Dvojnohý robot Cassie pôjde tam, kde iní nemôžu

ZDROJ | Agility RoboticsCassie

Dvojnohí roboti boli a stále sú pre inžinierov veľkou výzvou, jedným z prvých je Cassie vyvíjaný v oregonskej univerzite. Jeho chôdza pripomína tú ľudskú.

Spoločnosť Agility Robotics (inžinieri stojaci za robotom ATRIAS) prostredníctvom Oregon State University vytvorili a naďalej pokračujú vo vývoji zaujímavého robota.

,,Práve ATRIAS bol prvým strojom / robotom demonštrujúcim ľudskú chôdzu a dynamiku, no nebol praktický a nepredstavoval zmysluplné využitie“, vyjadril sa Jonathan Hurst, spoluzakladateľ Agility Robotics.

Pozrite siVďaka elektrostatike získame super ľahké exoskeletony

Cassie
ZDROJ | Agility Robotics

Na základe úspešného mechanizmu sa podarilo vytvoriť robota označeného ako Cassie, ktorý disponuje väčšou voľnosťou založenou na prepracovanejších kĺboch. Obrázok nižšie predstavuje finálnu verziu, ktorú by chcel výrobca dosiahnuť.

Cassie
ZDROJ | Agility Robotics

Ako aj pri predchodcovi, aj v tomto prípade je nutné, aby inžinieri vedeli, za akým účelom máju robota vylepšovať a ďalej rozvíjať jeho schopnosti.

Už teraz nemá Cassie problém s nerovným povrchom plným skál, schodmi či inými prekážkami, ktoré zdravý človek hravo prekoná. Spomína sa aj integrácia do záchranných misií, ktoré by sa mohli stať pre záchranárov opäť o čosi bezpečnejšie.

Pozrite siEuroparlament rieši práva robotov, ale aj tlačidlo na ich vypnutie

https://www.youtube.com/watch?v=Is4JZqhAy-M

Nevylučuje sa napríklad aj myšlienka doručovania potrebných predmetov hasičom v horiacich budovách alebo pomoc pri preskúmavaní ťažko dostupných miest. Nakoniec však môže Cassie predstavovať aj povolanie poštára či iného doručovateľa zásielok. Zatiaľ sú to však iba dohady a špekulácie.

Priložený GIF zreteľne zobrazuje, ako sa podarilo inžinierom vysporiadať so stabilitou robota.

Cassie

Netreba zabúdať ani na rozrastajúce sa portfólio spoločností zaoberajúcich sa výrobou exoskeletonov. Jedným z posledných je dokonca kórejský Hyundai.

ZdrojAgilityRobotics

Komentáre k článku