Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dodávky smartfónov medziročne klesli v treťom štvrťroku o 11,1 %!

Dodávky smartfónov medziročne klesli v treťom štvrťroku o 11,1 %!
Michal Sobek
Dodávky smartfónov medziročne klesli v treťom štvrťroku o 11,1 %!

Svetový trh so smartfónmi zaznamenal oproti minulému roku značný pokles. Má to na svedomí nedostatok polovodičov, komponentov, ale aj celosvetová pandémia vírusu COVID-19.

Pozrite si

Aké zariadenia pribudli u operátorov? (október 2021)

Popredná výskumná a poradenská skupina zameraná na technologický priemysel, Omnia, zverejnila výsledky dodávateľského prieskumu za obdobie tretieho štvrťroka 2021.

Prieskumom zistila, že pokles oproti rovnakému obdobiu roka 2020 predstavuje až 11,1 % v dôsledku problémov v dodávateľskom reťazci. Konkrétne je to pokles z 357,4 milióna dodaných smartfónov z obdobia Q3 2020 na 317,7 milióna kusov z obdobia Q3 2021.

Pokračujúce problémy s dodávateľským reťazcom zastavujú rast trhu so smartfónmi, ktorý od Q3 2020 rástol. Môže za to aj COVID-19, ktorý naďalej ovplyvňuje výrobcov smartfónov a spotrebiteľov na celom svete. Nedostatok dodávok súvisiacich s polovodičmi od začiatku roka ovplyvňuje dodávky v druhej polovici roka.

Zdroj | Motorola

Prvú pozíciu obsadil kórejský Samsung, ktorý v tomto období dodal 69,2 miliónov smartfónov, ale medziročne zaznamenal pokles o 14,8 %. Spoločnosť však zaznamenala medzikvartálny nárast o 20,9 percenta.

Samsung mal v druhom štvrťroku problémy vo výrobe smartfónov v dôsledku pandémie v Indii a Vietname, kde sa nachádzajú hlavné výrobné linky.

Pozrite si

Toto je aktualizovaný zoznam smartfónov, ktoré dostanú Android 12

Druhé miesto obsadil Apple. Spoločnosť zaznamenala medzikvartálny nárast dodávok o 17,6 % a medziročne o 22,7 %. Taktiež v skúmanom období Q3 2021 dodal 50,9 milióna kusov iPhonov. Nárast je možné prisúdiť aj predstaveniu novej série iPhone 13.

Očakáva sa, že úspešný predaj série iPhone 12, ktorý pokračuje od minulého roka, bude pokračovať aj najnovšou sériou iPhone 13, aj keď Apple znížil svoje pôvodné ciele.

Top 3 uzatvára čínske Xiaomi, pričom dodalo 45,6 milióna kusov smartfónov, čo je len 2,5-percentný nárast v porovnaní s rovnakým minuloročným obdobím. Medzikvartálne zaznamenalo pokles o 8,6 %.

Pozrieme sa aj na spoločnosť Huawei, ktorá to nemá v poslednom období ľahké. Obsadila desiatu pozíciu, pričom dodala 5,8 milióna kusov, čo je o 84,9 % menej ako v Q3 2020 a medzikvartálne klesol o 40,8 %. Firma Huawei sa teraz sústreďuje prevažne na čínsky trh, ale nevzdáva to ani na tom globálnom. Jasným príkladom je nedávno predstavený smartfón Huawei Nova 9.

Zdroj | Omnia

Zvyšné miesta si môžete pozrieť v prehľadnej tabuľke od spoločnosti Omnia. Sme zvedaví na to, ako sa výrobcovia popasujú s vianočným obdobím. Vieme už teraz, že niektoré produkty budú nedostatkové a preto sa treba zamyslieť aj nad tým, či tento rok nespravíme vianočné nákupy elektroniky o niečo skôr.