Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Denon HEOS - japonský pohľad na bezdrôtový streaming

Denon HEOS - japonský pohľad na bezdrôtový streaming
Zdroj | Denon
Juraj Procházka
Denon HEOS - japonský pohľad na bezdrôtový streaming
Zdroj | Denon
Zdroj | Denon

Japonský výrobca Hi-Fi Denon má za sebou už viac ako sto rokov pôsobenia na trhu, ale to vôbec neznamená, že sa drží staromilských, či konzervatívnych trendov. Pravdou je opak. Práve schopnosť neustálych inovácií je najlepším spôsobom ako si udržať priazeň hudobných nadšencov.

Pozrite si

Denon – viac ako 100 rokov v prvej línii

Streamovanie hudby z moderných digitálnych hračiek je aktuálnym top trendom a Denon svoje portfólio rozvíja aj týmto smerom.

Malé aj veľké

Keď pred dvoma rokmi predstavil svoj multiroomový systém HEOS, výber komponentov bol pomerne chudobný a málokto tušil, aké vysoké ambície má výrobca s týmto systémom. Reproduktorom HEOS sme sa už na našich stránkach venovali, ale pre úplnosť ich spomeniem.

Pozrite si

Denon HEOS AVR – revolučný AV prijímač aj pre náročných

Zdroj | Denon

Na výber boli pôvodne tri modely streamovacích reproduktorov – HEOS 7, HEOS 5 a HEOS 3, predzosilňovač HEOS Link a bezdrôtový zosilňovač triedy D HEOS Amp. Hoci aj pomocou týchto komponentov sa dá vybudovať streamovací hudobný systém pre ozvučenie celého domu a integrovať doňho aj klasické CD prehrávače a prijímače, rodina HEOS sa odvtedy podstatne rozrástla.

Ešte v roku 2015 pribudol do rodiny najmenší reproduktor HEOS 1, ktorý s Li-ion pripojiteľným akumulátorom HEOS 1 Go Pack poslúži aj ako prenosný hudobný systém mimo domova. Neskôr Denon začal pridávať komponenty orientované na oblasť domáceho kina a TV zvuku.

Keď soundbar, tak v sieti

Zážitok z filmových projekcií si preto dnes môžete vylepšiť pomocou 2.1-kanálového soundbaru HEOS HomeCinema so subwooferom, ktorý posunie váš zvuk z TV, Blu-ray prehrávača a satelitného tunera na novú úroveň. Dvoj-zosilňovací dvojkanálový systém dokáže pomocou zosilňovačov triedy D vybudiť slušnú zvukovú nakladačku so špičkovým výkonom 130 W (vrátane subwoofera).

Zdroj | Denon

Pokiaľ chcete pri výbere sondbaru siahnuť na top, ponuku, HEOS pridal aj dva samostatné komponenty – HEOS Bar a HEOS Subwoofer. HEOS Bar je trojkanálový systém, kde je samostatný kanál vyhradený na zdokonalenie kvality hovoreného slova, so 4 HDMI vstupmi s podporou 4K UHD s funkciou Audio Return Channel. TV tak prepojíte so soundbarom jediným káblom HDMI.

HEOS Bar sa líši od soundbaru HEOS HomeCinema aj podporou 5.1 surroundového zvuku s bezdrôtovými zadnými reproduktormi. V konfigurácii 5.1 nebežia priestorové kanály a HEOS subwoofer v domácej sieti. Namiesto toho používajú priame 5-gigahertzové pripojenie, takže nie je riziko latencie a nezaťažujú domácu sieť Wi-Fi.

Zdroj | Denon

Obidva soundbary však disponujú Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac) aj Ethernet konektivitou, vďaka čomu dokážu streamovať hudbu z obľúbených hudobných služieb a internetových rádií. HEOS Subwoofer je navrhnutý pre spoluprácu okrem HEOS Bar aj s celou škálou HEOS produktov od bezdrôtových reproduktorov, po nové audiovizuálne výrobky a HEOS AMP / HEOS Link.

Pomocou 13,5 cm meničov budených sofistikovaným zosilňovačom triedy D pridáva výkonné, hlboké basy ktorejkoľvek zostave – samozrejme bezdrôtovo. Bezdrôtový subwoofer s elegantnou matne čiernou povrchovou úpravou možno použiť vertikálne alebo horizontálne, takže perfektné zapadne do každého interiéru.

Pozrite si

Denon uvádza AV prijímače X-Series s multiroom systémom HEOS

Obklopte sa zvukom, nie káblami

Súčasne s HomeCinema predstavil Denon multiroomový systém HEOS Drive disponujúci 8-kanálovým zosilňovačom triedy D s výkonom 60 W/kanál pre 4 samostatné zóny, s frekvenčnou odozvou slušných 20Hz až 20kHz. Ak potrebujete rozohrať silnejšiu úroveň muziky, HEOS Drive ozvučí aj veľké miestnosti – dva stereo kanály je možné spriahnuť a dosiahnuť tak výkon 130 W.

HEOS Drive má pre každú zónu výstup stereo predzosilňovača a výstup pre diaľkové ovládanie. Matrica vstupov zahŕňa dva optické a dva koaxiálne digitálne vstupy a štvoricu analógových a USB vstupov. Časom majú pribudnúť aj nové funkcionality, z ktorých väčšinu môžu používatelia získať aktualizáciou firmvéru dostupnou cez aplikáciu HEOS app.

Zdroj | Denon

Poslednou horúcou novinkou v línii HEOS je AV prijímač HEOS AVR. Venujeme sa mu v samostatnej minirecenzii, takže uveďme stručne aspoň jeho krátku charakteristiku. HEOS AVR disponuje päťkanálovým zosilňovačom triedy D s výkonom 5x 100 W schopným riadiť vaše obľúbené reproduktory.

Aj HEOS AVR však dokáže fungovať s bezdrôtovými priestorovými reproduktormi, alebo kombinovať káblové a bezkáblové pripojenia. Môžete nastaviť konfigurácie 2.0, 2.1, 3.1, alebo 5.1-kanálového zvuku pre optimálny posluch a keďže ide o HEOS komponent, začlenenie do multiroom systému je samozrejmosťou, rovnako ako sieťové streamovanie hudby.

So 4 vstupmi HDMI s najnovšími 4K UltraHD štandardmi pripojíte všetky obľúbené hudobné zdroje. Používateľsky príjemná HEOS aplikácia vedie používateľa procesom konfigurácie pre začlenenie HEOS AVR do hudobného systému po celom dome. Priestorový zvuk zvládnete nastaviť bez problémov. Potom už stačí len zapnúť hudbu a užívať si jej všadeprítomné fluidum.

Zdroj | Denon

Novinkou je, že do všetkých modelov reproduktorov a ostatných komponentov pribudla podpora audia s vysokým rozlíšením. Formáty WAV, ALAC a FLAC až do úrovne 24bit /192kHz a DSD 2,8 MHz a 5,6 MHz vám sprostredkujú hudbu v tej najvyššej kvalite. Reproduktory HEOS 1, 3, 5 a 7 zároveň získali Bluetooth konektivitu pre priame párovanie so smartfónmi a tabletmi, takže už nie sú odkázané len na Wi-Fi.

Všetky komponenty HEOS nájdete v predajniach spoločnosti BIS audio, ktorá je distribútorom značky Denon, a u ďalších predajcov Hi-Fi.