Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dnes je svetový deň smajlíkov. Ktoré nové emoji pribudnú už budúci rok?

Dnes je svetový deň smajlíkov. Ktoré nové emoji pribudnú už budúci rok?
Zdroj | Emojipedia
Michal Sobek
Dnes je svetový deň smajlíkov. Ktoré nové emoji pribudnú už budúci rok?
Zdroj | Emojipedia
Zdroj | Emojipedia

17. júl je označovaný ako svetový deň smajlíkov alebo oficiálne označovaných ako Emoji. Stále pribúdajú noví a aj tí starší občas prejdú miernym omladením. Títo možno pribudnú čoskoro.

Pozrite si

Prečo je smajlík žltý? Nie je to kvôli tomu, že by pochádzal z Číny!

Určite vám neunikol náš pravidelný seriál o význame smajlíkov. Každý deň na vás čaká význam ďalšieho smajlíka a doteraz sme vydali už viac ako 270 dielov a stále nekončíme.

Napísali sme vám aj o tom, ktorý smajlík je najpoužívanejší práve na Slovensku, ale pripravili sme aj zoznam takých, ktorými vykúzlite úsmev na tvárach vašich blízkych.

Zdroj | crossword

Kedy sa smajlíky prvýkrát objavili? Ich oficiálna história sa datuje od roku 1963, kedy pán menom Harvey Ball nakreslil žltý kruh s oválnymi očami a širokým úsmevom. Bolo to súčasťou kampane pre poisťovňu, ktorá mala vtedy problém so zamestnancami.

Výrazný zlom prišiel o tri desaťročia neskôr, kedy vznikla databáza Unicode, ktorá v tom čase obsahovala niekoľko symbolov. Tie však len vzdialene pripomínali dnešné smajlíky.

Pozrite si

Aký smajlík sa vám páči? Dnes majú Emoji medzinárodný deň

Vo februári 1999 prišla na svet prvá súprava 176 symbolov, ktoré mali nahradiť a osviežiť bežnú textovú komunikáciu. Navrhol ich japonský umelec Shigetaka Kurita a chcel priniesť jednoduchšiu formu komunikácie na mobilnej platforme, ktorú používal.

Smajlíky sa naďalej vyvíjajú a prichádzajú stále nové. Výnimkou nebude ani tento rok. Do výberu, ktorý sa uskutoční v septembri idú návrhy niekoľkých nových smajlíkov, medzi ktoré patrí napríklad trasúca sa tvár, ružové srdce, tlačiace ruky, krídlo, medúza, hrach, zázvor, vejár a ďalšie.

Zdroj | Emojipedia

Navyše, keďže ide len o návrh, každé emoji sa môže pred konečným schválením v septembri tohto roka zmeniť. O aktuálny dizajn sa postaral vedúci dizajnu Emojipedie Joshua Jones.

Najprv o ňom musí rozhodnúť konzorcium Unicode, to bude v septembri. Každého, kto prejde výberom, nájdete vo vašich zariadeniach od konca budúceho roka. Je však potrebné poznamenať, že väčšina návrhov kandidátov na smajlíky sa za posledné roky ocitla aj na konečnom zozname Emoji 15.0.

Zdroj