Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Denon - viac ako 100 rokov v prvej línii

Denon - viac ako 100 rokov v prvej línii
Juraj Procházka
Denon - viac ako 100 rokov v prvej línii

Firmu z oblasti Hi-Fi techniky, ktorej história siaha až do prvej dekády minulého storočia, by ste hľadali ťažko. Aj medzi dlhoročnými stálicami je len veľmi málo takých, ktoré fungovali už pred 2. svetovou vojnou. Japonská spoločnosť Denon však patrí k historicky najstarším.

Pozrite si

Denon HEOS AVR – revolučný AV prijímač aj pre náročných

Firma bola pôvodne založená pod názvom Nippon „Denki Onkyo Kabushikigaisha“ ako súčasť nahrávacej spoločnosti Nippon Chikuonki Shokai vyrábajúcej jednostranné gramoplatne a gramofóny. Stalo sa tak už v roku 1910.

Zdroj | DENON

V roku 1927 bola firma Japan Gramophone kúpená spoločnosťou Columbia Gramophone Ltd. a premenovaná na Nippon Columbia. Zároveň bola predstavená značka Columbia. Okolo gramoplatní a gramofónov sa točil biznis materskej firmy Denonu dlhé obdobie.

Spoločnosť pôsobila na trhoch Ďalekého východu v oblasti platní a gramofónov a postupne sa začala angažovať aj v oblasti vybavenia pre rozhlasové vysielanie.

Pozrite si

Denon HEOS – japonský pohľad na bezdrôtový streaming

Značka profesionálov

Významným míľnikom bolo vyvinutie prvého gramofónu s priamym elektrickým pohonom v roku 1939. V tom istom roku začala aj výroba zvukových záznamníkov vyrývajúcich záznam do platní pre profesionálne použitie.

Spoločnosť, ktorá sa stala synonymom kvalitného audia, symbolom stereofónnej reprodukcie hudby a neskôr sa začala angažovať aj vo videotechnike, prešla počas svojej histórie viacerými fúziami a reštrukturalizáciami.

Zdroj | DENON

V roku 1947 sa Nippon Columbia spojila s Japan Denki Onkyo, ktorej názov dal základ aj pre dnešné pomenovanie firmy. Denon je skratkou vytvorenou z Denki Onkyo a bol súčasťou značky Nippon Columbia.

Denon stál (ešte pod značkou Nippon Columbia ) aj pri uvedení prvých japonských LP platní v roku 1951. V tomto roku vyvinul aj ako prvý na svete stereo gramo-prenosku s pohyblivou cievkou (MC prenosku) a v roku 1953 prispel k vývoju audiotechniky uvedením prvých štúdiových magnetofónov pre nahrávací priemysel.

V roku 1963 začala firma používať značku DENON na všetky produkty. Profesionálne produkty pod touto značkou ponúkala už od roku 1938. V tomto roku bola uvedená do predaja legendárna MC gramofónová prenoska DL-103, ktorá patrí medzi najdlhšie vyrábané audio komponenty v histórii. Dodnes je medzi audiofilmi populárna.

Zdroj | TECHBOX

Firma Denon má na konte aj ďalšie technologické míľniky, ktoré poznamenali audiotechniku na celom svete. Na celé desaťročia ovplyvnili záznam a šírenie hudby medzi masových používateľov magnetofónové audio kazety. Prvé z nich uviedol na trh Denon v roku 1964 a táto firma stála aj pri základoch digitálneho zvuku. V roku 1972 predstavil Denon ako prvý na svete funkčný 8-kanálový digitálny rekordér vo formáte PCM pre štúdiové použitie. Začala sa éra digitálneho audia.

Hi-Fi od A do Z

Portfólio značky Denon dnes zahŕňa stereo zariadenia (zosilňovače, prijímače, tunery, CD/SACD prehrávače a gramofóny), komponenty pre domáce kino (zosilňovače, prijímače, DVD/Blu-ray prehrávače) a príslušenstvo (slúchadlá, prenosky, káble).

Zdroj | DENON

Nezanedbateľnou položkou sú aj profesionálne komponenty pre diskdžokejov, spomeňme napríklad prehrávače DN1000F, DN2000F a DN2500F. V roku 1993 uviedol Denon na trh svoj slávny dvoj-deck pre dídžejov, dvojitý CD prehrávač DN200F. Denon bol tiež výrobcom jediného dvojitého prehrávača médií MiniDisc pre dídžejov na svete.

V roku 2001 sa Denon odčlenil do samostatnej spoločnosti, kde sa stal držiteľom 98% akcií Ripplewood Holdings, 2% vlastnil technologický koncern Hitachi. K poslednej významnej fúzii došlo v máji 2002, kedy sa Denon spojil s ďalším japonským výrobcom kvalitného Hi-Fi, firmou Marantz.

Zdroj | DENON

Vznikol tak D&M Holdings Inc. vlastnený Ripple Woods. Obidve značky v ňom pôsobia viac-menej samostatne, s vlastnými produktmi, no nedá sa poprieť úzka vzájomná spolupráca a koordinácia obchodnej politiky pri uvádzaní nových sérií a podobne.

Ofenzíva na všetkých frontoch

V roku 2010 Denon oslávil 100 rokov výroby kvalitných audio produktov. Na rozdiel od iných výrobcov spotrebnej elektroniky Denon zastrešil všetky aspekty zvuku vrátane prevádzky svojich vlastných nahrávacích štúdií, výroby zariadení pre nahrávacie štúdiá, výroby vlastného softvéru a nakoniec aj spotrebnej elektroniky, ktorá zaznamenaný zvuk prehrá v domácnostiach.

Zdroj | DENON

Toto zapojenie v každom ohnivku audio reťazca stavia Denon do jedinečnej pozície medzi výrobcami špičkových audio komponentov.