Reklama

Detský účet v banke? Na čo je to dobré a ktorý si vybrať?

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Účet v banke pre dieťa je na prvý pohľad oxymoron, pretože neplnoletí nemôžu mať účet. Pravdou však je, že s peniazmi narábajú aj naši potomkovia. Je preto vhodné, ak im fungovanie materiálneho sveta vysvetlíme už v mladom veku.

Bežne deti dostávajú hotovosť ako vreckové, na narodeniny, alebo za vysvedčenie. Častokrát rodič, či starý rodič siahne po forme odmeny v podobe „kešu“.

Dnes je množstvo vecí oveľa jednoduchších, než to bolo v minulosti. Svet hotovosti sa pomaly, ale isto preklápa do bezhotovostných platieb. Vďaka internetovému bankovníctvu, aplikáciám a možnosti platenia cez smartfón, či dokonca pomocou inteligentných hodiniek môžu mať rodičia oveľa lepšie pod kontrolou finančné pohyby detí.

Obsah pokračuje pod reklamou

Takmer všetky slovenské banky už podporujú možnosť zriadenia detského účtu, ktorý si priradíte k vášmu, stačí, ak má vaše dieťa menej ako 15 rokov. Vedenie detského účtu býva grátis, banky sa takto snažia prilákať nových klientov. Podmienkou však je, aby ste v banke mali svoj účet vy. Účet pre dieťa vybavíte len osobnou návštevou v pobočke banky. Nezabudnite si so sebou vziať originál rodného listu dieťaťa. Účet vybavíte aj bez prítomnosti dieťaťa v pobočke.

Prinášame vám prehľad ponuky troch našich bánk:

Slovenská sporiteľňa – Space

Naša najväčšia banka ponúka účet Space pre deti od 6 do 14 rokov. Je bezplatný s neobmedzenými platbami a výbermi z bankomatov SLSP. Dieťa získa štýlovú eko platobnú kartu Visa Junior. Všetky pohyby na účte uvidíte ako rodič v Georgeovi priamo vo svojom profile. Vreckové doplníte jednoducho elektronicky.

Zdroj | Annie Spratt/Unsplash

V prípade, že otvoríte svojmu dieťaťu v pobočke banky nový Space účet a do 3 mesiacov od jeho otvorenia mu naň pošlete vreckové minimálne vo výške 20 €, získate od SLSP bonus 20 €.

Tatra banka – Detský účet

Tatra banka umožňuje vytvoriť vášmu potomkovi (do 15 rokov) Detský účet a takto ho naučíte finančnej zodpovednosti. Účet ponúka viacero výhod, dokonca i vám. Účet je, samozrejme, zadarmo. Môžete ho zriadiť pre jedno alebo všetky svoje deti. Bezplatný je i výber hotovosti z ktoréhokoľvek bankomatu Tatra banky, alebo Raiffeisen Bank. Ak vaše dieťa súrne potrebuje peniaze, viete mu ich poslať cez Internet banking, alebo mobilnú appku Tatra banka. Platobná karta Kozmix umožňuje dieťaťu bez obmedzení platiť i v zahraničí.

Pomocou e-bankovníctva budete presne vedieť, kde a na čo míňa vaše dieťa vreckové. Maximálny denný limit na výber a platbu kartou môžete kedykoľvek meniť z rozmedzí od 10 do 200 €. Ak otvoríte aj vy ako rodič Investičné úspory v termíne od 11. septembra do 11. novembra 2023, banka prispeje sumou 30 €.

VÚB – Účet pre juniorov

VÚB má zrejme najlepšie prepracovaný detský účet. Vedenie účtu je zadarmo až do dovŕšenia veku 15 rokov. Poteší možnosť používať tento účet bez mesačného poplatku až do tridsiatky. Okrem toho banka pri otvorení účtu prispeje sumou 30 €. Stačí si nasporiť minimálne 50 € na Sporiaci účet a táto nasporená suma bude na Sporiacom účte aspoň do konca nasledujúceho mesiaca.

VÚB bezplatne vydá aj debetnú platobnú kartu, váš potomok ňou môže platiť v obchodoch, na internete, či vyberať z bankomatov VÚB banky. Nechýba možnosť platenia s inteligentnými hodinkami, alebo cez mobil pomocou služieb Apple Pay, Google Pay a Viamo.

Pozrite si

Vyhrajte LTE tablet Samsung vďaka aplikácii VÚB Junior Banking

Na účet môžete posielať vreckové – je to bezpečnejšie ako by malo dieťa nosiť so sebou hotovosť, ale i praktické, ak je napríklad na výlete. Automatické odosielanie je možné nastaviť ako potrebujete, napr. týždenne či mesačne. VÚB tiež ponúka možnosť otvoriť k detskému účtu sporenie a získať zvýhodnený bonusový úrok. Aplikáciu VÚB Junior Banking pre deti si pochvaľujú i naši niektorí redaktori.

Obsah pokračuje pod reklamou

Už dávno neplatí, že deťom do rúk peniaze nepatria. Dnes sa bez nich prakticky nedá vyjsť z domu – či už do školy, alebo von za zábavou. Na vás je rozhodnúť sa, či im dáte do rúk „keš“, alebo zvolíte bezpečnejšiu bezhotovostnú formu. Dobrou správou je, že naše banky sú na druhú možnosť dobre pripravené a vás to prakticky nič nestojí. Naučte svoje deti hospodáriť s peniazmi, vážiť si ich hodnotu a zveriť im zodpovednosť za finančné rozhodnutia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.