickým poľom veľkosti magnetky na chladničku, ich ďalším cieľom je zapracovať na menších poliach, ktoré by umožnili detailnejšiu manipuláciu. V budúcnosti by si E-Skin mohol nájsť uplatnenie nielen vo VR a AR, ale aj v zdravotnej a bezpečnostnej sfére. Taktiež by mohla odpadnúť potreba využívať magnety a spoliehať sa na magnetické pole zeme.

https://youtu.be/PNBbDSxVI70

ZdrojScience Mag

Komentáre k článku