Smarthodinky vídať na zápästiach používateľov čoraz viac. Ich parametre sa za posledné roky výrazne zlepšili a dnes už človek nestojí pred dilemou či si zaobstarať takéto hodinky, ale skôr aký model si vybrať.
Aby sme vám rozhodovanie uľahčili, pravidelne prinášame súboje zariadení. V dnešnom dueli sme postavili proti sebe dva vynikajúce modely. Oba bežia na Wear OS a sú od zavedených značiek.
Samsung je tradičný výrobca inteligentných hodiniek, ktorý má za sebou plodné roky s množstvom predstavených modelov. Samsung Galaxy Watch4 boli predstavené v auguste a okamžite vzbudili pozornosť. V redakcii sme už testovali Galaxy Watch4 Classic. Dnes mám na ruke športovejšiu, no stále veľmi elegantnú verziu.
Ani Mobvoi nie je žiaden nováčik. Spoločnosť založili v roku 2012 bývalí zamestnanci firiem Nokia a Google spolu s výskumníkmi z popredných univerzít. Už v roku 2014 mali vlastný operačný systém pre inteligentné hodinky, ktorý bol založený na Androide. Práve vďaka Mobvoi sa dostal Wear OS od Google do Číny. Mobvoi TicWatch E3 sú podobné, ako jeho konkurent. Majú okrúhly displej a bežia na Wear OS. Poháňa ich procesor Snapdragon Wear 4100 spárovaný s 1 GB RAM.
Dizajn
Samsung Galaxy Watch4 pokračujú vo svojej dizajnovej línii, ktorá im svedčí a na ktorú sú používatelia zvyknutí. Okrúhly ciferník dopĺňajú dve tlačidlá na pravej strane. Hodinky už na prvý pohľad pôsobia prémiovo. Keď ich chytíte do rúk, pocit z kvalitného spracovania sa nestratí, ale potvrdí. Hodinky sa nezdajú ťažké (30,3 g), počas 2-týždňového používania som sa nimi necítil obmedzovaný, ani počas spánku.
Mobvoi TicWatch E3 za Samsungom nezaostávajú. Dokonca sa zdali na poťažkanie ľahšie (napriek tomu majú 32 g), i keď sú hrubšie (12,6 mm oproti 9,8 mm v prípade Watch4). Ovládanie realizujete cez dotykový displej pomocou dvoch bočných tlačidiel. Tie nie sú na rozdiel od Watch4 nenápadné, ale naopak, tvoria výrazný dizajnový prvok. Horné tlačidlo rozsvieti displej, otvorí ponuku aplikácií a vráti vás späť na úvodnú obrazovku. Dlhým stlačením sa aktivuje Google Assistant a rýchlym dvojitým stlačením zvýši jas. Spodné tlačidlo je programovateľné, prednastavená je appka TicExercise (sledovanie cvičenia). Súčasným stlačením oboch tlačidiel urobíte screenshot obrazovky.
Dizajn je z veľkej časti o pocitoch a dojmoch, mne viac sedí ten od Samsungu. Preto mu dávam bod.
Samsung Watch4 1:0 Mobvoi TicWatch E3
Displej
Watch4 majú 1,4″ Super AMOLED displej s rozlíšením 450 x 450 px. Dokážu zobraziť 16 miliónov farieb a ponúkajú funkciu always-on-display.
TicWatch E3 majú 1,3″ LCD displej s rozlíšením 360 x 360 px s 2,5D zakrivením. Na priamom slnku je čitateľnosť napriek použitému typu displeja veľmi dobrá. Aj tento model ponúka always-on-display. Zamrzí pomerne veľký rám okolo displeja a absencia snímača vonkajšieho jasu.
Bod dostáva Samsung. Má väčši displej s jemnejším zobrazením a okrem toho – LCD je oproti Super AMOLED predsa len o kus lepší.
Samsung Watch4 2:0 Mobvoi TicWatch E3
Funkcie a systém
Samsung v Galaxy Watch4 vylepšil meranie kyslíku v krvi. Staršie generácie merali SpO2 na vyžiadanie, Watch4 ho detegujú priebežne cez deň aj v noci. Práve nočné kontinuálne meranie dáva zmysel, keďže podľa hladiny SpO2 zistíte ako kvalitne spíte, či nechrápete a podobne. Aj v tomto modeli si viete odmerať EKG, tep srdca, či zistiť úroveň stresu a VO2Max.
Watch4 dostali nový 3-in-1 biometrický senzor, ktorý je rýchlejší, presnejší a dokáže pripraviť celkovú analýzu tela vrátane BMI, telesného tuku, svalovej hmoty a množstva vody. Telesná kompozícia je oveľa lepší nástroj ako klasické BMI. Viete totiž, na čom máte zapracovať. Meranie vám ukáže, či máte dostatok svalovej hmoty, alebo vám chýba.
Galaxy Watch4 dokážu monitorovať množstvo športových aktivít, ktoré vám umožnia sledovať vaše fitness pokroky. Podporujú až 90 druhov cvičení.
Používateľské rozhranie je na prvý pohľad rovnaké, ako sme videli v starších modeloch, čo vôbec nie je na škodu. V hodinkách sa pohybujete swipovaním, otáčaním digitálnej lunety v kombinácii s mechanickými tlačidlami. Aplikácie nájdete pod hlavnou obrazovkou, dostanete sa k nim swipnutím.
