Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

DJI FPV má spájať to najlepšie zo sveta filmových a športových dronov

DJI FPV má spájať to najlepšie zo sveta filmových a športových dronov
Zdroj | DJI
Stanislav Vinc
DJI FPV má spájať to najlepšie zo sveta filmových a športových dronov
Zdroj | DJI
Zdroj | DJI

Spoločnosť DJI podľa očakávaní a mnohých únikov predstavila nový druh dronu. DJI FPV ponúkne vysokorýchlostný let s pohľadom z prvej osoby, ale aj 4K Ultra HD kameru nahrávajúcu stabilizované video pri 60 snímkach za sekundu.

Skratka FPV nie je vo svete dronov vôbec žiadnou novinkou. Takzvané first-person view flying, teda lietanie z pohľadu prvej osoby ste už určite videli v pôsobivých záznamoch z pretekov a akrobatických letov dronov. Spoločnosť DJI chce ale tento druh dronov priniesť aj do rúk tvorcov videí.

Zdroj | DJI

Po stránke nahrávania videa ponúka DJI FPV snímač podporujúci nahrávanie v 4K Ultra HD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu a 150° zábere stabilizovaný systémom RockSteady od spoločnosti GoPro. Vo výbave mu však nechýba ani spomalené video nahrávané pri 120 snímkach za sekundu, tentokrát v rozlíšení Full HD.

Do tvorby takéhoto záznamu sa môžete s modelom FPV vydať zrýchlením z nuly na 100 km/h za 2 sekundy. Maximálna rýchlosť letu je obmedzená na 140 km/h a vo vzduchu sa tento model na jedno nabitie udrží zhruba 20 minút.

Pozrite si

Volvo C40 Recharge – „nový“ elektromobil zo Švédska neponúkne nič nové

Základom výbavy nového modelu je teda nový headset zobrazujúci živý prenos z kamery v rozlíšení 810p pri 120 snímkach za sekundu. Pri prenose obrazu sľubuje DJI nízku odozvu na úrovni 40 milisekúnd a to dokonca až do vzdualenosti 10 kilometrov. Tento štandardný zobrazovací režim so 142° záberom je pri nahrávaní pomalších záberov zvýšiť na 150° pri 50 fps.

Zdroj | DJI

DJI počíta s tým, že väčšina ľudí nebude mať s pilotovaním takéhoto drona skúsenosti. Pre úplných začiatočníkov preto v aplikácii DJI Virtual Flight pripravil cvičenia a návody, na ktoré následne pri ostrom lete nadväzuje niekoľko rôznych letových režimov odzrkadľujúcich skúsenosti pilota.

V „normálnom“ režime operuje FPV ako klasický dron. Pri lete sa spolieha na GPS a vizuálny lokalizačný systém, vďaka čomu sa dokáže autonómne vrátiť domov a zároveň vyhýbať prekážkam, v okolí ktorých dron automaticky spomalí.

Skúsenejší piloti sa môžu prepnúť do manuálneho režimu, ktorý všetky pomocné a ochranné funkcie vypne. Režim Sport má tieto režimy kombinovať a na jednej strane pilotovi ponúkať slobodu, zatiaľ čo na tej druhej udržiavať dron stále v bezpečí. Pilot bude mať v každom z týchto režimov neustále k dispozícii záchrannú brzdu, vznášanie, návrat domov a asistenciu pri vzlete a pristátí.

Pozrite si

Persyho poháňa procesor z 90. rokov, aký využíval aj legendárny iMac G3

Zjednodušiť pilotovanie by mohol aj nový jednoručný ovládač, ktorý vymieňa analógové páčky za pohybové senzory. V praxi sa s ním má DJI FPV ovládať podobne, ako pohybové hry pre hernú konzolu Nintendo Wii.

Zdroj | DJI

DJI FPV mieri do predaja s cenou 1 299 dolárov. Súčasťou balenia za túto cenu je samotný dron, headset V2 FPV, diaľkový ovládač, nabíjačka, nevyhnutná kabeláž, dvojica náhradných vrtuli a náhradný priehľadný kryt. Pohybový ovládač bude v predaji samostatne za cenu 199 dolárov.

Zdroj