Drony v Rwande zachraňujú životy, doručujú lieky a krv

ZDROJ | Zipline International

O americkej spoločnosti Zipline ste už počuli aj u nás. Začiatkom apríla v hornatej Rwande štartoval projekt, ktorého úlohou bolo zlepšiť doručovanie dôležitých medicínskych potrieb do ťažko dostupných miest po celej krajine.

https://www.youtube.com/watch?v=OnDpE8uSb7M

Drony od spoločnosti Zipline majú po hornatej Rwande niekoľko stanovíšť, v blízkosti ktorých sú dôležité medicínske zásoby. Práve tie sú často potrebné v oblastiach, kde by sa po zemi dostávalo veľmi ťažko a hlavne dlho.

Dony Zipline tento problém riešia a sú schopné doručiť dôležitý balíček na vzdialené miesto do 15-30 minút od objednania. Objednávka zásielky sa pritom vytvára jednoducho cez SMS.

Zipline International Zip 12
ZDROJ | Zipline International

Po zabalení objednávky do krabičky s padákom ju obsluha vloží do dronu a ten môže vyštartovať. Na to mu slúži odpaľovacia rampa, vďaka ktorej naberie potrebnú úvodnú rýchlosť. Malé lietadlo následne podľa GPS súradníc doručí balíček jednoduchým vyhodením a vráti sa späť na základňu pre ďalší let.

V súčasnosti už projekt Zipline funguje na plné obrátky a denne dokáže obslúžiť 50-150 objednávok, ktoré zachraňujú životy. Slúži im na to 15 stanovíšť, ktoré pokrývajú väčšiu časť krajiny.

Zipline International Zip 16
ZDROJ | Zipline International

Start-up Zipline pritom očakáva rozšírenie služby po celej krajine a neskôr aj do iných krajín, kde si nájde využitie.

Žiaľ takýto projekt a celkový ekosystém môžu jednoducho odkukať aj tí na „druhej“ strane a veľmi rýchlo ho zneužiť nie na zachraňovanie, ale na ničenie životov.

https://www.youtube.com/watch?v=vmgPebiDEeg
https://www.youtube.com/watch?v=PV1M1naB7Ug

A takto vyzerá jeden let dronu Zipline, ktorý zhodil potrebný balíček a vrátil sa na základňu:

https://www.youtube.com/watch?v=QWglZKVP26c

ZdrojZipline

Komentáre k článku