Dnes vychádza Android 12, čo prináša a ako si ho môžete stiahnuť?

ZDROJ | Google

Sezóna veľkých aktualizácií je v plnom prúde a krátko po iOS 15 určenom pre majiteľov smartfónov od Apple si na svoje prídu aj fanúšikovia opačného tábora. Google totiž dnes sprístupní finálnu verziu operačného systému Android 12.

Mobilné operačné systémy Android a iOS sú už natoľko dospelé, že sa od nich revolučné zmeny príliš čakať nedá, alebo…? Google s príchodom nového operačného systému Android 12 hovorí o najväčšej dizajnovej zmene doteraz. Zmenou mali prejsť všetky tvary, farby a animácie, ktoré si navyše budete môcť na vybraných smartfónoch s čistým operačným systémom dodatočne prispôsobiť.

Dôležitým aspektom novej verzie Androidu je fakt, že Google pri jeho tvorbe zjednotil filozofiu dizajnu softvéru a hardvéru pod jednu strechu s názvom Material You. Všimnete si to najmä v prípade, že si mädlite ruky na nový Google Pixel 6. Mimochodom, dnes má druhá generácia týchto smartfónov výročie.

Android 12 samozrejme neprinesie iba kozmetické zmeny. Veľká časť jeho nových funkcií sa týka najmä súkromia a zabezpečenia. Súčasťou nového systému bude napr. nový Panel súkromia, prostredníctvom ktorého budete môcť skontrolovať a upraviť, ktoré aplikácie majú prístup k vašim dátam a akým spôsobom ich môžu využívať.

Pozrite siČo sú to Facebook Files? Interné dokumenty odhaľujúce temné tajomstvá Facebooku

Pod revolučným dizajnom sa bude v novej verzii ukrývať viacero menších vychytávok, z ktorých 12 najpodstatnejších sme pre vás vybrali v samostatnom článku. Tešiť sa môžeme napríklad na vylepšené ovládanie jednou rukou, aktualizácie systému cez obchod Play alebo aj AppSearch.

Kedy, kde a ako?

Google síce oficiálne dátum vydania aktualizácie Android 12 na dnes nepotvrdil, no interné dokumenty spoločnosti naznačujú, že sa ho v priebehu dneška skutočne dočkáme. Má to však malý háčik, dnešný dátum vydania platí len pre majiteľov smartfónov z rodiny Pixel. Ďalšie smartfóny prídu na rad neskôr.

Pokiaľ vlastníte smartfón z rodiny Google Pixel, konkrétne niektorý z modelov Pixel 3(a), Pixel 4(a) alebo Pixel 5(a), aktualizáciu na nový Android 12 by ste mali už dnes vo večerných hodinách nájsť v Nastaveniach v sekcii Systém -> Pokročilé -> Aktualizácia systému.

Aktualizácia: Google napokon sprístupnil nový Android 12 iba ako inštalačný súbor, resp. zdrojový kód. Reálne táto aktualizácia dorazí do prvých smartfónov počnúc sériou Pixel až „v najbližších týždňoch“. Spolu s nimi postupne dostanú v najbližších mesiacoch aktualizáciu aj smartfóny značiek Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Vivo a Xiaomi.

Komentáre k článku