Novinkou v sérii Watch4 je Google Play, čo znamená, že konečne môžete na Slovensku uskutočňovať bezkontaktné platby aj hodinkami tejto značky. Vďaka Wear OS máte k dispozícii prakticky všetky aplikácie z Androidu. Napríklad také Spotify, alebo praktickú appku Stocard, v ktorej môžete mať všetky zľavové karty na jednom mieste. Samozrejme, aplikácie musia byť prekódované do verzie pre hodinky.
Aj Mobvoi TicWatch E3 bežia na Wear OS. Napriek tomu, že ho poháňa Snapdragon Wear 4100, mal som pocit, že je o niečo pomalší, ako Watch4. Zrejme za to môže starší OS, Wear OS 3.0 má prísť koncom roka. No aj tak je používateľský zážitok veľmi dobrý.
Aj tento model ponúka tisícky aplikácií, ktoré si môžete stiahnuť z Google Play. TicWatch E3 má predinštalovanú appku TicExcercise, tá ponúka 14 + 7 nových športových režimov. Okrem tých klasických (chôdza, beh, cyklistika, plávanie) tu nájdete napríklad basketbal, joga, stolný tenis, korčuľovanie či pilates. Ak vám natívna appka nevyhovuje, môžete si stiahnuť inú.
Monitoring zdravia je na pokročilej úrovni, nachádza sa tu senzor srdcovej činnosti, nepretržité (24/7) meranie SpO2, VO2Max, sledovanie spánku, úrovne stresu, dýchanie, počtu prejdených krokov a podobne.
Z hodiniek môžete vytáčať a prijímať hovory. Integrovaný reproduktor vám v prípade núdze poslúži, keď potrebujete vybaviť telefonát a nemáte práve smartfón poruke.
Aj keď obe hodinky ponúkajú množstvo funkcií, aplikácií a meraní, opäť sú o kúsok lepšie Watch4.
Samsung Watch4 3:0 Mobvoi TicWatch E3
Konektivita
Konektivita je v oboch modeloch takmer na rovnakej úrovni. Bluetooth 5.0, Wi-Fi 4, NFC pre Google Pay. Z pozičných systémov TicWatch E3 nepodporuje Beidou, ale nepovažujeme to za tragédiu.
Po bode dostávajú obe zariadenia.
Samsung Watch4 4:1 Mobvoi TicWatch E3
Výdrž batérie
Výdrž batérie definuje niekoľko faktorov – použitý operačný systém, kapacita batérie, zapnutá funkcia Always-on-display a spôsob používania. Majiteľ hodiniek dokáže ovplyvniť len posledné dva menované faktory.
Samsung Galaxy Watch4 má 361 mAh batériu a pri bežnom používaní ich budete musieť nabíjať každý deň. V prípade, že ich naozaj šetríte, viete sa s oškretými ušami dostať na necelé dva dni. Hodinky sa nabíjajú magnetickým pukom, aký poznáme aj z iných modelov Samsung Watch.
Aj pri Mobvoi TicWatch E3 sa budete musieť zmieriť s každodenným nabíjaním, pri bežnom používaní som mal večer zhruba 20 % kapacity batérie. Hodinky sa nabíjajú magnetickou nabíjačkou, ktorú častejšie vídať u fitness náramkov, ale z hľadiska funkčnosti jej nemáme čo vytknúť.
Škoda že ani jeden výrobca neprekročil svoj tieň a namiesto USB-A konektoru nepoužil moderný USB-C. Obe zariadenia ponúkajú veľmi podobné výsledky, po bode si pripisujú oba modely.
Samsung Watch4 5:2 Mobvoi TicWatch E3
Veľkosť internej pamäte a hudba
Watch4 majú internú pamäť 16 GB, čo je veľkorysá kapacita a okrem Apple Watch zrejme žiadne hodinky nemajú väčšiu. Uložíte si tam množstvo hudby a vďaka tomu môžete vybehnúť z domu aj bez smartfónu. Len vy, hodinky a Bluetooth slúchadlá v ušiach.
TicWatch E3 ponúkajú 8 GB pamäť. Je to menej ako v prípade Watch4, ale nie je to žiadna katastrofa. Na 8 GB si uložíte zhruba 1 600 piesní.
Bod získavajú opäť Samsung Galaxy Watch4.
Samsung Watch4 6:2 Mobvoi TicWatch E3
Cena
Samsung Galaxy Watch4 sa predávajú za 329 eur. Mobvoi TicWatch E3 sú o hodne lacnejšie, kúpiť si ich viete za 220 eur.
Bod zaslúžene získavajú TicWatch E3.
Samsung Watch4 6:3 Mobvoi TicWatch E3
Verdikt
Ako vidíte, hoci ide o podobné smarthodniky s podobnými funkciami, rozdiely sú tu pomerne veľké. Iný typ displeja, menšie interné úložisko a podobne. Cenový rozdiel je v tomto prípade úplne namieste. Nie každý totiž potrebuje AMOLED displej, ani priestor na 3 000 piesní. Rozdiel medzi hodinkami je 110 eur, čo je presne polovica TicWatch E3.
Ak u vás peniaze nerozhodujú, rozhodne by som vám doporučil vziať si hodinky od Samsungu. No určite neurobíte chybu, ak sa rozhodnete pre Mobvoi. Za prijateľnú cenu získate pekné a výkonné hodinky s množstvom moderných funkcií vrátane možnosti bezkontaktného platenia. Na Galaxy Watch4 však nesiahajú.
Víťaz je však len jeden. Podľa bodového skóre vyhrávajú v našom súboji Samsung Galaxy Watch4.
Smarthodinky Samsung Galaxy Watch4 si môžete zakúpiť napríklad v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.