Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dokáže 8-eurová aplikácia nahradiť drahú Full HD webkameru? Vyskúšali sme to

Dokáže 8-eurová aplikácia nahradiť drahú Full HD webkameru? Vyskúšali sme to
Zdroj | Elgato
Stanislav Vinc
Dokáže 8-eurová aplikácia nahradiť drahú Full HD webkameru? Vyskúšali sme to
Zdroj | Elgato
Zdroj | Elgato

Videohovory hrali minulý rok prím a inak to zrejme nebude ani počas najbližších mesiacov. Prečo ich teda neposunúť na vyššiu úroveň? Ideálnym riešením sa zdajú byť aplikácie, ktorú údajne dokážu ako Full HD webkameru využiť váš smartfón. Ako to funguje v praxi?

Väčšina webkamier v notebookoch kvalitou veľmi neprekvitá a výnimočné dnes už nie je ani to, pokiaľ v jeho výbave webkamera úplne chýba, nehovoriac o desktopových počítačoch. Prečo si však kupovať síce kvalitnú, no poriadne drahú webkameru, pokiaľ tú najlepšiu máte aktuálne vo vrecku?

Taká je idea za aplikáciou EpocCam, ktorú sme v našej redakcii otestovali. V tejto funkcionalite však nie je jediná. Väčšina smartfónov je dnes vybavená kvalitnými zadnými aj prednými snímačmi, ktorým nerobí problém video vo Full HD či 4K UHD rozlíšení. V praxi sú navyše často schopnejšie aj v boji so zlými svetelnými podmienkami

Pozrite si

30 fotografií s novým Samsung Galaxy S21+ 5G

Smartfón takýmto spôsobom dokonca môžete použiť aj ako sekundárnu webkameru. Primárna môže byť namierená na vás, sekundárna na tabuľu, pracovný stôl alebo čokoľvek iné, čo práve potrebujete ukázať vašim divákom.

Zdroj | Elgato

Ako to teda funguje v praxi? Na strane smartfónu si stačí nainštalovať niektorú z dvoch aplikácií EpocCam, tú bezplatnú alebo platenú verziu Pro, ktorá poskytuje vyššiu kvalitu obrazu a zopár ďalších funkcií a vylepšení. Na strane počítača s operačným systémom Mac alebo Windows si stačí nainštalovať komunikačný program.

Zatiaľ čo program na pozadí zabezpečuje na vašom počítači komunikáciu s platgormami Meet, Teams, Zoom či OBS a ďalšími, všetko ostatné môžete obsluhovať priamo v mobilnej aplikácii. V používateľskom prostredí aplikácie už uvidíte známe ikony pre prepínanie snímačov, otočenie kamery, zapnutie zrkadlového obrazu, ovládanie mikrofónu či odstránenie pozadia.

Pod ikonou ozubeného kolieska už uvidíte aj možnosť výberu prepojenia smartfónu s počítačom, nastavenie farby pre kľúčovanie a výber kvalitu obrazu. Ak si navyše pre účasť na videohovoroch vyberiete selfie fotoaparát, celé prostredie aplikácie môžete využívať aj ako náhľad vášho obrazu, ktorý väčšina komunikačných platforiem skrýva či príliš zmenšuje.

Práve výber kvality obrazu je kameňom úrazu tejto aplikácie. Sprievodný program pre počítač často uvádza aktuálne rozlíšenie obrazu nesprávne, napríklad rozlíšenie 1280 x 720 občas interpretuje ako rozlíšenie 640 x 480 pixelov, Full HD rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov zas ako HD rozlíšenie. Tieto chyby aplikácie a jej sprievodného programu kazia inak dobrý dojem z praktickej a cenovo dostupnej aplikácie.

Pozrite si

8 aplikácií mesiaca – od predsavzatí, cez pohyb až k oddychu

Lepšiu skúsenosť sme v tomto smere mali s vyššie linkovanou aplikáciou Camo, ktorá podporuje 720p rozlíšenie už aj v bezplatnej verzii. Jej sprievodný program Camo Studio ponúka ďaleko viac funkcií aj s možnosťou voľby Full HD rozlíšenia, navyše ponúka aj aplikáciu pre Android. To všetko si však už vyžaduje investíciu do predplatného, ktorého cena sa pohybuje od 5,15 € mesačne, až po 81,59 € za celoživotný prístup.

Zdroj | Reincubate

Za túto cenu si už môžete zakúpiť slušnú webkameru, pri ktorej budete mať istotu stabilného pripojenia, vysokého rozlíšenia aj dlhodobej podpory vo všetkých videoplatformách a konferenčných programoch. Ak vám však vyslovene nechýba Full HD rozlíšenie, aplikácie EpocCam a Camo nie sú vôbec na zahodenie a obe navyše môžete pred kúpou vyskúšať aj bezplatne.

Mimochodom, ak by vás zaujímalo, ako vás vidia vaši kolegovia a rodina počas videohovorov, vyskúšať si to môžete prostredníctvom šikovného nástroja VEED Webcam Test. Video, ktoré si prostredníctvom tejto stránky nahráte, nie je nikam ukladané a slúži iba na to, aby ste si otestovali kvalitu vašej kamery a mikrofónu aj s informáciou o rozlíšení a snímkovaní, ktoré vaša kamera podporuje.

Stiahnuť aplikáciu