Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

DJI odchádza z Ruska, aj Ukrajiny. Jeho drony mali používať v boji

DJI odchádza z Ruska, aj Ukrajiny. Jeho drony mali používať v boji
Stanislav Vinc
DJI odchádza z Ruska, aj Ukrajiny. Jeho drony mali používať v boji

Komerčné drony od DJI sú vhodné na rôzne veci od nakrúcania amatérskych vlogov cez filmovú produkciu až po vykonávanie nebezpečných úloh vo vysokých výškach. V posledných týždňoch si však údajne našli využitie aj vo vojne na Ukrajine, čo sa čínskej spoločnosti celkom prirodzene nepáči.

DJI podľa aktuálnych informácií zastavilo všetky predaje a aktivity v Rusku a na Ukrajine, oficiálnym dôvodom je „súčasné nepriateľstvo“. Ako upozorňuje agentúra Reuters, ide o vôbec prvú veľkú čínsku spoločnosť, ktorá reaguje na ruskú inváziu na Ukrajine. DJI na to však malo ešte jeden dobrý dôvod.

Spoločnosť DJI sa mala minulý mesiac dostať k videozáznamu, na ktorom bolo zachytené použitie jej dronov na vojenské účely. Na tento fakt už v minulosti DJI verejne upozorňoval aj ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu, Mykhailo Fedorov.

Ruské vojská majú využívať drony od DJI na navigáciu rakiet a rozšírenú verziu platformy na detekciu dronov AeroSpace na zhromažďovanie informácií o letovej prevádzke.

„Nejde o snahu prejaviť svoj postoj k určitej krajine, ale o postavenie sa za svoje zásady. DJI neznesie akékoľvek použitie našich dronov na spôsobenie škody a tak dočasne pozastavujeme predaj v týchto krajinách, aby sme pomohli zabezpečiť, že nikto nepoužíva naše drony v boji.“, uviedol hovorca spoločnosti DJI.

Kým väčšina západných firiem opustila ruský a prípadne aj bieloruský trh už v prvých týždňoch po začatí invázie, čínske firmy žiadne takéto zásadné kroky nepodnikli a to z dôvodu súčinnosti s postojom Pekingu, ktorý sa chce oficiálne zdržať kritiky Moskvy. Keďže však ide o nechcené zapojenie sa do konfliktu, DJI muselo konať.

Predstavitelia ukrajinskej vlády spolu s občanmi v minulosti obvinili DJI z poskytovania informácií o ukrajinských vojskách Rusku, čo však spoločnosť označila za lož. Ešte koncom marca v oficiálnom stanovisku uviedla, že podporuje akékoľvek využitie dronov na robenie dobra, nie na poškodzovanie ľudských životov, práv a záujmov. Údajným únikom dát mohlo byť napokon spomínané zneužitie systému AeroSpace, čomu DJI bez aktuálneho stiahnutia sa z trhu nedokázalo zabrániť.