Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Drone n Base - smart hračka zo Slovenska pre malých aj veľkých

Drone n Base - smart hračka zo Slovenska pre malých aj veľkých
Števo Porubský
Drone n Base - smart hračka zo Slovenska pre malých aj veľkých
94 %
Začiatkom tohto roka spoločnosť Anima Technika predstavila čosi, čo svet ešte nevidel - miniatúrny interiérový dron, ktorý je možné ovládať cez smartfón a hrať sa s ním rôzne hry. Hračka pre malých aj veľkých nakoniec dorazila aj do našej redakcie. Aká je v praxi?

Výhody

  • nezničiteľnosť
  • slovenský výtvor
  • jednoduché používanie

Nevýhody

  • vyššia cena
  • krátka výdrž
  • Android appka stále v beta verzii

Ďalší slovenský projekt, ktorý ukazuje, že u nás máme šikovných ľudí. Drone n Base dobýva svet síce pomaly, ale určite má na to byť z hračiek týchto Vianoc.

Slováci zo spoločnosti Anima Technika roky pracovali na projekte Drone n Base, hre s dronmi, akú ste ešte nevideli. Teda videli, začiatkom roka sme sa na drony boli pozrieť priamo v bratislavskom sídle spoločnosti. Tu sa po rokoch narodil Drone n Base, ktorý konečne začína dobývať svet.

Čím je taký výnimočný? Prakticky všetkým. Drone n Base je kompletne vymyslený a vytvorený na Slovensku, iba plastové časti si spoločnosť necháva vyrábať v Číne. Na Slovensku sa však lepia plošné spoje, skladajú drony a nakoniec aj balia či odosielajú do celého sveta.

Neveľká hračka má extrémne jednoduché a intuitívne ovládanie, na ktoré nepotrebujete ani návod, no výrobca ho odporúča aspoň raz otvoriť kvôli prvotnej kalibrácii. Pozor však na prsty. Hoci sú vrtuľky drona z plastu, pri kalibrácii stačí pohnúť prstom a dostanete po ňom. Do krvi to našťastie nie je.

Potom už stačí cez nainštalovanú iOS alebo Android appku spustiť drona a hrať sa. Malou nevýhodou je nutnosť prejsť Akadémiu – sériu niekoľkých cvičných úkonov, ktoré majú pripraviť človeka na lietanie.

Na druhej strane ide ale o výhodu, pretože bez Akadémie by niektoré manévre v reálnych hrách neboli zvládnuteľné.

Keď už o hrách, na výber je hranie sa v rozšírenej realite, kedy bojujete proti vášmu vlastnému dronovi, ktorému navyše pomáhajú virtuálni spolubojovníci. Žiaľ, zatiaľ stále funguje len v iOS appke, na podporu Androidu sa stále čaká.

Zahrať sa môžete ale aj výrazne zábavnejšiu multiplayer hru, kedy bojujete s vašim dronom proti ostatným. Maximom v jednej hre je 8 dronov.

Tu prichádza vhod Base, teda stanica, ktorej je možné nastaviť rôzne funkcie pri prelete ponad ňu, príp. môžete na ňu jednoducho strieľať v singleplayer móde.

To, že nejde o obyčajného drona dokazuje aj fakt, že úplne sám udržuje nastavenú výšku, takže nespadne pri chvíľke zaváhania.

Bezkonkurenčná je aj jeho výdrž. Nie síce na jedno nabitie, to je celkom chabé, ale po mechanickej stránke. Chalani z Anima Technika tak vylepšovali koncepty, až prišli s plastovými chráničmi vrtúľ, ktoré sa pri páde nelámu. Dokonca vydržia aj drsné ohýbanie v rukách.

Rovnako odolné sú aj vrtule, telo či elektronika, ktorá je koncipovaná práve voči pádom. Hoci má dron len 70 gramov, pád z výšky na tvrdú zem môže byť devastačný. Nie však v prípade Drone n Base.

Pri učení sa lietať toho totiž zažil mnoho. A vydržal! Jedinou väčšou nevýhodou je nutnosť mať dostatočne veľký priestor v interiéri, alebo aspoň miestnosť, v ktorej nemáte čo zhodiť z poličky či stola.

Viem o čom hovorím. Tou nevýhodou je vlastne fakt, že Drone n Base je určený len do interiéru. Inak mu niet čo vytknúť.

Je to zábavka síce len na pár minút denne (batéria zvládane do 8 minút letu), no o to viac zábavy si užijete. Ak máte navyše k dispozícii halu a niekoľko ďalších nadšencov ako ste vy, zábava môže byť ešte väčšia a navyše sa pri nej budete aj hýbať.

Lepšie ako sedieť pri multiplayer hre niekoľko hodín pred počítačom či televízorom. Ešte jedno malé mínus na záver. Táto hračka stojí od 119 €, čo nie je málo, no Vianoce sa blížia, takže je načase napísať Ježiškovi.

Drone n Base nie je síce najlacnejšia hračka, no o to viac si s ňou užijete zábavy. Prakticky nezničiteľný dron ponúka čo tu ešte nebolo. Doslova.

Aj preto si od nás Drone n Base vyslúžil ocenenie TIP REDAKCIE.