Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Drahý softvér a zelené pozadie? Zabudnite na to, o úpravu videí sa už postará AI

Drahý softvér a zelené pozadie? Zabudnite na to, o úpravu videí sa už postará AI
Zdroj | Runwayml
Zdroj | Runwayml
Stanislav Vinc
Drahý softvér a zelené pozadie? Zabudnite na to, o úpravu videí sa už postará AI
Zdroj | Runwayml
Zdroj | Runwayml

Tvorba videí s prvkami inými, než len jednoduchým strihom, bola ešte donedávna doménou tých, ktorí boli trpezliví a ochotní naučiť sa používať pomerne zložité a drahé programy náročné na výpočtový výkon. Doba sa však mení, opäť vďaka umelej inteligencii.

Po nástrojoch na tvorbu textov či generovanie obrázkov sa talentovaným programátorom podarilo zapojiť schopnosti AI už aj do tvorby videí. Úkony, ktoré by vám ako začiatočníkovi trvalo urobiť v programoch napr. od Adobe desiatky minút až hodín, zvládnete vo webovom nástroji Runway za pár sekúnd.

Aj s bežným softvérom na úpravu fotografií nie je už dlhšiu dobu problém odstrániť so záberu nechcené predmety, chyby fotoaparátu či prachové častice – pokročilejšie programy na to bežne využívajú aj AI. A keďže aj videá sú iba rýchlym sledom snímok, bolo iba otázkou času, kedy bude niečo také možné jednoducho robiť aj vo videotvorbe.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Runwayml

V nástroji Runway môžete jednoduchým označením oblasti na obrazovke zo záberu zmazať predmety, ktoré ste pred nakrúcaním zabudli odpratať. Služba si však rovnako dobre poradí aj s rozpoznávaním objektov, ktoré dokáže oddeliť od pozadia. Inými slovami, videá s vlastným pozadím v tejto službe môžete tvoriť aj bez toho, aby ste si museli doma zložito inštalovať zelené plátno.

Runway dokáže taktiež sledovať pohyb objektov po obrazovke, do videa automaticky pridávať titulky alebo po pridaní hudby automaticky rozpoznať údery v skladbe, čo vám výrazne uľahčí strih videa do rytmu hudby. Služba tiež obsahuje stovky predpripravených vzorov pre videá a ak by ste ich nechceli tvoriť sami, Runway vám umožní na videách spolupracovať aj s ďalšími používateľmi, napr. kolegami.

Zdroj | Runwayml

Ak si chcete službu vyskúšať, prípadne potrebujete iba vytvoriť jednoduché video v základnej kvalite, nemusíte nič platiť. Po registrácii môžete zo služby vyexportovať 3 projekty v rozlíšení 720p (HD), pričom služba vám poskytne 5 GB priestor na obsah a možnosť vygenerovať si v službe bezplatne 25 obrázkov pomocou AI.

Ak už potrebujete robiť videá v službe profesionálnejšie alebo v spolupráci s ďalšími členmi tímu, za mesačný poplatok 15 dolárov (resp. 144 dolárov ročne) získate možnosť tvorby neobmedzeného počtu videí v 4K UHD rozlíšení s 500 GB kapacitou a nárokom na vytvorenie 125 obrázkov pomocou AI, k čomu vám služba pribalí aj ďalšie nástroje pre úpravu videí postavené na umelej inteligencii. Tímová licencia pre max. 15 používateľov stojí 28 dolárov mesačne za jedného člena, no k dispozícii je aj podniková licencia, ktorú vám vie Runway nakonfigurovať pre potreby vašej firmy na mieru.