Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dočkáme sa masovej adaptácie kryptomien? Toto hovorí VP Mastercard

Dočkáme sa masovej adaptácie kryptomien? Toto hovorí VP Mastercard
Zdroj | Pixabay
Tomáš Šmidák
Dočkáme sa masovej adaptácie kryptomien? Toto hovorí VP Mastercard
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Viceprezident spoločnosti Mastercard, prehovoril o masovej adaptácií kryptomien a blockchainu na bežných trhoch. Podľa neho si ešte nejaký čas počkáme.

Kryptomeny sú tu s nami už nejaký ten čas. Už dávno to nie je len o hŕstke ľudí, ktorí hľadajú nové investičné príležitosti. Dnes si ich na pár klikov vedia kúpiť aj obyčajní ľudia a viete si za ne kúpiť všetko od auta, až po kávu v kaviarni. Stále však nie sme v štádiu, kedy by ich mal naozaj každý a vedeli by sme nimi platiť napríklad aj v ktorýchkoľvek potravinách. Táto možnosť tu s nami ešte nejaký čas nebude.

Podľa viceprezidenta spoločnosti Mastercard Heralda Bossého, má masová adaptácia kryptomien pred sebou ešte dlhú cestu. K tejto téme sa vyjadril na webinári „Avalanche Powering Business with Blockchain“. „Dnes sú na svete milióny jednotlivcov, ktorí denné obchodujú s digitálnymi aktívami (kryptomenami). Sú to používatelia, ktorí dláždia cestu, tým ktorí prídu po nich. Stále sa však rozprávame o malej skupine. Keď sa však pozrieme na masové trhy, tam bude ich použitie zložitou otázkou najmä pre finančné inštitúcie.“

Zdroj | MasterCard

Bossé tiež dodáva, že aktuálne je v ceste niekoľko prekážok, ktoré bránia veľkým spoločnostiam vstúpiť na tento trh. Medzi nimi aj nepochopenie a neochota zo strany manažmentu, vysoké počiatočné náklady na vstup, neistota návratnosti či obavy z budúcich regulácií. „Nikto nebude používať digitálne aktíva spojené s blockchainom, pokiaľ nebude oficiálne stanovené, že tieto peniaze sú dobré a bezpečné peniaze.“

Pozrite si

Mastercard uvádza na európsky trh platobnú kartu s krypto kreditom

Trhu s kryptomenami sa v poslednom období tiež nedarí najlepšie. Bitcoin padol pod hranicu 30 000 dolárov prvý raz od júla 2021 a podobný vývin vidíme aj pri kryptomene Ethereum. Navyše sa stále viac navyšujú obavy o prísne regulácie, ktoré by urobili obchodovanie nevýhodným. Aj napriek tomu si väčšina veľkých aj malých podnikov udržiava svoj „kryptooptimizmus“.

Zdroj | André François McKenzie

Pre mnohé spoločnosti, bude prechod na kryptomeny vystúpením z ich komfortnej zóny. Nakoľko ale stále ide o niečo neprebádané a moderné, vedia tento trend rafinovane využiť aj menšie subjekty a osloviť ním bežné publikum. Príkladom je spoločnosť Paper, ktorá sa zameriava na kryptomeny a najmä platby s nimi. Za niekoľko mesiacov sa jej podarilo získať nový kapitál v hodnote 9,3 milióna dolárov vďaka tomu, že poskytla bežným ľuďom možnosť, ako cez nich jednoducho a rýchlo nakúpiť niekoľko druhov kryptomien a NFT.

Podobne je na tom aj digitálna platforma Wirex. Jej primárnym cieľom je osloviť s kryptomenami čo najväčšie publikum. Mnohí používatelia, používajú túto platformu ako svoju „kryptobanku“. Aj keď majú z tohto druhu obchodovania strach, vedia sa dostať do tohto úplne nového sveta investícií bez toho, aby so sebou niesli vysoké riziko.

Pozrite si

Čo je to Web 3.0? Čaká nás internetová revolúcia, alebo ide o ďalšiu bublinu?

Bossé tvrdí, že veľký nárast kryptomien príde po spustení web3. Koncept, v ktorom by mali byť financie decentralizované a peniaze sa tak  stanú „neviditeľnými“. „Masívnú adaptáciu a nárast konverzií uvidíme až vtedy, keď sa začnú spoločnosti týmto konceptom viac zaoberať.“

 

Zdroj