Drevené satelity majú obmedziť vesmírny odpad. Je to reálne?

ZDROJ | Sumitomo Forestry

Kozmický odpad a trosky umelých družíc a raketových nosičov čoraz viac znepokojujú odborníkov. Japonskí vedci dúfajú, že k riešeniu problému by mohli prispieť satelity vyrobené z dreva.

Kolízia dvoch masívnych objektov kozmického odpadu s hmotnosťou od jednej do 10 ton predstavuje obrovské environmentálne riziko, uviedol Daniel Oltrogge, riaditeľ Centra pre vesmírne normy a inovácie (CSSI). Výsledkom takejto zrážky by totiž boli tisíce ďalších kusov kozmického odpadu.

Pozrite siSatelity ohrozuje kozmický odpad, zostrelí ho laserové delo

Kjótska univerzita spolupracuje s japonskou lesníckou spoločnosťou Sumitomo Forestry na vývoji dreveného satelitu, ktorý by mal v roku 2023 putovať na obežnú dráhu. Vývoj vychádza z myšlienky, že zariadenie vyrobené z dreva by sa pri návrate do zemskej atmosféry bezpečne spálilo, bez zanechania vesmírneho odpadu.

Takao Doi, profesor Kjótskej univerzity a japonský astronaut, pre BBC uviedol, že výhodou dreveného satelitu by bolo, že by po opustení obežnej dráhy zhorel pri vstupe do atmosféry a neuvoľnil by toľko škodlivých častíc ako kovové satelity.

60 satelitov Starlink 1 naukladaných pod aerodynamickým krytom nosiča Falcon 9.ZDROJ | SpaceX

„Veľmi nás znepokojuje, že všetky satelity, ktoré sa vracajú do zemskej atmosféry, horia a vytvárajú malé častice oxidu hlinitého, ktoré sa budú vznášať v horných vrstvách atmosféry počas mnohých rokov,“ povedal Doi.

Tento názor má racionálne jadro, hoci hmota všetkých doteraz vypustených satelitov a kozmických objektov za celú históriu kozmonautiky predstavuje len niekoľko tisíc ton. Omnoho väčšou záťažou pre životné prostredie je chemické palivo nosných rakiet, ktorého splodiny takisto končia v atmosfére.

Vizualizácia satelitov Arabsat 6A a HellasSat-4/SaudiGeoSat-1 ZDROJ | Lockheed Martin

Na druhej strane, každé zlepšenie je vítané, ale drevené satelity zrejme nijakým spôsobom neovplyvnia množstvo kozmického odpadu na orbite. Zhoria až pri vstupe do atmosféry, ale rovnako skončia aj kovové satelity a dostatočne malé trosky kozmického odpadu.

Skutočné riziko pre Medzinárodnú stanicu ISS a satelity na nízkych obežných dráhach predstavujú obiehajúce trosky a mŕtve satelity – výnimkou nebudú ani drevené. Aj keď sa odhady líšia, CSSI sa domnieva, že na obežnej dráhe je aktuálne asi 760 000 objektov väčších ako centimeter. Čistenie kozmického priestoru v blízkosti Zeme preto bude jednou z výziev blízkej budúcnosti.

Pozrite siSpaceX získa stámilióny dolárov na satelitný internet Starlink

Počty satelitov a potenciálneho odpadu bude rýchlo narastať s komerčným využívaním vesmíru súkromnými spoločnosťami. SpaceX už vypustila do vesmíru takmer 900 satelitov vysokorýchlostného internetu Starlink, pričom cieľom je konštelácia až 12 000, či dokonca 42 000 satelitov. A svoje polienko do ohňa prikladajú aj ďalšie spoločnosti. OneWeb už svoju sieť buduje a Project Kuiper od Amazonu má prispieť flotilou ďalších 3 236 satelitov.

Na obranu SpaceX treba poznamenať, že súčasťou technológie Starlink je aj bezpečné sťahovanie družíc po životnosti z obežnej dráhy. Keďže nie sú drevené, nejaké oxidy kovov po návrate do atmosféry zanechajú.

ZdrojBussines Insider

Komentáre k článku