Dočkáme sa lacných elektromobilov? Renault, Mitsubishi a Nissan na tom pracujú

ZDROJ | Nissan

Automobilky Renault, Nissan a Mitsubishi podľa informácií agentúry Reuters oznámia ešte v priebehu tohto týždňa založenie spoločnej aliancie, v rámci ktorej chcú spoločne trh zaplaviť cenovo dostupnými elektromobilmi.

Trojica automobiliek má údajne v najbližších piatich rokoch investovať do vývoja elektrifikovaných vozidiel viac ako 20 miliárd eur. Spoločne napokon majú do roku 2030 uviesť na trh viac ako 30 nových elektrických vozidiel postavených na piatich rôznych platformách.

renault zoe

Takzvaná „Alliance to 2030“ by mala zapojeným automobilkám pomôcť výrazne znížiť náklady na vývoj a výrobu elektromobilov. Za účelom výroby cenovo dostupných modelov budú okrem spoločných platforiem využívať jednotný typ Li-ion batérií vyvinutých automobilkou Nissan. Výsledkom toho by mali byť elektromobily s cenou podobnou spaľovacím modelom.

Pozrite siRenault ZOE prepadol v teste bezpečnosti Euro NCAP, predbehla ho aj Dacia

Štyri z piatich spoločných platforiem týchto značiek už poznáme. Prvá bude poháňať pripravovaný elektromobil Nissan Ariya a Renault Mégane E-Tech Electric, druhá je určená pre čínsky trh a cenovo dostupné autá vyrábané značkami Nissan, Dongfeng a Dacia a ďalšie dve sú určené pre ultramini, tzv. „Kei autá“ určené pre japonský trh. Piatu platformu máme spoznať niekedy v polovici tejto dekády.

ZDROJ | Nissan

Do roku 2030 by mala aliancia navýšiť svoje spoločné výrobné kapacity batérií vo Francúzsku, Británii, Číne a Japonsku na 220 GWh. Ku Li-ion batériám by sa časom mohli pridať aj batérie s pevným elektrolytom, ktoré v rámci tejto aliancie vyvíja Nissan.

Pozrite siVW Multivan T6.1 – Keď zistíš, že už nechceš „trendové“ SUV

Akú úlohu v tejto aliancii zohrajú hybridy a plug-in hybridy, v tejto chvíli nie je jasné. Nissan ešte v závere minulého roka oznámil, že v najbližších piatich rokoch investuje do elektrifikácie svojho portfólia 18 miliárd dolárov a na trh uvedie 23 elektrifikovaných modelov, vrátane hybridov. Renault však chce byť do roku 2030 plne elektrickou spoločnosťou, s výnimkou Dacie.

ZdrojReuters

Komentáre k článku