Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kaspersky Lab: Dnes žijeme v paralelných svetoch

Kaspersky Lab: Dnes žijeme v paralelných svetoch
Zdroj | Kaspersky Lab
Marek Šimunek
Kaspersky Lab: Dnes žijeme v paralelných svetoch
Zdroj | Kaspersky Lab
Zdroj | Kaspersky Lab

Antivírusová spoločnosť Kaspersky Lab pri príležitosti uvedenia aktualizácie svojich bezpečnostných riešení prináša novú kampaň Paralelné svety, ktorá reaguje fenomén dnešnej doby.

Dnes, keď je mobilné pripojenie a internet bežnou súčasťou každodenného života nielen dospelých, ale aj detí žije väčšina z nás v paralelných svetoch. Jedným je totiž naše fyzické ja a tým druhým naše ja na internete. Prístup k bezpečnosti osoby a údajov je pritom v oboch prípadoch diametrálne odlišný.

Zdroj | Kaspersky Lab

Kaspersky Lab chce práve prostredníctvom svojich produktov Kaspersky Total Security 2018 a Kaspersky Internet Security 2018 zabezpečiť co najlepšiu ochranu dospelých a detí najmä v tom virtuálnom svete. K tomuto účelu sú určené nielen produkty, ktoré spoločnosť poskytuje, ale aj rôzne formy spolupráce s organizáciami, ktoré sa o bezpečnosť na internete starajú.

Pozrite si

Utápame sa v digitálnom neporiadku, zistil prieskum Kaspersky Lab

Jednou z takýchto organizácií je aj neziskové združenie ipčko, ktoré má za cieľ pomôcť ľuďom v núdzi. Podľa zistení totiž pocit anonymity na internete umožňuje ohrozeným osobám, alebo ľuďom s rôznymi psychologickými problémami otvorenejšiu komunikáciu, ako je tomu v prípade osobného, alebo telefonického kontaktu.

Ipčko sa zúčastnilo aj európskeho prieskumu online správania detí od 9 do 16 rokov (Kids Online – 2014), z ktorého vyplynuli zaujímavé zistenia.

Napríklad je prekvapivé, že 75 % detí do 13 rokov má vlastný profil na Facebooku. Pritom by mala byť možná registrácia až od tejto vekovej hranice.

Pozrite si

7 odpovedí na otázky ohľadom systému KasperskyOS

26 % detí pritom nemá zabezpečený svoj profil proti zneužitiu, 12 % detí bolo rozrušených z toho, čo na internete objavili a dokonca 25 % detí sa vďaka internetu nemá problém stretnúť s cudzími ľuďmi.

Miernym upokojením je len informácia, že 85 % detí stretnutie s neznámym človekom vopred oznámi rodičom.

Zdroj | Kaspersky Lab

Samozrejme vzhľadom na tieto údaje stále rastie potreba ochrany osobných údajov a našich virtuálnych ja v online priestore. Z Kaspersky Cybersecurity Index vyplýva, že viac ako tretina používateľov (39%) nemá svoje zariadenia chránené pred kybernetickými hrozbami. Pritom sa aktuálne vo svete používa viac ako 6 miliárd inteligentných zariadení pripojených k internetu.

Pozrite si

Podľa Kaspersky Lab bol rok 2016 v znamení ransomvéru

Nakazenie svojho zariadenia škodlivým kódom však nie je jedinou hrozbou, ktorá na nás v online svete číha. Oveľa väčšou hrozbou je strata osobných údajov, ktoré máme vo svojich zariadeniach uložené.

Skúste sami porozmýšľať, čo všetko sa nachádza vo vašom počítači, alebo dokonca smartfóne. Je to dostatok údajov na to, aby došlo ku krádeži a následnému zneužitiu identity.

56 % používateľov sa bojí, že strata ich osobných údajov by sa stala predmetom vydierania prostredníctvom stále častejšie používanej formy, ransomvéru. Tieto obavy narástli ešte viac po nedávnej epidémii malvéru WannaCry.

Kaspersky Lab preto tiež pracuje na aktualizácii svojich nástrojov, aby boli schopné bojovať aj s najmodernejšími formami malvéru, ktorý sa objavuje.